acneea e provocata de vreo bacterie?

20-03-2009
monicabr
Nu este medic/terapeut
monicabr
Buna ziua!sunt din braila.ma lupt cu acneea de 4 ani.nu mai stiu ce sa fac.am fost in anii astia la ff multi doctori.am facut foarte multe tratamente.kt fac tratamentul acneea dispare.dupa aceea apare din nou.acum ma dau cu brevoxil.m-am dat si cu isotrexin dar doctorul mi-a sp sa folosesc brevoxil.nu mai stiu ce sa fac unde sa ma duc.am facut si ecografe si nu am nimik.am luat si diane 35 si nu au avut niciun efect.va rog din suflet sa ma ajutati!nu mai stiu ce sa fac k sa scap de ea.poate fi ceva in sange?sau vreo bacterie?acum sunt dependenta de creme.nu poate trece o zi fara sa ma dau.va rog sa imi raspundeti.
1 comentarii
0
23-05-2012, ora 15:07
safire
Nu este medic/terapeut
safire
Nu folositi Isotrexin pentru ca este extrem de nociv pentru piele si poate conduce la imbatranirea prematura a pileii. Ce este important de stiut despre acnee este ca aceasta se vindeca in foarte mult timp (chiar zece ani sau mai mult). Folositi un tratament bland care impiedica evolutia bolii (de exemplu pe baza de ihtiol) si creme care nu favorizeaza dezvoltarea acneei. Dorinta de vindecare rapida si completa duce doar la apelul la tratamente agresive care daca vindeca partial acneea (oricum nu total) pot distruge pielea ireversibil. Vedeti si site-ul http://www.topsanatate.ro/articol/am-fost-la-dermatolog-am-acnee-vulgara-andabella-22154-all-post.html.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.