acid la stomac

03-01-2013
amelia cristina
Nu este medic/terapeut
amelia cristina
buna ziua, am o problema pe sora mea in varsta de 9 ani am internat-o zilele trecute in spital pt ca o durea burta ingrozitor, i-au gasit ca are o jumatete de litru de acid la stomac, intrebarea mea este in cat timp o sa scape de surplus, stiu ca va trebui sa tina regim ce nu stiu e daca va avea voie sa faca sport, ea face tenis de performanta va fi nevoie sa intrerupa antrenamentele? sunt constienta ca o saptamana 2 nu are voie dar ma refer la perioade mai lungi. Va multumesc ! Astept un raspuns!
1 comentarii
0
03-01-2013, ora 10:50
anna2007
Nu este medic/terapeut
anna2007
parerea mea e ca va putea face sport in continuare.eu am aciditate de 13 ani adica o gastrita si am facut atletism de performanata.regimul e esential.dar esti sigura ca e numai acid?de obicei stomacul doare la ulcer.ca sa intelegi eu la 12 ani am facut asa ceva pe baza stresului, am tinut un regim destul de drastic vreo 6 luni impreuna cu ranitidina dupa care nu m-am mai controlat.pe la 20 ani m-am trezit cu niste dureri ingrozitoare de stomac iar la o radiografie cu bariu s-a depistat un ulcer si aciditate marita.dupa alte 2 luni de regim si tratament am ramas cu aciditatea aceea care nu imi da dureri ci arsuri pe piept.o pot controla din ceea ce mananc.poti intreba medicul daca poate face sport dar nu vad de ce nu.multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.