de vreo 4 luni tenul meu s-a incarcat de o acnee foarte puternica

22-08-2007
baiatu
Nu este medic/terapeut
baiatu
de cateva luni mai exact de vreo 4 luni tenul meu s-a incarcat de o acnee foarte puternica.uneori cosuri mici galbui care la simpla atiungere cu unghia dispar insa si de cosuri foarte mari si dureroase care se umfla foarte tare si nu dipsar decat dupa cateva zile bune...chiar saptamani.. acele cosuri sunt foarte dureroase si nu au varf.pe pometi am niste cosuri sub piele..la o adancime foarte mare care sunt in permanenta rosii. am o parere foarte buna despre mine insa acele cosuri uneori ma deprioma total ajungand chiar la complex. nu stiu cum sa scap de ele. am incercat cu eritroacnol insa fara efect. acukm folosesc argila de 2 ori pe saptamana.nici asta nu ajuta foarte mult.credeti ca este indicat sa merg la cosmetica sa le scoata? mi-e frica sa nu raman cu urme de la ele.am inceput in urma cu 10 zile un tratament cu antibiotic, doxacilina mai exact. nu stiu cum sa scap de acnee. va multumesc anticipat

p.s nu am 14 15 ani... am 20
3 comentarii
0
22-08-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Cred ca e foarte recomandat sa mergi la un dermatolog. Du-te la medicul de familie, sa-ti dea un bilet de trimitere catre dermatologie. Iti recomand sa utilizezi produse din gama BIO DERMA, sunt foarte eficiente.
0
22-08-2007, ora 00:00
baiatu
Nu este medic/terapeut
baiatu
merci
0
13-10-2009, ora 20:09
Irinusha
Nu este medic/terapeut
Irinusha
Eu am inceput de vreo 3 saptamani sa foloses Effaclar, la recomandarea tipei de la farmacie. Tenul nu mai secreta atat de mult sebum, iar cosurile au inceput sa dispara! Sper sa aiba si la voi acelasi rezultat! Bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •