acnee rebela!!

04-01-2009
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
am 24 de ani si nu am avut un ten acneic nici la pubertate, dar de cateva luni bune ma lupt cu o eruptie ciudata la tample (mai ales cea stanga), pe frunte, barbie si uneori si fata. ciudat este ca luam anticonceptionale deja de un an cand au aparut si acum am renuntat, dar tot mai am. tenul mi-e foarte gras, desi folosesc lotiune tonica si de 2 ori pe zi, ma demacheiez zilnic, nu ma dau cu creme. parul parca se ingrasa si el mai tare, dar il spal des si am acnee si pe zonele unde nu are tenul contact cu parul.
va rog spuneti-mi cum sa scap? ce sa folosesc ca ma dispera deja si se vad asa de urat! am auzit ca vitamina A ar fi buna, am luat o cutie dar nu am inceput cura. mi-am luat si un creion pt cosuri de la nivea acum o sa il incerc.
9 comentarii
0
04-01-2009, ora 21:42
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
de ce nu mergi la un ginecolog bun? daca ai acnee asa grava sigur o sa-ti prescrie "diane35" (astea sunt anticonceptionale foarte bune, create special pentru astfel de problema : acnee, exces de sebuum, pilozitate)... sau mergi tu la medic si cere singura diane35!!!!
0
04-01-2009, ora 21:44
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
sau pentru cosuri, o solutie foarte buna este "zynerit". se gaseste la farmacii fara prescriptie si costa 25 de lei.este cel mai bun pt acnee!!!!!!! poti sa-l incerci linistita pt k da rezultate garantat
0
04-01-2009, ora 21:51
monelu
Nu este medic/terapeut
monelu
am fost la ginecolog chiar acum 2 saptamani (merg de 2 ori pe an) si totul e foarte ok, nu am ovare polichistice si nu mi-a recomandat sa schimb aniticonceptionalul ( eu oricum vroiam sa iau o pauza) iar diane eu nu iau nici taiata. sunt prea puternice pt mine si nu am o acnee de aia de iti deformeaza fata, dar am "cosuri" rebele ici-colo care ma deranjeaza, avand in vedere ca aveam un ten fin inainte. iar zynerit am folosit si pt decolteu odata si a mers bine, pt ten nu a mai mers desi am folosit mai bine de o luna.
de ce imi apar oare asa dintr-o data?
0
04-01-2009, ora 23:36
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
E ok ca ai mers la ginecolog, asa ca sa stii ca esti bine. Dar in cazul tau, nu are legatura cu acneea, data fiind zona, nu e relevant. Iti recomand sa eviti folosirea Dianelor si a Vit. A! - citeste de 10 ori efectele neg.! - mai ales la aceasta varsta! La aceste produse cam tot ce scrie la reactii adverse se petrece.
Ca sa te pot ajuta raspunde-mi din ce oras esti. Acneea nu se trateaza cu un produs acasa! - sau la ginecolog..., dermatalog. Eventual, dermatocosmetica!
Voi incerca sa te ajut.
Pana atunci, degreseza zona afectata pana la scalp, in fiecare dimineata cu spuma de ras, clateste cu apa calda spre rece, apoi foloseste un prdus pt. acnee, dar sub forma de gel. Voi incerca sa-ti recomnd un tratament complet.
bafta
0
05-01-2009, ora 02:58
valicontiu
Nu este medic/terapeut
valicontiu
Buna Monelu !

Ma confrunt exact cu aceesi prob. cu care si tu te confrunti. De mai bine de 1 luna am aceeasi prob. ca si tine. Nici eu, niciodata nu am avut un ten acneic mai ales ca eu am un ten destul de uscat si am ajuns la 34 de ani in situatia asta. Am cumparat tot felul de creme bune iar acum am luat de cateva zile de la OLAY un gel de curatare si exfoliere, desi e pentru ten gras mi s/a spus de la cosmetica ca as putea incerca. Da rezultate, adica mi se usca cosurile pe care le am dar imi apar altele...Mi/a spus cosmeticiana ca ar putea fi pe baza de stres, program incarcat. oboseala in definitiv. Nu stiu nici eu ce sa mai fac...si la mine mai raman si pete dupa ce se vindeca aceste cosuri nesuferite. Si eu folosesc un creion corector dar degeaba.Eu nu iau anticonceptionale asa ca nu cred ca are vreo legatura. Asa ca asteptam poate cineva are vreo idee, vreun sfat si ne va ajuta.

Multumesc !
0
08-01-2009, ora 15:24
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Buna, voi incerca sate ajut, daca poti sa-mi zici din ce oras esti?
Daca imi vei spune ulterior mai detaliat care sunt problemele: ce analize ai facut, ce medicamente iei, alimentatie, cate kg.ai etc. mai vedem...
Din pacate, acneea nu se trateaza cu un produs - crema, creion etc., DOAR acasa...
sanatate
0
08-01-2009, ora 15:24
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Buna, voi incerca sate ajut, daca poti sa-mi zici din ce oras esti?
Daca imi vei spune ulterior mai detaliat care sunt problemele: ce analize ai facut, ce medicamente iei, alimentatie, cate kg.ai etc. mai vedem...
Din pacate, acneea nu se trateaza cu un produs - crema, creion etc., DOAR acasa...
sanatate
0
17-02-2009, ora 13:42
simd
Nu este medic/terapeut
simd
Buna,
Incearca neaparat crema Brevoxyn nu e scumpa costa 26 RON si e minunata daca tenul tau o accepta.Am descoperit-o si eu de curand, am citit despre ea pe internet, pe forumuri si se pare ca face minuni, intr-adevar.Studiaza putin pe internet si nu mai sta pe ganduri!!!!!! Numai bine!
0
18-02-2009, ora 17:52
valicontiu
Nu este medic/terapeut
valicontiu
Multumesc SIMD, o sa caut pe net...despre aceasta crema...si sper sa am noroc si eu si resutul pers. care au ca si mine, aceasta prob. Inca odata mutumiri ca te-ai gandit la noi !
Sanatate multa !
Vali
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cum obții rapid aspectul unui ten proaspăt
  •