adenocarcinom de prostata

11-11-2009
viorina
Nu este medic/terapeut
viorina
Rog pe aceia dintre dv care au informatii despre tratamentul prin criogenie al adenocarcinumului de prostata sa ma ajute in gasirea celei mai bune solutii pentru rezovarea acestei probleme cu care se confrunta sotul meu.
Mai precis in acest moment la rezultatul biopsic s-a determinat ca 5% in celule din tesutul prostatic se identifica focare de adenocarcinom acinar, bine diferentiat, cu glande simple, rotunjite, cu margini imprecis delimitate. Scor Gleason 4; nu agreeam solutia unei interventii chirurgicale clasice cu atat mai mult cu cat el se confrunta cu fistula periana activa. Nu neglijam nici faptul ca este un barbat tanar activ profesional si sexual, nu este fumator sau consumator de alcool, nu consuma alimente predominant de origine animala si nu presteaza eforturi fizice.
Am citit ca metoda a fost aplicata si in Romania si as dori sa aflu amanute despre acest procedeu, avantajele aplocarii, rezulate si costuri. Multumesc. Cu consideratie si speranta.
2 comentarii
0
18-12-2009, ora 12:23
eugen49
Nu este medic/terapeut
eugen49
Buna ziua, se pare ca am si eu aceeasi boala, snt relativ tanar. -*.astpt.




(*modificat de administrator)
0
30-12-2009, ora 19:28
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
din pacate raspunsul vine dupa o perioada cam lunga. E o operatie care se efectueaza cu succes la Institutul de Urologie-Transplant Renal Cluj-Napoca de catre Prof. Lucan. Din nou, din pacate, nu stiu daca e decontata de CAS fiind o operatie relativ noua in tara (de 3 ani). Am auzit ca ar costa in jur de 280 milioane de lei vechi in cazul in care CAS nu deconteaza. Alte detalii puteti citi pe situl urmator:
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-09-27/cancerul-de-prostata-distrus-prin-criogenie-la-cluj.html

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.