absenta menstruatie

30-10-2009
alina_f_c
Nu este medic/terapeut
alina_f_c
Am si eu o problema si as avea nevoie de ceva pareri. Menstruatia trebuia sa apara pe 10 oct si nu a mai aparut. Am facut teste de sarcina, am mers la ginecolog, am facut ecograf, nu e nici sarcina, nici extrauterina. In loc de menstruatie de vreo 10 zile am o sangerare maro, spre seara mai abundenta, dar nu cat sa folosesc absorbant. Am dureri usoare, ca cele de dinaintea menstruatie, dar atat. Sanii nu ma dor, nu nimic. Problema cu aceste sangerari maronii este mai veche, in sensul ca le aveam si mai demult (de vreun an ) inaintea menstruatiei cu 2 zile, si 2 zile la sfarsitul acestei, iar acum 4 luni au aparut inca din ziua a 17 a ciclului menstrual si s-au mentinut pana la aparitia menstruatiei. Am mers la dr mi-a dat tratament cu antibiotic, antiinflamatoare vreme de 3 luni, la fiecare menstruatie, la terminarea tratamentului tot le mai aveam, cu 2 zile inainte cum va spuneam. Acum mi-a dat iar acelasi tratament la care a mai adaugat gentamicina injectabil si mi-a zis k daca nu da randament ma chiureteaza ca sa scape de mucoasa aia. La analiza secretiei nu a iesit nimic. Alte analize nu mi-a dat sa fac. Am facut un chiuretaj acum 2 ani, iar la 16 ani aveam chist la ovar, daca ajuta cu ceva aceste informatii. Ce fac, ma duc la alt medic? Fac si tratamentul asta? Ajutati-ma va rog! Nu stiu ce sa mai fac!!!
4 comentarii
0
30-10-2009, ora 14:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai lipsa menstruatie se datoareaza tratamentelor daunatoare pe care le-ai facut. Resiese clar din ce ai spus mai sus.
Daca pana acum tratamentele nu te-au ajutat crezi ca te ajuta de acum incolo ??
Esti idn pacate ca cei mai multi oameni prea naiva si increzatoare in tratamentele medicamentoase si in puterea medicinei.
Tratamentul acesta o sa te ajute tot asa de bine ca si primul. Lasa mai bine astfel de incercari
ca pe cobaii de laborator daca vezi ca nu ai codita sau blana pe spate si incearca mai degraba un tratament naturist sau homeopat. Nu de alta, dar e corpul si santatea ta.
Cu ajutorul remediilor homeopate se poate regla spre exemplu menstruatia cat si celelalte probleme pe care le ai fara efecte adverse.
0
30-10-2009, ora 15:00
alina_f_c
Nu este medic/terapeut
alina_f_c
Pai si ce tratament naturist sa fac? :( M-am gandit si eu ca nu mai are rost sa fac iar tratamentul cu antibiotice daca nu a dat randament atunci, nu cred ca ar da acum :(
0
30-10-2009, ora 17:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pentru amenoree puteţi lua Brânca Ursului!

Mai multe detalii dsp efectele curative ale acestei plante

"Dupa o luna de branca-ursului, mi-a revenit ciclul menstrual"
"Pe la varsta de 38 de ani mi-au aparut niste simptome ciudate: ma incalzeam brusc, transpiram si inima imi batea in piept sa se sparga, aveam ciclu cu sangerari doua saptamani, dupa care doua luni ciclul imi intarzia. Am fost la medic, am facut cateva analize si mi-a spus sa nu ma sperii, ca voi intra la menopauza. In mod normal, asta ar fi trebuit sa se intample pe la 45 de ani. Am iesit de la doctor si vreme de cateva zile am fost naucita: o etapa din viata mea se sfarsise, inainte sa am timp sa ma bucur de ea. Abia atunci am realizat ca am un sot cu care nu apucasem sa fiu destul timp impreuna, ca pofta mea de viata nu se potrivea cu perspectiva care ma astepta. Am aflat ca exista niste pilule-minune care pot prelungi tineretea biologica, asa ca am cerut de la medic prescriptie si mi le-am cumparat. Dupa primele zile de administrare m-am simtit atat de rau, incat am spus ca, fie ce o fi, nu ma voi otravi, pentru ca oricum acele pilule sunt numai o iluzie de tinerete. Atunci am optat pentru tratamentele naturiste si am cautat in paginile revistei "Formula As" remedii pentru intinerire. In arhiva de pe Internet (felicitari pentru aceasta initiativa!) am citit despre efectele alimentatiei cu cruditati in aceste probleme si despre efectele unei plante care, se zice, duce la redeclansarea ciclului menstrual, chiar si la 10 ani dupa instalarea menopauzei. Branca-ursului se cheama planta si dupa cautari insistente am gasit-o sub forma de tinctura, la un Plafar din Bucuresti. Am inceput administrarea ei si trebuie sa recunosc faptul ca am fost uimita de rapiditatea rezultatului. Dupa o luna mi-a revenit ciclul menstrual, mi-au disparut simptomele legate de debutul menopauzei, iar moralul meu a ajuns la cote pe care nu le-am mai atins din vremea adolescentei. A trecut un an de cand fac tratamentul cu tinctura de branca-ursului si sunt incantata de cum ma simt, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca viata mea de cuplu a fost relansata. Cred ca mai multe femei ar trebui sa stie despre existenta acestui miracol al naturii, care readuce vigoarea si tineretea."
Mihaela Biru - Bucuresti



Toate cele bune!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
30-10-2009, ora 19:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consulta un medic homeopat, de la el vei primi remediul. Pana atunci nu mai lua medicamente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •