ablatie

04-02-2009
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
Buna ziua, am 35 de ani, de vreo 2 ani ma tot chinui cu niste extrasistole, am tot mers pe la toate spitalele, din Bucuresti, locuiesc in Bucuresti, de curand am ajuns la d-nul dr. Radu Vatasescu, multi au spus ca e pe stress, eu am mai avut pe stress, tahicardie, dar imi trecea si nu am avut probleme ca acum, dupa ce mi s-a pus holter mi s-au dat betablocante, si a facut si puls 30, asa am ajuns la d-nul dr Vatasescu, care dupa rezultatul de la holter a vazut ca fac 10.000 de extrasistole e zi, le simt si eu, , este o agitatie continua, este adevarat ca intervine si panica si asta accentueaza, pana sa ajung la dansul, am avut o tona de diagnostice, care d ecare mai fantastice, acum am ramas doar cu insuficienta mitrala gradul 1, care nu e periculos, o avem mai toti, dar am inteles de la d-nul doctor ca exista un focar pe partea dreapta a inimii care perturba ritmul inimii, adica fac aceste extrasistole, peste 60%, sapt viitoare voi face o ablatie, nu am facut in viata mea nici o interventie d enici un fel, eu am facut si spor, si temerea mea cea mare nu este durerea, din cate ma stiu eu suport, ci intreb atunci cand se va face studiul si din cate am inteles eu se transmite catre inima niste impulsuri se poate intampla sa faci stop cardiac, sau fibrilatie, este adevrata, fiecare suntem diferiti si ractionam diferiti, apoi mai conteaza si cum gandesti, ca-ti poti induce si starea, dar incerc sa lupt cu temerea asta. Nu stiu ce-i aia spital, pt mine e ceva nou. Am incredere in medic, stiu ca etse un medic f bun, de mine imi este cum voi reactiona, ca orice om mi-as dori sa fiu bine, de 2 ani ma chinui cu niste stari f rele, cand 30 puls, cand 150, si deja asa psihic sa zic is un pic slabita, nu durerea ma sperie, ci ma rog ca inima mea sa suporte impulsurile, si sa se vada centrul care da aceasta neregularitate si sa trec cu bine.
2 comentarii
0
08-02-2009, ora 22:14
julie v
Nu este medic/terapeut
julie v
Buna Carmen, acelasi lucru mi se intampla si mie tot de 2 ani. Pana atunci mai faceam extrasistole din cand in cand, adica 1-2 la cateva luni si nu le bagam in seama. Dispareau, cred eu, pentru ca faceam mult tratament cu Ca si Mg. dar de doi ani le am neincetat, uneori extrem de puternice, incat ma sperii groaznic si am fost la multi medici cardiologi, care nu mi-au gasit nimic la inima ( de fapt unul singur mi-a spus ca ar vedea un usor prolaps de valva fara regurgitare, fapt infirmat de ceilalti medici care m-au vazut !). Si eu fac uneori cateva mii pe zi, alteori niciuna zile intregi. Am luat, pe rand, pentru asta, concor ( pulsul il aveam 48-50 indiferent ce efort faceam !), lokren, sotalol. Am vreo 10 luni de cand am intrerupt sotalolul si pot sa spun ca esv-urile au reaparut.Si eu ma gandesc la ablatie, dar stau departe (450 Km) si inca n-am posibilitatea sa vin tot la dr. Vatasescu pentru un control, pentru ca sotul meu nu-si poate lua inca liber de la serviciu. Daca te-ai programat la el si faci ablatia, care sigur iti va reusi, sa fii increzatoare pentru ca eu am auzit numai lucruri bune despre el ! Si te mai rog sa revii cu vesti, sa capat si eu putin curaj ! Cu drag, Julie !
0
14-02-2009, ora 05:31
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Carmen, stiu prin ce temeri treci.Si eu, inainte de ablatie, abia asteptam sa primesc un raspuns legat de aceasta interventie, eram ingrozita de cum voi reactiona in timpul operatiei si mai ales dupa, daca vor apare complicatii..Ca si tine suport durerea oricat de mare ar fi ea, dar nu si gandul ca as avea probleme la inima..ca pot muri...
Tot ce vreau sa iti spun este faptul ca domnul dr.Vatasescu este chiar un om extraordinar. Isi da tot interesul pt a rezolva fiecare caz in parte, (in cazul ca nu se poate face nimic, nu risca. ) Mai este alaturi un domn asistent, nu stiu ce pregatire are, , nici macar nu stiu cum il cheama, dar e un om cu suflet mare, ce m-a incurajat pe tot timpul interventiei...
Deci, mergi cu mare incredere la acea echipa, ei iti vor oferi o noua viata, de care chiar te poti bucura:).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.