aceleasi bubite

19-01-2010
Nicol_elly
Nu este medic/terapeut
Nicol_elly
Buna ziua! Sunt incepatoare si nu stiu sa utilizez foarte bine calculatorul. Pt scarface: In sarcina am avut 2 iminente de avort: prima la 3 luni, iar a 2 a la 6 luni pt faptul ca am ridicat 10 l de apa. Am nascut normal si foarte usor! Am alaptat-1 luna si 1/2 dupa care i-am dat NAN1 pana la 5 luni. Din acel moment nu am mai avut posibilitatea sa cumpar si am dat-o pe lapte de vaca. A fost racita:tusea rau, ragusise si mi-a dat urm reteta:nurofen, ser fiziologic, bromhexin, ampicilina injectabil. singurele vitamine pe care i le-a prescris sunt: polyvital, cipcal si ferrum hausmann. Va rog sa-mi spuneti cum se face detoxifierea si cece ar trebui sa-i dau la fetita sa manance! Va multumesc f mult!!!!!! -*



(*modificat de administrator)
1 comentarii
0
19-01-2010, ora 17:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
O sa te contactez mai tarziu catre seara pe mess. OK ?
Doamne ajuta ca nu ai mai avut bani de NAN1 caci este mult mai rau decat laptele de vaca !

Cu privire la alimentatie, mai ales in caz de boala: lapte de vaca diluat cu apa jumate jumate este cel mai bun aliment pt. copii, in special cand provine de la vaca sanatoasa si se ia direct de la vaca (la tara).
Laptele nediluat este prea puternic pt. bebelusi si pana la varsta de 1 an se dilueaza 50:50 iar de la 1 an trei sferturi lapte, un sfert apa !

Cel mai bune lapte este deci cel proaspata de vaca fiert si diluta cu apa, daca nu este se foloseste lapte de vaca pasterorizat (la sticla sau punga la frigider) iar cel mai rau lapte natural este cel omogenizat de la cutie. Si laptele de capra este o alternativa dar greu de obisnuit copilul. La copii cu neorodermita si alergii laptele de capra este mult mai tolerat.
Laptele praf nici nu se poate numi "lapte " si este de fapt o adunatura de toxine cu o multime de otravuri chimice in el, printre altele taurina si medicamente chimice:

Fierul si vitaminele acelea mai mult rau fac decat bine, dar faci cum crezi.
Bromhexinul este cea mai mare prostie : este o adunatora de bacterii toxice moarte care contin o multime de toxine puternice la randul lor si care se dau la om in speranta ca ar ajuta sistemul imunitar.
Cum poate o adunatura de bacterii patogene moarte in doze imense sa intareasca sistemul imunitar al unui bebelusi ?

-
Un articol despre laptele praf.

Cei mai multi oameni nu sunt constienti ca cele trei industrii - cea chimica, cea alimentara si cea farmaceutia lucreaza mana in mana. Prima ne otraveste campurile, apa si aerul, a doua ne otraveste sau denatureaza alimentele si a treia traieste de pe daunele aduse noua de primele doua.
Medicii din ziua de azi, invatati de industria farmaceutica tot felul de aberatii si neadevaruri,
invata la randul lor mamele sa dea la copii lapte praf in loc de lapte natural. (de vaca, de capra)

Argumentele aduse pentru laptele praf si impotriva celui de vaca sunt:
- laptele de vaca ar fi alergen
- laptele de vaca nu ar contine tot de ce are nevoie copilul (desi stramosii nostri cu asta au crescut cand nu era kapte de san)
- nu exista pericol de infectii de la laptele praf (dar ne intoxica cu chimicale)
- laptele praf ar contine tot de ce are nevoie copilul (aiurea-n tramvai, sa constatat ca laptele contine anumiti hormoni eliminati de mama care depind si de zi sau noapte. Unii hormnoni adorm copii altii il fac vioi. Acestia nu au cum sa fie prezenti in lapte impreuna cu alte multe enzime importante)
- laptele praf ar fi cel mai asemanator cu laptele de mama. (o sa vedem...)

Toate aceste argumente sunt ridicole si neadevarate caci:
- laptele praf contine tot produse din lapte de vaca si mai ales lactoza. Lactoza este componenta din lapte care creeaza cele mai multe alergii !
- cu laptele praf se face un profit urias la laptele de vaca castiga si taranii si nu numai concernele
- laptele praf este plin de toxine si medicamente, chiar droguri si excitante nervoase (taurina) sunt prezente in laptele praf
- exista pericolul de a intoxica corpul copilului cu multe minerale anorganice (fier, calciu, magneziu) si vitamine care nu sunt absorbabile in aceasta forma !
- copilul este determinat in mod automat sa consume mai tarziu cu predilectie mancare artificiala din cauza substantelor prezente in lapte cu care se obisnuieste de mic. Va deveni un fan la McDonalds Co.

Mai jos o analiza despre substantele continute in laptele praf " Milupa Aptamil HA 2" si care este similara cu cele mai multe forme de lapte !

Datele au fost extrase de la linkurile urmatoare:
http:// www.kommt-gleich.de/product_info.php/info/p1456_Milupa-Aptamil-HA-2-Hypoallergene-Folgenahrung.html
si
http:// www.dooyoo.de/babynahrung/milupa-aptamil-ha-2-pulver-600-g/1337769/

Milupa Aptamil HA 2 este un lapte mai bun, un lapte hipoalergen ! (deci exista si lapte praf care face alergii !!)

-
ATENTIE, O SA VA SPERIATI DE CONTINUTUL LA LAPTELE PRAF SI O SA VA FACETI CRUCE
DACA NU IL CUNOASTETI INCA !!!!!
Firmele care produc un astfel de lapte sunt culmea pervesitatii umane.
-

Zer concentrat -ghici din ce ? DIN LAPTE DE VACA
Lactoza - GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
ulei (rafinat) - Ce cauta ulei rafinat in laptele de mama ?
Amidon -Ce cauta amidon in laptele de mama ?
Galactooligosaccharide (din lapte) - GHICI DIN CE, TOT DIN LAPTE DE VACA
Fructooligosaccharide,
sirop de glucoza, -un produs care nu se gaseset in laptele de mama
Emulgatori (Ester dein acid citric de la Mono- si Diglyceride din acizi grasi ),
- ce cauta emulgatori artificiali in laptele de mama ?
Fosfat de potasiu
Clorura de calciu
Fosfat de calciu
Vitamina C,
Clorid de Cholin - o combinatie de amoniac, toxica ca orice alta din amoniaca si recunoscut ca fiind toxica !! Se foloseste ca medicament. Link : de.wikipedia.org/wiki/Cholin
Carbonat de calciu - indeosebi la copii produce dereglarea asimilarii calciului din alimentatie, blocand canalele de calciu din celula

Taurina, - substanta similara cu hormoni de tauri. Ce cauta in laptele de ama substanta principala din Red Bull ?
Lecitina din soia - straina corpului si provine din plante manipulate genetic,
Uridin-
Cytidin-
Adenosin- - Adenosinul blocheaza producerea la toti neurotransmiterii ca Dopamina, Acetylcholina sau Noradrenalin. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Adenosin. Ce sanatos trebuie sa fie pentru un bebelus acest lucru !!!

Inosin-, -substanta produsa de corp insa nu este cunoscuta inca bine si nici ca ar exista in laptele de mama. Este foloisita ca medicament. A fost incercat si fabricat dar care nu se cunosc efectele lui prea bine. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Inosine ). Cu alte cuvinte experimente pe copii.

Guanosin-5-monophosphat
Sulfat de fier - fier anorganic, toxic pt. om
Vitamina E,
Sulfat de zinc - - zinc anorganic, FOARTE toxic pt. om, creeaza boli de nervi si ale aparatului reproducator in speciala, creeaza ticul de a da din picioare.

Inositol, - se foleste ca medicament antidepresiv si ca un drog ieftin. Se foloseste de dependtii de cocaina si N-Methylamphetamin ca sa ecomiseasca ceva din aceste doua substante, are efecte similare ca si cocaina. Cu aceasta substanta se creeaza la copii o predispozitie la droguri (
L-Carnitin,
Niacin,
Pantothensäure, -
Biotin - vitamina toxica cand depaeste anumite nivele (inca necunoscute) si care deregleaza nivelul de estrigeni
Sulfat de cupru - cupru anorganic, FOARTE toxic pt. om, creeaza epilepsie, crampe, spasme
Vitamin A, - toxica
Acid folic, - toxic ( dupa cum spuneam in alt posting)
Vitamin B12,
Vitamin B 1,
Vitamin D, - toxica (blocheaza calciul)
Vitamin B 6,
Iodat de potasiu -nu se gaseste in laptele da mama. FOARTE TOXIC. Se pune si in sarea iodata. Se aduna din desuri industriele (unele si radioactive dupa ce au fost folosite in medicina.)
Mangan-II-sulfat,
Vitamina K,
Natriumselenit

-
Canittatile la 100 gramme
*Proteine 1, 6g
*Kohlenhydrate 8, 2g
*Lactoza 5, 7g
*Polysaccharide 0, 7g
*Amidon 1, 4g
*Grasimet 3, 2g
*grasimi saturate 1, 4g
*Ballaststoffe 0, 8g
*Natrium 26mg
*Potasiu 78mg
*Clorid 43mg
*Calciu 64mg
*Fosfor 35mg
*Magneziu 5, 4mg
*Fier 1mg
*Zinc 0, 52mg
*Cuprur 41ug
*Mangan 7, 7ug
*Selen 1, 5ug
*Iod 13ug (IOD pt. copiii!!! ???)
*Fluor 15ug (FLUOR ?????)
*Vitamina A 60ug
*Vitamina D 1, 4ug
*Vitamina E 1, 1 mg
*Vitamina K 5, 1ug
*Vitamina B1 0, 05mg
*Vitamina B2 0, 12mg
*Vitamina B6 0, 04mg
*Niacina 0, 44mg
*Pantothensäure 0, 34mg
*Acid folic 8, 5ug
*Vitamina B12 0, 2ug
*Biotin 1, 9ug
*Vitamin C 9, 3 mg
*L-Carnitin mg
*Cholin 10mg
*Inositol 3, 4mg
*Taurin 5, 4mg

-
Credibilitatea si naivitatea umana este IMENSA iar perversitatea concernelor este cel putin la fel de mare.
Daca oamenii ar sti sa citeasca ingredientele de pe medicamente si alimente, ar poseda internet si si-ar folosi cele cateva celule cerebrale ramase in stare de functionare ar putea sti si ei toate astea si fara facultate. Am impresia insa ca cei mai multi nu stiu sa citeasca si nici nu au internet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul