acnee furuncul

06-01-2012
lunalorena
Nu este medic/terapeut
lunalorena
buna seara. de cativa ani ma confrunt cu acnee pe fata dar de un an m-am umplut de cosuri multe sub piele dureroase care se inrosec altele care incerc sa le strang iasa unpik de puroi si sange., sau de multe ori nu iasa nimik ci un lichid trasparent. ca apa.am fost la 3 dermatologi si fiecare mia dat alte creme alte solutii. nu stiu cum sa scap de ele.sau dak cumva e o boala.am fost si la estetica.am cheltuit mult pe tratamente naturiste si m-au ajutat putin dar nu imi trec.am incercat sa mananc mai sanatos am luat si vitamine dar degeaba, ma gandesc sa fie hormoni masculi dar am 24 de ani nu cred k e acne juvenila.totusi cand am menstruatie sau imediat ce mi se termina nu mai sunt asa rosii si umflate.am facut analize la sange si mia iesit un helicobacter pilori la stomac.are vreo legatura cu fata?sau poate am vreo infectie sau vreo candida?sfatuitima ce sa fac. acum iau si anticonceptionale yasmin.poate ma ajuta la ceva.
2 comentarii
0
07-01-2012, ora 13:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cu siguranta ca este vorba de o bacterie.
Mergi sa ti se dea tratament pentru helicobacter pylori.
Verifica daca ai carii.
Bacteriile din carii se pot raspandi la gingii, obraji, gat, limba, trec in sange prin gingii si pot afecta chiar si inima, dar si alte organe.
Cariile sunt provocate de bacterii. Sunt implicati streptococi, de exemplu - streptococul mutans.
Citeste si aici
http://www.jurnalul.ro/medicul-de-familie/infectiile-streptococice-print-559212.htm
Si cauta si citeste pe net despre - bacteriile din carii.
0
13-01-2012, ora 15:41
lunalorena
Nu este medic/terapeut
lunalorena
am luat deja tratament pentru helicobacter pilori.dar nu stiu dak mi-a trecut.trebuia sa merg din nou sa fc analizele si dak il mai am o sa iau din nou tratament.am fost si la dentist am cateva carii intradevar dar o sa le sistemez si astea.orikum nu cred k e asta problema mea.multe din cosuri sunt ca niste umflaturi sub piele si nu iasa nimik.si mai am si niste fire de par pe fata.poate e ceva hormonal.orikum o sa ma duk din nou la dermatolog.pana la urma trebuie sa imi treaca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Furuncul - aspect, cauze, diagnostic și tratamentul corect
  • Furuncul genital (în zona genitală) - aspect (diagnostic), cauze, tratament
  •