acnee caderea parului

24-10-2011
anomin_2011
Nu este medic/terapeut
anomin_2011
Buna ziua, ma confrunt cu 2 probleme. Acnee si caderea parului. Varsta mea este de 23 de ani.
Am fost de curand la dermatolog pentru a le trata. Mi-a prescris anticonceptionalele diane 35 pt cele doua probleme. Pe langa asta mai am o crema pentru cosuri (brevoxyl) iar pentru par (perfectil). A mai incercat cineva aceste produse?
Am citit pe forumuri ca daca iei perfectil iti creste mai mult par si in alte zone (picioare, axila) si sunt foarte tari, poti avea probleme cu stomacul de la ele.
Daca iau anticonceptionale 6 luni (asa cum mi-a prescris medicul ) o sa am vre-un rezultat pentru par?
Va multumesc.
2 comentarii
0
24-10-2011, ora 19:55
missdidi
Nu este medic/terapeut
missdidi
Eu te sfatuiesc sa nu te indopi cu pastile de la varsta aceasta.Daca am lua mereu pastile pentru orice unde am ajunge?
In cazul tau pentru caderea parului poti folosii un tratament cu ulei de masline(masezi scalpul si varfurile odata pe saptamana si stai in jur de 1-2 ore acoperita cu un prosop dupa care te speli cu sampon revalid e foarte bun pentru caderea parului costa in jur de 30 40 ron il gasesti in farmacii, iar la final te clatesi cu apa in care pui otet de mere sau zeama unei lamai.
Iar pentru acnee iti sugerez laptisor de matca crud costa in jur de 25 ron e foarte bun.Cu o spatula iti dai pe ten intr-un strat subtire lasi sa actioneze 15-20 min dupa care te speli cu apa calduta.Repeti procedura la 1-2 zile timp de 3 saptamani.
0
24-10-2011, ora 21:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
anomin_2011, faptul ca ai acnee si iti cade parul, poate inseamna ca este o infectie undeva in corp.
Poate ai un streptococ sau stafilococ in nas. Daca este de mai mult timp si nu ai facut un tratament corespunzator, poate sa provoace atat acnee, cat si caderea parului.
Sau poate fi o infectie vaginala.
Ti-ai facut recent o analiza de secretie vaginala? Ai fost cumva racita inainte sa inceapa sa iti cada parul?
Daca este posibil sa ai ceva in aceste locuri, ar fi bine sa faci un - exudat nazal cu antibiograma si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Antibiograma trebuie sa o ceri tu la laborator, deoarece numai aici iti spune la ce antibiotic este sensibila bacteria care se gaseste, ca sa nu faci un tratament gresit.
Pentru analiza de secretie vaginala, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 2 zile inainte de recoltare, ca sa nu iti iasa rezultatul fals negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.