accident cu trei coaste rupte

23-06-2013
armo
Nu este medic/terapeut
armo
pe data de 04.06.20113 am suferit un accident (nu auto) cu urmatorul diagnostic :traumatism toracic forte, fracturi costale multiple dreapta, insuficienta respiratorie, pneumothoraxdreapta sufocant. s-a facut o interventie chirurgicala de urgenta practicandu-se pleurostomiedreapta cu evacuare de aer sub presiune si practicarea de incizii cutanate de drenaj al emfizemului. la 24 ore de la operatie, in urma unei miscari mai bruste apare o durere brusca in hemitoracele drept urmat de exteriorizarea pe TD de sange -hemothorax, cu debit initial de 100 ml, ulterior stabilizat la 300 ml/24 ore si zilele urmatoare in scadere pana la 50ml/24 ore. dupa 10 zile se suprima pleurostoma. evolutie favorabila controlata radiologic. se externeaza vindecat chirurgical, in curs de consolidare a fracturilor costale. mentionex ca sant trei coaste rupte, 7, 8, 9 pe partea dreapta. ( citat de pe biletul de iesire spital). ca evolutie de vindecare a rupturii coastelor eu o consider favorabila. problema care apare in mod frecvent este aparitia zilnica a unei temperaturi cuprinsa intre 37, 6 si 37, 9 grade celsius, cu preponderenta in a doua parte a zilei, urmata de episoade de transpiratie abundenta exagerata. la 7 zile am fost la control si doctorul mi-a dat urmatoarele medicamente:augumentin 875 mg 1la 12 ore, ciprofloxacina 500 mg 1/12 ore si metronidazol 250 mg 1 la 6 ore. dupa 2 zile si jumatate inca simptomele descrise mai sus persista. este un lucru normal aceasta temperatura sau este ceva in neregula, aparitia acestor stari febrile urmate de episoade de transpiratie abundenta? va multumesc pentru rabdare si raspunsuri! cu stima octav lazar
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul