adenocarcicom infiltrativ moderat diferentiat dezvoltat pe un polip tubulovilos

21-06-2012
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
buna seara!
As vrea daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cu un anumit diagnostic:
adenocarcicom infiltrativ moderat diferentiat dezvoltat pe un polip tubulovilos. pT3NOG2. polipoza colonica
Tin sa precizez ca tatal meu de 72 de ani a fost operat in ianuarie la iasi, prin februarie a inceput tratament cu xeloda 500 mg, si o data la 3 sapt merge la iasi la control, i se fac analize si in functie de analizele respective i se mai facea o perfuzie.(nu stiu ce fel de perfuzie)
pe 24 mai a mers la iasi si i s-au facut din nou analizele si el zice ca au iesit 'bunisoare'(tin sa precizez ca desi am o relatie buna cu el, tot timpul s a ascuns si niciodata nu a adus vorba de cancer, si la intrebarile mele se eschiva mereu), precizez ca a slabit cam 25 de kg de la operatie si a ramas si fara par in cap,
pe 25 mai a mancat ceva care l a deranjat l a intestine, l am dus cu salvarea la spital unde l au tinut 6 zile, i s au facut clisme, ptr ca voma mult si era fff slabit, l am scos pe targa din casa(a vomat toata noaptea si era sleit de puteri)
mai pe scurt dupa externare, acasa nu putea inghiti nimic, diaree intre 4- 6 scaune pe zi, la spital nu vroia sa mearga, asa ca l-am luat in evidenta la oncologie in orasul nostru si dc oncolog i a prescris ser, glucoza, arginina capsule, no-spa si metoclopramid(tin sa preciez ca in timpul internarii nu a mai luat tratamentul oncologic)...dupa 6 7 perfuzii a inceput sa manance bine, sa mearga, chiar sa faca piata
ce vreau sa subliniez, doctorul de pe salvare atunki cd l am internat s -a uiat peste ultimile analize facute la iasi si ne-a zis sa ne asteptam la orice, la ce e mai rau ca nu se stie cate zile mai are, ne-am speriat ffff tare cand l am vazut in starea aia dupa externare
la tomograf fct un februarie scria de ficat marit, necroza centrala 33/23 si 25/15...asta ce inseamna ca cancerul s-a extins la ficat?
si scria si MTS multiple(astea sunt metastaze la ficat)?
acum pe data de 12.6 a fost la Iasi la control si i s-a facut o analiza sa faca cat e de rezistent organismul cred(cred ca imunologie, nu vreau sa gresesc).si rezultatul era ca de la 5 a crescut la 10.e de bine?
nu am la indemana analizele lui sau rezultatul de la tomograf sa va pot da mai multe detalii, dar sper ca ma puteti ajuta...ptr ca si medicul de familie cand a vazut de metastaze multiple mi-a zis verde in fata ca asta e sfarsitul...nu stiu cum sa procedam..si la ce sa ne asteptam.precizez ca are si diabet (meguan 500) si mai ia crestor de 10 sau 20.acum a inceput sa ia din nou xeloda desi nu i-a zis cei de la iasi sa le ia...
daca imi puteti explica pe intelesul meu va multumesc din suflet.ptr ca doctorii din ziua de azi iti arunca in fata 2 3 termeni medicali de stai si cauti prin dictionare sau pe internet de iti sar capacele...multa sanatate
14 comentarii
0
21-06-2012, ora 23:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ti-am dat raspunsul pe privat. dar cred ca cel mai util este sa continuam discutia aici, cand vei detine informatiile pe care ti le-am cerut.

mult noroc !
0
22-06-2012, ora 09:31
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
Multumesc de raspuns! Problema e in felul urmator: tatal meu a ascuns mereu ca este bolnav, cat de grav este, de asta nu am anumite informatii exacte, de asta nu vad pot da nici rezultatul de la analize si restul.
Iar el se trateaza la Iasi, chiar daca l am insotit nu am reusit sa aflu mare lucru, ultima data cand a fost la control pe data de 12.6 mi.a spus doar atat ca analizele i.au iesit rau si l.au chemat luna viitoare.
Am sa fac tot posibilul sa fac rost de biletele de externare si analize sa le postez.
NU inteleg de ce nu i au mai dat tratament, nu mai suporta organismul?
In cazul in care nu urmeaza un tratament nu evolueaza mai repede boala?
0
22-06-2012, ora 16:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ba da. dar xeloda luat din proprie initiativa nu e un tratament, mai ales in conditiile in care boala pare sa fi progresat SUB acest tratament.
0
07-07-2012, ora 13:49
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
Buna ziua! Revin cu noi date: tatal meu pe data de 7.6 2012 a facut un tomograf si va dau datele si va dau si datele de la tomograful facut in februarie poate va ajuta:
tomograf facut in data 6.2 2012
-tiroida aparent normala
-absenta ADP la nivelul mediastinului
- trahee, arbore bronsic principal -normal
- colaps pasiv decliv in segmentele bazale pulmonar bilateral
-ficat cu dimensiuni crescute LSH 95mm, LHD 190mm, contine in semgentul 8 doua formatiuni hipodense nativ, iodofile postCIV, cu necroza centrala de 35/32 mm si 23/12 mm(leziuni secundare)
- in segmentul 3 hepatic formatiune hipodensa infracentrimetrica
-colecist fara calculi radioopaci
-CBP, CBIH nedilatate
VP 17 mm, calibru crescut
-splina, suprarenale, pancreas- normale
- prostata de dimensiuni crescute 54/34/40 mm, structura omogena
-rinichi in limite normale
- ganglioni infracentrimetrici lombo-aortici, interacerticocav
-aspect discret al mezenterului si mezocolonului(aspect post operator)
-ateromatoza aortei descendente
- modificari degenerative artrozice coloana dorsala si lombara, fara leziuni secundare
TOMOGRAF 7.6.2012
-tiroida aparent normala
-micro ADPaxilare si mediastianle dar fara caracter patologic
- parenchim pulmonar fara leziuni secundare
-ficat cu dimensiuni moderat sporite, prezinta o leziune hipodensa in timpul portal de pana la 20 mm in segmentul 7 si o plaja relativ omogena de pana la 10-12 mm la nivelul segentului 7 relativ subcapsular
-restul parenchimului hepatic de aspect normal
-CBP, VP in limite normale
-colecist fara calculi
- splina, suprarenale-normale
- rinichi in limite normale
-suprarenala stanga contine pe bratul extern formatiune de aproximativ 22/14 mm cu densitate lichidica- posibil lipom -de urmarit
vezica urinara in repletie
- prostata moderat marita in dimensiuni
- la nivelul unei portiuni de colon tranvers restant spre unghiul cecal evidenta ingrosare de mucoasa cu aspect neomogen infiltrativ cu modificare a grosimii in jur si discreta infiltratie a fasciei prerenale drepte
- modificarea asemanatoare si a unei portiuni din ansa aferenta a anastomozei
-evidenta infiltratia a grasimii peritoneale de la nivel parieto-colic dreapta si FID
- MEZENTERIC INFERIOR NUMEROASE ADP de pana la 5-7 mm
-absenta lichidului liber in cavitatea peritoneala
-procese degenerative artrozice lombar inferior
- fara leziuni osoase de tip secundar
- OBS: recidiva tumorala locala si la nivelul colonului transvers in regiunea parieto-colica dreapta
- MTS hepatice (fara carcater tipic de MTS pt colon)
OBS: lipom suprarenala stanga.
Imi puteti explica pe intelesul meu cat e de grav? Am inteles ca a recidivat, dar daca imi puteti spune in termeni populari cat e de grav, ce sanse mai sunt, are si ceva la ficat?
Tin sa precizez ca el nu a mai luat nici un tratament, acum l-au chemat peste cateva zile din nou la Iasi si din cate am inteles s-ar parea ca il baga pe chimioterapie?!!!!
In ce consta exact aceasta chimioterapie?
E de bine, e rau?
E posibil sa fie operat din nou?
In speranta ca ma veti lamuri va multumesc anticipat!
Sanatate!
0
07-07-2012, ora 14:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate situatia este foarte grava. boala a recidivat atat local cat si la distanta, cu raspandire in ficat. din pacate nu se mai poate pune problema de vindecare. tratament totusi insa exista, indicandu-se reinceperea tratamentului chimioterapic, la indrumarea oncologului, tratament menit sa-i prelungeasca viata. in paralel trebuie condus si tratament simptomatic, spre a avea suferintele minimizate.

ce tip de tratamente a facut si in ce perioade ?
0
07-07-2012, ora 14:52
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
El a luat xeloda de la operatie din ianuarie, si mergea o data la trei saptamani la iasi si facea o perfuzie dar nu stie exact ce! A tinut acest tratament pana acum aproape o luna!
Spuneti ca a recidivat atat local cat si la distanta! CE inseamna la distanta? S a intins si la alte organe?
Ficatul e deja afectat?
Tratament simptomatic, la ce anume va referiti, cum la morfina?
Stiu ca e o intrebare directa si poate nu imi veti putea raspunde la intrebarea asta dar sa ne asteptam la ce e mai rau? Cat se poate lungi cu chimioterapia ?
Este exclus o eventuala operatie?
0
07-07-2012, ora 16:04
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
markeri tumorali
CEA SER 8.88 NG/ML
0
07-07-2012, ora 23:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
o eventula operatia nu ajuta la nimic. chimioterapia ii poate prelungi viata, teoretic, cu multe luni de zile, chiar si cu ani, daca raspunde la chimioterapie si se obtine ceea ce se cheama o "remisie". sansele ca asta sa se intample variaza mult, desi sansa e destul de buna. tratamentul simptomatic este exact cum zice denumirea: orice simptom are, trebuie tratat cu medicamente care se adreseaza direct acelui simptom. morfina e un medicament pentru DURERE care se indica daca are asa ceva, dupa ce au esuat alte medicamente tot pentru durere. are asta ?
0
08-07-2012, ora 10:26
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
Deocamdata el se simte f bine, iese la plimbare, mananca aproape orice, nu are nici o durere, inafara faptului ca de mai bine de o luna de zile are diaree, dar acum scaunele sunt regulate cam 2 pe zi maxim, inainte cu o luna de zile cand v -am zis ca s a simtit fff rau, nu se putea ridica din pat, nu putea manca nimic, avea si cate 6 scaune pe zi. dar a urmat un tratament cu perfuzie glucoza, ser, no-spa, metoclopramid si in cateva zile s-a pus pe picioare!
Ma intreb daca la el boala a recidivat in timp ce facea tratament cu xeloda, oare chimioterapia poate avea efect asupra lui?
Stiu ca sunt intrebari la care poate nu imi veti putea raspunde deoarece depinde f mult de organism si rezultatele difera de la persoana la persoana, dar ma gandesc ca chimioterapia asta e foarte puternica si in caz ca nu ar suporta tratamentul la ce alte solutii putem spera?
Va multumesc ptr raspuns!
0
08-07-2012, ora 14:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca are o sansa buna sa raspunda la chimioterapie. cea care va fi indicata acum va fi diferita de cea pe care a mai facut-o. intr-adevar sunt multe variabile aici, dar sansele sunt bune. ma tem insa ca aceste lucruri nu sunt definitive, iar sansele la o vindecare sunt mai degraba teoretice decat posibile. cel mai probabil va muri cu/de aceasta boala. nu se pot face cu medicina actuala alte lucruri decat pentru prelungirea vietii si o mentinere a calitatii vietii, din pacate.
0
09-07-2012, ora 10:12
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
Va multumesc ptr raspuns! Voi revine dupa ce primeste noul tratament cu noi detalii!
Sanatate!
0
13-07-2012, ora 22:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
14-07-2012, ora 16:09
violetta_86
Nu este medic/terapeut
violetta_86
Buna ziua!
Revin cu noul tratament :
- in perfuzie o data la 21 de zile BRANISETON, DEXAMEZAZONA 2mg fiole in ser(scuze daca denumirile nu st chiar scrise corect)
- si in continuare XELODA 5oo mg, 7 pastile/zi (inainte lua cate 6 /zi)
- arginina 1 capsula/zi
Nelamurirea mea e urmatoarea: daca in timpul tratamentului cu xeloda boala lui a recidivat de ce i-au administrat acelasi tratament?
E posibil ca organismul lui sa nu poata suporta alte medicamente?
Ma gandesc ca domnul doctor ia dat acelasi tratament stiind ca nu mai este loc de vindecare, ptr a prelungi boala si ptr a nu se demoraliza pacientul si totusi sa urmeze un tratament!
Dar totusi nu pot sa inteleg, parca ceva nu se leaga, urmezi un tratament, recidiveaza boala si recomanzi acelasi tratament!!!!!!!!!!!!!!!
Nu i se putea da alt tratament, nu exista? Sau asta ar fi schema de tratament in cazul cancerului?
E corect cum procedeaza acest doctor? Va intreb poate stiti si v-ati confruntat cu astfel de cazuri!
Va multumesc ptr toate raspunsurile!
0
14-07-2012, ora 16:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu ai informatii complete despre tot tratamentul pe care l-a facut, nici la inceput si suspicionez ca nici acuma. trebuie sa afli daca la inceput a facut pe langa xeloda inca ceva, "perfuzia" aceea cu "nu stiu ce" odata la 3 saptamani. apoi trebuie sa te asiguri daca nu cumva si acum face ceva similar. foarte des tratamentele citostatice se fac in asocieri, iar xeloda se asociaza foarte des cu droguri injectabile, de exemplu oxaliplatin sau Campto, in cazul cancerului de colon.

nu pot sa te lamuresc neavand toate informatiile oficiale. faptul ca a avut tratament cu Xeloda si atat, apoi a recidivat foarte repede, iar doctorul ar fi decis sa reia tratament tot numai cu Xeloda mi se pare intr-adevar absurd. atat de absurd incat cred ca mai degraba decat sa fi procedat el asa, defapt iti lipsesc tie niste informatii esentiale. incearca sa le afli, te rog! iar daca nu reusesti, intreaba-l chiar pe medicul respectiv !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: