acinetobacteria la nivelul sinusurilor si urmez un tratament de 10 zile...

20-04-2008
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Buna seara.Am fost diagnosticat cu aceasta bacterie (acinetobacteria) la nivelul sinusurilor si urmez un tratament de 10 zile cu Zanocin.In primele 2 zile de la inceperea tratamentului, am observat o evolutie buna, adica respiram mai usor si secretiile de culoare verzuie disparuse, sau cind mai apareau ceva sectretii nu mai aveau consistenta si aveau o culoare limpede.Acum dupa 7 zile de tratament simptomele au revenit ca si la inceput si nici nu am terminat tratamentul!!!!.Mentionez ca am suferit 2 operatii, una de polipoza si la interval de 3 ani o alta de polipoza recidivanta si sinuzita. In urma cu un an si cinci luni, o alta operatie de parasinuizita si ea recidivanta.Problema cu care ma confrunt acum, este ca a aparut un sindrom rino-sino-bronsic, cu secretii consistente, foarte greu de eliminat.Examenul alergologic, nu arata sensibilitate la nimic(praf, acarieni, animale etc.) probele respiratorii la examenul cu Ventolin absolut normale.Urmez un tratament cu Seretide 50/100 dim. si seara, Flixonase 2 pufuri pe zi.Curios este faptul ca am perioade de 7-8-10 zile care nu necesita tratament cu Seretide si deodata, brusc, apare nevoia de al folosi, intrucit nu mai pot elimina secretiile acumulate pe trahee.
5 comentarii
0
21-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara!
Pot sa va recomand sa achizitionati un aparat de AEROSOLI. care o sa va ajute sa scapati de secretiile acumulate in trahee si in sinusuri!
Aveti o anamneza bogata, cu numeroas interventii, este posibil ca flora insinus sa fie mult mai diversa decat a esit la secretia nazala.
Personal pot sa va recomand sa adaugati la tratament un antimicotic+ ACC 200 cate un praf la 12 ore. Infalatii + spalaturi nazale.
Examenul secretiilor naale + exudat faringian+ antibiograma..e bine sa.l repetati la o luna de zile !
0
21-04-2008, ora 00:00
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Buna seara.Va multumesc din suflet, pentru sfaturile dvs., foarte pretioase pentru mine.La primul control, imediat dupa Paste, am sa aduc in atentia doctorului Mocanu, care se ocupa de cazul meu si cele recomandate de dvs., care mi se par extrem de utile, mai ales ca pina acum, medicii care m-au vazut, au acordat atentie cazului meu, doar din punct de vedere chirurgical.Dumneavoastra, ma faceti sa privesc din alta perspectiva suferinta mea si evident, mai increzator ca voi putea rezolva problema cu care ma confrunt de 2-3 ani.Am un aparat de aerosoli, dar ce medicament sa folosesc si in ce proportii, pe ce durata de timp?Nu am inteles daca ACC 200 este ceva pulbere sau capsule, pentru ca eu am gasit doar capsule?Spalaturi nazale fac de 5-6 ori pe zi cu Nazomer, Humex, Miramar.Inca un detaliu interesant, cred eu, dar pe care nici un medic nu la considerat demn de luat in seama si chiar s-au amuzat pe seama mea.Daca beau un pahar cu bere sau vin, nu este nici o problema, dar daca mai beau unul incepe sa-mi curga nasul si am o senzatie ca atunci cind esti racit.Dupa citeva ore, cind alcoolul se elimina acea stare dispare.Va multumesc inca odata si daca ajung la Pascani, chiar as indrazni sa va solicit o consultatie.Am convingerea, ca va faceti profesia cu pasiune si competenta.Se poate vedea, din felul in care raspundeti la fiecare caz in parte.
0
22-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
MUltumesc pentru cuvintele adresate!
Aveti numarul meu de telefon si cu placere putem sa discutam si la Pascani!
Cat despre cazul cu alcoolul..ar fi o explicatie prin faptul ca alcoolul este un vazodilatator...provocand o vazodilatatie locala si o secretie mai abundenta a mucoasei nazale...!
ACC..intradevar exista si in pastile si in praf... se foloseste intern..la 12 ore.
Pentru aerosoli...Fluimucil..in fiole+VIT C+ hidrocortizon acetat!
este formula ideala.
Mai simplu este cu putin ceai de musetel(cald)+ 4-5 picaturi de INHALANT!
INhalatiile se fac cate 10-15 min. 7-10 zile..cu pauza dupa care se pot repeta!
Sarbatori Fericite!
0
26-06-2008, ora 00:00
anna26
Nu este medic/terapeut
anna26
buna ziua,
Nu stiu daca am nimerit bine domeniul, simptomele pe care le am ar fi legat de caile nazale, adica in fiecare dimineata am o secretie galbui verzuie sub forma rotunda uneori pe care o elimin.Am crezut ca a aparut pentru ca m-am lasat de fumat, da o am deja de mai mult de 6 luni.Vreau sa -mi fac un exudat faringian. Mentionez ca am fost de curand diagnosticata cu colpita cred ca mixta si urmez un tratment.
Va multumesc.
0
26-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Anna !
Pentru a exclude o inflmatie sinusala.este bine sa face.ti radiografia SAF, exudat faringian_+ secretie nazala +antibiograma!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.