acneea dispare vreodata?

22-10-2008
monicabr
Nu este medic/terapeut
monicabr
acneea dispare vreodata?am facut atatea tratamente si tot a reaparutam 20 de ani, in curand fac 21.doctorul dermatolog mi-a dat acum tratament cu isotrexin si doxiciclina.au disparut destul de greu insa nu de tot.inainte aveam fata plina.acum s-au retras insa fata mea e rosie si din lok in lok mai e kte un cos.insa acolo unde au fost cosurile au ramas pete rosii.fac tratamentul asta de vreo 2 luni.doctorul mi-a dat in prima luna doxiclina 10 pastile in fiecare zi si alte 10 una la 2 zile.am fost la control si mi-a spus sa continui tratamentul insa doxiciclina trebuie 10 pastile una la 2 zile, si alte 10 pastile una la trei zile.e bine asa?daca o sa dispara vreodata o sa mai revina?la soare pot sa ma mai expun?pentru ca cat fac tratamentul doctorul mi-a interzis expunerea la soare.bine acum nici nu mai am unde..dar la vara?sau la solar?cam kt tine tratamentul cu doxiciclina?mi-a spus ca daca nu se trec imi da sotret insa am auzit k 2 ani dupa ce fac tratamentul nu pot ramane insarcinata.bine nu k as vrea dar.ma gandesc sa nu aiba efecte secundare.acum au inceput sa mi se inflameze punctele negre.
8 comentarii
0
27-10-2008, ora 21:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
monicabr, am si eu niste intrebari pentru tine : tot ce intrebi aici pe forum ai intrebat si medicul curant ? El ce raspunsuri si ce sfaturi ti-a dat ?
0
28-10-2008, ora 16:16
monicabr
Nu este medic/terapeut
monicabr
pai doctorul nu mi-a spus nimik.doar mi-a dat tratament.niciun doctor din cati am fost pana acum nu mi-a spus nimik, toti mi-au dat tratamente.si m-am saturat sa dispara pt o perioada ca dupa aceea sa apara si mai rau.acum mi-a dat tratament pt aproximativ 2 luni.de aceea cer parerea dvs.nu stiu nici ce sa mai cred si nici ce sa mai fac ca sa scap de problema asta.
0
01-11-2008, ora 19:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod normal, ar trebui sa intrebi medicul curant despre evolutia bolii si efectele adverse ale tratamentelor! Acneea va disparea sigur, insa trebuie sa gasesi medicul potrivit care sa iti conduca tratamentul.
0
02-11-2008, ora 12:36
monicabr
Nu este medic/terapeut
monicabr
va multumesc mult!
0
23-11-2008, ora 10:03
monicabr
Nu este medic/terapeut
monicabr
imi cer scuze k abia acum raspund la mesaj dar.am avut niste probleme.sunt din braila.
0
10-12-2009, ora 00:11
florin 30
Nu este medic/terapeut
florin 30
ia auziti aici: pana acum am citit de 17, 21, chiar...25 de ani; eu am 30 de ani si in ultimii 13 am avut acnee de toate felurile; a aparut brusc in toamna in care am implinit 17 ani si nu am mai scapat de ea niciodata; la inceput auzeam si eu afirmatii de genul:"las ca-ti trece de la sine sau las ca-ti trece cand te insori; acuma e drept asta nu am putut vedea pentru ca nu sunt casatorit, ba de 4 ani nu am mai avut macar o intalnire darmite casatorie; dar asta e alta poveste; treaba este ca mi-a distrus viata sociala; am incercat pana la 22 de ani tot ce am auzit in stanga dreapta; drojdie, vitamina A, tot felu de creme date de farmaciste"geniale" ceaiuri de urzica, regim alimentar strict mai ceva ca la manastire; la 22 de ani m-am dus in sfarsit la dermatolog crezand ca o sa-mi dea solutia; am urmat tratamente ale doctorului dermatolog ( medic primar) din 2002 pana in 2007; deci 5 ani; de la tetraciclina(care se dadea inca pe atunci) pana la tot felu de creme (printre care skinorenul si brevoxylul ) am trecut prin tot felul de experimente; trist era ca si plateam pentru ca sa faca doamna doctor scoala pe mine; dupa 5 ani mi-a zis; "nu mai stiu ce sa fac" si eu am ramas cu acneea mea; trebuie sa va spun ca munca mea este care ma aduce in contact cu sute de oameni zi de zi; va dati seama cum ma simteam mai mereu; cand puteam sta acasa, in concediu, ma bucuram ca nu trebuie sa ies sa ma vada lumea; s-a transformat acneea mea vulgara intr-una nodulo-chistica; chisturi pe sub piele care se umflau dureros, care durau saptamani in sir si care produceau reactii in lant; suprainfectii, ciuperca, stafilococ, tot felul; mi-am luat inima in dinti si portofelul si m-am dus in Targu Mures la pomul laudat; si am primit neica un tratament de costa cat salarul pe o luna; dar am zis ca hai sa incerc; si a fost asa: metronidazol, augmentin injectabil, zanocin, roacutane, si mai inca vreo 3 de care nu-mi aduc aminte; dupa o luna si ceva aratam ca nou; da, da, ca nou; ca inainte de 17 ani; m-am bucurat pentru prima data din 1997 incoace; eram deja in 2007, trecusera 10 ani; in sfarsit puteam manca pizza, ciocolata, puteam bea fanta si bere cu lamaie fara sa imi mai fie frica de acnee; in sfarsit puteam merge pe strada cu fruntea sus si cautam pentru prima data dupa mult timp compania oamenilor;...a durat vreo 6 luni minunea; acneea a reaparut, nu atat de salbatic ca inainte dar suficient de deranjanta; iar Tg Mures, iarasi medicamente, iar roacutane si restul( in afara de injectabile); efectul nu a mai fost la fel de bun iar durata a scazut mult; am mai dus-o in 2008 cum am putut; anul acesta, am facut 5 ture de tratamente cu antibiotice( movalis, metronidazol, zanocin si inca vreo 2) sapun sebamed, zynerit, skinoren captr extern iar acuma ultima data azitrox(azitromicina); si regim alimentar -fara zahar, grasimi, prajeli, sucuri; carne alba fiarta, legume, fructe, ceai alb si ceai de urzica; cu toate astea, daca scap si mananc ceva ( chiar putin) care nu intra 100% in regimul asta se umfla iarasi chisturi de acelea; si nu se poate face nimic; cosurile simple se uscau mai repde; astea insa stau sub piele inflamate ca si cum ai avea bilute de rulmenti; imprastiate mai ales pe conturul masilarului si in zona gurii; nu se pot scoate si atunci cand se infecteaza genereaza o reactie in lant; dureaza cateva ore ca sa ma faca sa arat ca inainte; m-am saturat sa mi se duca banii pe tratamente fara efect; sa nu pot merge la un revelion sau o nunta sau oriunde altundeva; sa nu pot iesi in oras si sa nu pot comanda decat apa; sa mananc ca un calugar la nesfarsit; nu ma ating cu degetele niciodata pe fatza si nu ma spal decat cu acel sapun special care si ala costa o gramada de bani; nu pot mereg cu trenul sau cu masina pe distante lungi ca mi se inflameaza imediat; problema este ca acneea se adapteaza la toate tratamentele pe care le fac si trebuie mereu schimbate; fata nu are timp sa se vindece iar atunci cand nu se infecteaza nimic am totusi acele chisturi seboreice sub piele de care nu pot scapa; iar medcii se scapa repede, imi arunca 2 retete si-si vad de viata lor in continuare chiar daca mereu le aduc aminte de tot ce am scris mai sus, le dau retetele mai vechi ca sa vada evolutia sau involutia; ei isi vad de treaba si eu raman cu problema asta ca un cancer; 13 ani; si asta vara cand cautam informatii sa vad poate aflu ceva nou am intalnit un medic care spunea ca acneea poate dura si pana la 20 de ani; as mai avea 7; la 37 de ani o sa scap de ea sau o sa experimentez alte si alte tipuri de acnee?.nu stiu cum sa spun dar cand aud de cate unul care are de 3-4 ani si crede ca-i mult imi vine sa zambesc; si eu credeam la 19 ani ca cei 2 ani de cand o aveam sunt destul si trebuie sa se vindece... ca asa trebuie
0
10-12-2009, ora 00:39
florin 30
Nu este medic/terapeut
florin 30
mi-am auds aminte; am mai luat si zinnat; in 2009 in iulie s-au implinit aproape 2 ani si jumatate de cand am schimbat Bistrita pe Tg Mures; eu sunt din Bistrita; deja nici medicul( tot primar) de acolo nu ma mai cheama la control; mi-a dat atata bucurie si speranta atunci in 2007... cred ca s-a demoralizat cand a vazut continuarea; unde sa ma mai duc? nu am nici bani atata de multi( 1000 Ron/luna) si acneea este doar una dintre problemele si lucrurile pe care trebuie sa dau banii; plus ca nu am nici timp sa merg cand si cum vreau; nu mai stiu nici un caz asemanator; cei cu care ma confrunt eu si au varste asemanatoare si acnee nu respecta nimic; fumeaza ca turcii, consuma alcool, mananca tot felul de junk-food, nu fac tratamente, etc; mi se pare normal sa aibe; dar eu nu fac nimic din toate astea; mie mi se activeaza nodulii si chiar cand inhalez fumul de tigara de la cineva care fumeaza langa mine; trebuie sa plec cam de peste tot; de asta zic ca nu pot sta nicaieri; asta vara am plecat de la o nunta dupa numai o ora de la inceperea ei; de mancat nu puteam decat fructele ce erau puse de la inceput pe masa iar in cateva minute dragii de nuntasi s-au spart in tigari; am rezistat eroic o ora dupa care a trebuit sa plec pentru ca realmente a inceput sa ma manance tenul; nu staiu daca ati avut senzatia ca va fierbe pielea; asta simt eu de multe ori; la fatza bineinteles; si cum am spus; doar zona ce inconjoara maxilarele si un triunghi intre gura si barbie; pe pometi pot sa ma dau cu praf de pe strada ca nu se infecteaza nimic; parca este o alta piele; e groaznic sa traiesti la 30 de ani cu complexe adolescentine; am cunoscuti care fac sport si fac acnee de la creatina si tot felul de suplimente proteice sau substante dopante; eu nici de alea nu am luat niciodata; si laptele il cumpar din cel mai degresat; nu mananc decat rar branza si doar din cea de vaca pentru ca este mai slaba; mai frate da ce sa mananc ca uneori am impresia ca si apa goala imi dauneaza; mi-e foame de multe ori dar renunt la a manca pentru ca sunt zile in care indiferent cat de sanatoasa este mancarea tot se hranesc chisturile alea din ea; analizele sunt toate ok; nici lamblii in sange nu am; cand mi-am facut ultima data analizele de sange mi s-a spus ca la Bruce lee; ai corpul si sangele unui tanar de 15 ani; grasime putina, masa activa predominanta; sunt mai sprinten decat in liceu; ce sa zic; totul este ok in afara de piele; ori pielea asta este tot un organ care arata ce se intampla in corp; si nu are cum sa fie totul in regula daca ea da semnale atata de acute; dar in continuare, analizele sunt ok; ma duc la medic si imi spune" lasa ca doar nu-i fi tu altfel decat altii" decat care altii ma intreb...ca eu nu am mai intalnit pe cineva ca mine; maine ma duc din nou la control; fatza mea arata mai rau dupa 1 luna de azitrox decat inainte de a incepe; cu sigurantza o sa fie otimist medicul meu; cred ca ii este groaza cand stie ca vin; pentru ca il demoralizez si-l fac sa se simta neputincios; dar atunci cand se inchide usa dupa mine iau si acneea; partea proasta este ca nu am studii de profil da de invatat am invatat cam acelasi numar de ani ca si el; si nu ma poate ignora ca i se face rusine; eu insa il inteleg; stiu ca in medicina se merge mult pe incercate si pe fler; doar ca pe mine ma costa prea mult :(((
0
09-08-2018, ora 09:49
cometto
Nu este medic/terapeut
cometto
Ptr Florin30. Ai reusit sa rezolvi problema cu acneea? Daca nu, incearca sa iei legatura cu mine (habar nu am cum, fiindca site-ul acesta nu permite lasarea datelor de contact) si te voi putea ajuta, nu te costa nimic. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •