acnee, pete, vergeturi

27-06-2014
bYd
Nu este medic/terapeut
bYd
Am ajuns la o varsta in care aspectul fizic chiar ma intereseaza..si pe zi ce trece imi dau seama ca mai am cate o problema in aspectul meu fizic. Deja am inceput sa ma satur de toate problemele care le am. O sa incep cu, cosurile(acneea), care le am de la o varsta destul de mica(am tenul gras).Au inceput putine..si au continuat cu si mai multe. Pana mi.am dat seama ca e intradevar o problema am stat cu ele asa si nu prea mai interesau, le rupeam pe toate si tot se extindeau. Am folosit niste creme de la plafar, zynerit si ultima data  skynoren, la indrumarea unui dermatolog. In 6 luni de skynoren am mai scapat putin din ele..am mai putine(dar mi se ia si pielea din cauza concetratiei care arde pielea), dar pe langa cosurile care inca sunt multe, am si pete ramase de la acneea trecuta. Nici de alea nu prea pot scapa si dispar foarte greu, pana dispar..tot mai fac altele. Era sa uit de cosurile de pe umeri si spate care mai apar si ele mai mult vara si chiar e urat. Cu igiena stau foatte bine, nu cred ca ar fi asta o problema..  O alta problema ar fi vergeturile de pe spate, care nu cred ca sunt de la cresterea in inaltime(nu am mai crescut aproape deloc in cativa ani), ci de la sala de forta la care ma duc de vreo 8 luni...incet, incet am facut din ce in ce mai multe vergeturi care sunt foarte inestetice. Stiu ca nu se scapa de ele fara laser, dar vreau sa le atenuez cat mai mult. Am vazut cateva tratamente, ori foarte scumpe ori care nu dau rezultate.  Alta problema care ma deranjeaza este faptul ca au cam inceput sa imi apara mai multe alunite, mai ales dupa ce am stat la soare...din cate am citit sunt niste tratamente naturale care ar avea efect, dar nu sunt sigur. Precizez ca majoritateasunt mici si in piele si cu exeptia uneia care o am de foarte mult timp. Excludem laserul pentru ca este mult prea scump. Si ultima problema este ca de aproximativ un an am niste bubite pe spate(nu stiu cum sa le numesc) ca si cum ar fi pielea de gaina...am incercat o crema, dar degeaba. As vrea sa imi dati si mie niste sfaturi privind chiar alimentatia si sa imi  recomandati si mie niste tratemente care ar putea sa mearga, fie naturale sau nu la un pret accesibil pentru fiecare din probleme. Va multumesc.
1 comentarii
0
01-08-2014, ora 21:42
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Buna, am citit ca faci sala iei cumva ceva suplimente? Suplimentele sunt responsabile cam in 80% din cazuri pentru acnee pe fata, spate si piept! Vergeturile apar atunci cand piele se intinde prea tare dintr-o data in cazul tau, daca faci exercitii ca sa obtii rezultate rapide in timp scurt, aici e problema! Pielea este supusa la mai mult decat poate duce si atunci 'explodeaza' daca sunt rosii vergeturile poti sa incerci lumina solara bioptron, sunt sedinte ieftine si functioneaza, daca insa sunt albe nu mai ai sanse decat cu laser! Pentru pielea de gaina sau keratoza piliara in alta denumire, gasesti la farmacie produse cosmetice speciale, creme de la diverse branduri precum Roche Posay, Bioderma etc, trebuie doar sa intrebi! pentru pete poti incerca Glyco-A, are un efect de peeling chimic, insa va trebui sa eviti expunerea la soare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile după naștere
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • De ce apar vergeturile?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •