ablatia | Forumul Medical ROmedic

ablatia

20-02-2009
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
Multumesc mult celor 2 doamne care mi-au raspuns, drama e ca pe mine ma tot amana si mi-am pierdut rabdarea sa mai tariesc in starea asta, azi am aflat ca medicu e racit, si din cate vad eu, nici nu s egrabeste s am cheme, pt ei is un caz, o fi bun medicu Vatasescu, dar si eu vreau s atraiesc normal atat cat mai de trait aici, si dc mi-ai zis ca sunt un caz tipic de electrofiziologie atunci ajuta-ma si pe mine. Altii au ve nit dupa mine si i-a operat a doua zi, eu ce n-am, nu le place mutra mea sau ce, ca asta nu inteleg, ce-mi lipseste de ma tot amana, sincer nici nu mai astept s ama cheme, incerc sa-mi accept sarea pana inr-o zi cand gata. Nu medicul e cel care te rezolva ci Dumnezeu, imi pare rau pentru ei ca se cred niste Dumnezeu, dar Dumenzeu exista inainte de ei. Nu dau cu noroi, ba chiar indrum, cine are probleme si i s-a spus sa faca ablatie, sa mearga la Vatasescu, eu una nu-mi mai fac nici o iluzie ca ma cheama, a trecut o luna, pt ei nu-s decta inca unu la rand, da altii is mai importanti, la Dumnezeu fiecare suntem importanti de aia e Dumenzeu mare.
18 comentarii
0
22-02-2009, ora 12:47
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Carmen, incearca sa iei legatura cu d-nul dr. Iorgulescu.(lucreaza in echipa d-nului dr.Vatasescu). Sigur dansul te poate ajuta cu programarea.si.SUCCES ! :)
0
08-03-2009, ora 14:50
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
m-am ofticat eu un pic pe dr Vatasescu, ca nu ma mai lua si pe mine, de fapt starea asta e cumplita si de 2 ani tot asa, n-am mai avut rabdare, acum o saptamana am facut 2 ablatii una dupa alta si acum e bine, de cand l-am vazut am avut incredere in acest medic, dar in timpul si dupa lucrul asta s- confirmat si mai mult. Sa-l tina Dumnezeu asa, ca el intr-adevar este medic, asta inseamna vocatie, din pacate in ziua de azi nu se mai investe in oameni ca el in nici un domeniu, am avea multi oameni indiferent de profesie in care daca s-ar investi multi s-ar putea trata aici fara s amai dea bani aiurea prin starinatate si nici medici nu s-ar mai ciondani intre ei, Din pacate noi romani avem un mare defect, nu suntem uniti si nu stim decat sa dam in cap vecinului, aici e partea proasta. Cine are probleme pe partea electrica cu inima il recomand pe dr Vatasescu, nu-i fac publicitate, ci omu asta are ceva pe care multi oameni nu mai, are o masura si o prudenta, rar la un om tanar sa vezi asta, pe mine sincer m-a impresionat. Cand am venit acasa tot aveam ticul asta ca tb s amai iau medicamnete, dar nu m ai nevoie d enimic, te obisnuiesti cu boala si cu medicamentele, dupa ablatie nu mai ai nevoie d enimic, SI CHIAR DACA RECIDIVEAZA MAI FACI O DATA SI APOI GATA INIMA SE ASEAZA, EU PERSONAL N-AM FACUT NICIODATA NICI O OPERATIE, NICI VREO INTERVENTIE SI CUI II ESTE FRICA NU POT DECAT SA-I SPUN ASTA CA E SUPORTABILA ACEASTA INTERVENTIE SI CA FRICA AMPLIFICA CEVA CE NICI MACAR NU ESTE, E CEVA CE POTI DUCE. NU ASCULTATI CE SPUNE UNUL SAU ALTUL, NU E CEVA COMOD DAR NICI CEVA DE SPERIAT SI DACA VA MAI SI RUGATOI CA DOAR A INCEPUT POSTUL CEL MARE TOATE MERG BINE, PANA LA URMA DUMNEZEU E CEL CARE VINDECA, NOI SUNTEM UNELTELE PRIN CARE DUMNEZEU LUCREAZA. Cine a f operat d ecatre medicul Vatasescu sa-l pomeneasca, sa va rugati pt el pt ca omu asta poate ajuta multi, eu dupa interventie am ramas uimita cati tineri sunt care sufera de asa ceva, si batrani, habar nu aveam ca exista boala asta si ca exista si tratamentul pt asta. Avem nevoie sa ne rugam mai mult unii pe altii ca fiecare in domeniul lui sa-si poata face meseria cu dragoste si bine. E greu, dat acestei politici care ruineaza tot, dar daca alegi binele cu adevrata Dumnezeu e deasupra tuturor. Eu vad si din alt unghi, pt mine a fost o incercare de la Dumnezeu, mi-a incercat rabdarea, am facut teologia, si incerc sa fiu si eu un crestin, si cand incepi s ate aproprii de Dumnezeu ai multe incercari, pt mine a fost o lectie d erabdare si apoi mi-a arata Dumnezeu ca mai exista si oameni care vor, si care lucreaza chiar daca nu au cu ce.
Doamne Ajuta! Post cu spor si nu uitati sa va rugati mereu pt toti, indiferent cum sunt, le aseaza Dumnezeu pe toate, noi s ane facem datoria noastra, si mergeti linistiti cei care aveti nev de aceasta interventie.
0
27-11-2009, ora 18:51
idena
Nu este medic/terapeut
idena
O persoana de 68 de ani, cu fibrilatie atriala cronica poate sa faca ablatie?
0
12-01-2012, ora 07:55
Rambac
Nu este medic/terapeut
Rambac
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca aritmia, mai exact extrasistolele, se pot rezolva prin ablatie? au am mic prolaps de valva mitrala cu regurgitare, dar de vreo 8 ani fac extrasistole, intai le faceam foarte rar, apoi au disparut complet, au reaparut dupa vreo 2 ani si vreo doua luni le-am tot facur, apoi iarasi au disparut, au reaparut periodic la fiecare an aveam o perioada de o lun, doua de aritmii. In 2010 am reaparut in vara, o perioada mai lunga, vreo 3 luni, cand mai prezente, alte zile absente. La o ecografie au vazut ca am prolaps si mi-au dat 50 Betalok, metroprolol, o perioada am fost bine, cateva luni, dar seara, sau dupa efort mare faceam extrasistole, in vara asta iarasi am avut o perioada mai rea si mi-au dat Darob 80, sotalol, cu medicamentul asta in 6 luni, am avut cam 2 luni de liniste atat, in rest mai mereu aritmii. Acum locuiesc in Hong Kong si recent am fost la medic si m-a trecut pe Tambocor, flecainida, desi mi-a zic ca aritmile pe care le fac eu nu-mi ameninta viata. Am citit pe net tot felul de mirari despre medicamentul asta, ca face mai mult bine decat rau etc... Am 10 zile de cand il iau, primele 6 zile a fost bine, dar acum ultimele, fac iarasi aritmii, dar ca parca sunt alt gen de aritmii, adica la extrasistolele mele simteam o bataie slaba, apoi pauza, apoi o bataie puternica, acum pauza intre cele doua batai e mai scurta.
Nu mai stiu ce sa fac si se pare ca niciun medicament nu e bun pt mine :( Ablatie are vreun rost in problema mea? sa incerc sa nu mai iau medicamente? Va rog sa ma ajutati
0
12-01-2012, ora 10:08
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
Buna ziua,

Eu am avut o aritmie severa si in 2008 si 2009 am facut 3 ablatii, inima s-a linistit, acum mai am aritmie dar e suportabila, trebuie doar s ama grija s aevit cat pot d emult tensiunile. Din ce citesc dvs. va aflati cam in aceeasi sitiatie in care ma flam eu, medicamentele pana la urma nu mai au nici un efect.
Parerea mea, daca puteti sa reveniti in tara si sa mergeti la d-nul dr Vatasescu la spitalul Floreasca ar fi foarte bine, eu am umblat 3 ani dupa un medic, nimeni nu stia ce sa imi faca, am ajuns la dr Vatasescu, m-a operat si de atunci duc o viata normala, va pot da si nr dansului de tel, sunati-l si vorbiti cu el, nu il laud, nu vi-l recomand pentru ca am fost eu la dansul, el chiar este un medic foarte bune, vin si din America la el, el este facut pentru aritmiile astea, cat am fost cu boala asta am invatat multe, din 10 studenti la medicina doar 1 alege ramura asta, padica aprtea electrica a inimii, e ceva foarte fin, delicat si iti trebuie si o anumita intuitie, e ceva de finete si precizia maxima, eu asa va indemn, mergeti la dansul si dupa ce veti face analizele pe care le va cere el atunci veti vedea ce hoatareste.
Nr tel dr Vatasescu
0723286390
si as mai vrea s amai faceti ceva care imporeuna cu tratamentul sau ablatia, depinde ce se va hoatara, veti putea avea o viata normala, mergeti si va spovediti, vedeti bolile in general vine de la ceea ce noi cu vointa noastra acceptam in sufletul nostru, aceasta se transmite in corp ca o emotie negativa si s efixeaza pe ceva, la unii pe ficat, la altii pe inima, etc..si asa apare boala, ori intai sulfetul trbuie curatit ca mai apoi si oragnul respectiv sa isi revina, ori inima etse centrul fiintei noastre, in ea strangem de toate, trebuie sa descarcam, inca nu avem sfinteni ca s avem rugaciune permanenta si discenarmant in a distinge cu adevrata binele de rau deci trebuie spovedania, acolo nevazut lanag preot sta Hristos, dati afara tot ce ati acumulat, ce ati strans si Dumnezue va restaura, vindecarea la Dumnezeu se realizaeaza atunci cand fiinta omeneasca atinge fiinta omeneasca a lui Dumnezeu(Hristos era Dumnezeu dar a luat si firea omeneasca cu toate afectele ei, adica foame somn, , toate nevoile noastre ca oameni cazuti), adica prin post prin rugaciune ne apripiem de El si odata atingandu-ne in inima nostra de El se produce vindecarea pentru ca el este iubire, iar iubirea este o putere, si iubirea vindeca tot, asta este taina vindecarii lui Dumnezeu dar numai daca vrem sa fim sa ne asemanam cu El, sta in libertatea noastra de a alege, eu va pot spune ca 3 ani de zile nu am dormit, eram la duhovnicul meu mereu, la slujbele d enoapte, ma spovedeam des si ma impartaseam la fel de des, altfel un om ar inebuni d ela atata neodihna, as ama odihneam la slujbe si ma intaream cu impartasania, faceti ce spune medicul si ingrijiti-va sulfetul, ca daca sufletul este bine atunci putem duce orice si boala, uneori Dumnezeu nu vindeca pentru ca stie ca am face si mai rau si stie ca doar in starea aceea ne poate mantui, scopul Lui este nu s afim fericiti aici ci s ane mantuim, sa fim in Rai dincolo, ca oricat nu am vrea sa acceptam aceea e patria noastra, aici suntem intr-o caltorie unde avem datoria de a ne sfinti cu ajutorul Lui

Va urez multa sanatate sulfeteasca
0
12-01-2012, ora 17:01
Rambac
Nu este medic/terapeut
Rambac
Multumesc pentru raspuns! Eu am si prolaps de valva mitrala si se pare ca aritmiile de acolo vin, desi stiu ca sunt multi care nu au simptome la prolaps de valva mitrala. In conditiile astea ma intreb daca ar avea vreun efect ablatia pt mine :( Aritmiile mele sunt extrasistole ventriculare, nu sunt severe, dar sunt deranjante si au devenit tot mai dese. Se pare ca medicamentele nu prea ma scapa de ele. Eu as incerca fericita ablatia doar sa aiba un efect.
Dupa ablatie mai luati medicamente? am citit sus ca nu mai luati. Mie acum mi-au schimbat tratamentul si nu prea ma simt bine de la Tambocor, nici Darob nu a fost minunat :( probabil ca medicamentele nu sunt leacul.
Multumesc pt numarul de telefon, o sa-l sun pe dl doctor si daca rezist pana ar trebui sa vin la vara, sa ma programeze atunci si sper sa fie cu succes.
Cu spoveditul aici e mai greu, doar daca merg la Buddha, biserici nu prea sunt, doar temple, dar incerc sa nu-mi pierd increderea si sa nu disper.

Multa, multa sanatate si liniste!
0
12-01-2012, ora 21:24
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
da asa e, nu iau medicamente pentru ca ablatia restabileste ritmul inimii, da am vazut ca ai si prolaps de valva mitrala, asat nu e o piedica pentru ablatie, ablatia restaureaza, d-nul doctor va decide cum e mai bine, deci nu iti face tu griji pentru asta PENTRU CA EL NU FACE ABLATIA CA S-O FACA, DACA NU VEI AVEA NEVOIE NU ITI VA FACE, STIE CE TRATAMENT S ADEA, CAND AI S AVII SI AI SA IL VEZI AI SA IMI DAI DREPTATE, este foarte prudent si merge pana acolo unde se poate, de spovedit la buddha nu ai cum crede-ma, e o piatra, dar poti fce altceva, daca ai o icoana dc nu ai punet-i o icoana pe dektop si spune acolo in fata icoanei toate ale tale, cand vii aici le vei spune la spovedanie, si fa si rugaciune cu cuviontele tale, TE SFATUIESC TOTUSI SA VII REOEDE AICI,
0
12-01-2012, ora 21:27
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
pentru ca cu cat stai cu atat e mai greu si incarci inima, SANATATEA INAINTE DE TOATE, spune-mi numele tau de botez sa te pomenesc aici la liturghie, eu ma numesc Carmen, am 38 de ani, ti-m zis asat ca sa ai asa o mica idee cu cine vorbesti, roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa vii aici mai repede pentru se vor indesi si apoi nu vei putea nici calatorii, nu vreau s ate sperii dar stiu cum evolueaza, eu am avut extrasistole atriale, si am inteles ca is cele mai periculoase, ale tale nu sunt dar obosesc inima, roaga-te sa te ajute Dumnezeu sa vii aici cat mai repede si dc vrei vin si eu si te duc direct la d-nul doctor
0
13-01-2012, ora 04:17
Rambac
Nu este medic/terapeut
Rambac
Multumesc mult! Ma numesc Ramona si am 32 de ani. Fa tot posibilul sa vin cat mai repede in tara si sa merg la dl dr Vatasescu. Va anunt cand pot sa vin, in cazul in care puteti sa ma insotiti, eu as vrea sa-l sun, credeti ca va vorbi cu mine, chiar daca nu sunt in tara si nu stiu exact cand vin? ma refer sa vorbeasca, adica sa-mi dea vreun sfat legat macar de medicamentatie.
Dumneavoastra, dupa ablatie, v-ati intors la activitatile normale? aduca servici, treburi gospodaresti etc...
Va multumesc Mult pt ca-mi raspundeti! E linistitor sa stii ca au trecut si altii prin asta si ca au invins lupta! :) Sa dea Dumnezeu sa se rezolve si la mine!
1
13-01-2012, ora 13:36
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
sunati-l fara grija, si spuntei-i situatia si hotarati cu dansul ce e de facut pana veniti, da m-am intors la servici, merg pe munte, ce nu am voie este cafea alcool si sa nu alerg, adica ritmul alert si sa fii atent la tensiunile de zi cu zi de fapt o viayaasa cum ar trebui sa traim cu adevarat, ne auzim, sunati azi
0
15-01-2012, ora 18:40
Rambac
Nu este medic/terapeut
Rambac
Ma scuzati ca raspund mai greu dar sunt plecata momentan. Vroiam sa va intreb cat de des faceati aritmii? erau prezente zilnic, sau doar cateodata, de genul unei crize? Va multumesc mult inca o data
0
15-01-2012, ora 18:54
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
eu faceam in fiecare zi si noapte 15000 de extrasistole, dupa ablatii fac 500, un om normal face intre 200 si 300
0
16-03-2012, ora 12:11
molik
Nu este medic/terapeut
molik
fara frik pt cei ce au nevoie de ablatie http://www.youtube.com/watch?v=pCz-kUbuL0w
0
24-03-2012, ora 16:55
mihaela75
Nu este medic/terapeut
mihaela75
Buna,
Nu am facut ablatia, dar astept sa merg la Bucuresti, la dr. Radu Ciudin. Am batai insuportabile de inima, dar dl dr mi-a dat belaloc si ritmonorm si deja, de cand am fost anul trecut nu am mai avut crize. Dar oricum a zis ca ablatia e f necesara
0
03-05-2012, ora 21:38
robert32
Nu este medic/terapeut
robert32
Buna seara,
De circa 3 ani am palpitatii cu ritm neregulat. Anul trecut am fost operat pe cord deschis la Tg. Mures pentru o malformatie congenitala din nastere. Interventia chirurgicala a fost un succes, iar palpitatiile au disparut circa un an, adica pana acum 3 saptamani. Am un puls de 150-180/minut si iau diltiazem de 3 ori pe zi pentru a-l ameliora. Daca nu as lua acest medicament as avea pulsul marit. In urma cu 3 zile am avut un consult la dna dr. Grecu, la Iasi, care m-a diagnosticat cu flutter atrial atipic paroxistic, si mi a prescris sa iau 3 cps de rytmonorm/zi si 1/2 cps de sintrom/zi, apoi peste 14 zile m a programat pentru un nou consult urmand o eventuala cardioversie electrica externa. Eu de fapt am mers la ea pentru a vorbi de o ablatie, dar mi a zis ca estemai complexa interventia din cauza operatiei care am avut o la Tg.Mures si a zis ca cel mai bine e sa mai aman ablatia pana in vara. Azi am sunat si la Timisoara si am vorbit cu dnul dr. Ivanica despre aceasta ablatie, care mi a spus dupa ce i am trimis prin fax toate actele medicale ca se poate face ablatia cand vreau, sansele de reusita fiind de 80/85%, iar cand sunt pregatit ma poate programa oricand. Acuma nu stiu ce sa fac, daca sa merg la dna Grecu si sa fac aceasta cardioversie electrica sau sa fac direct ablatia la dnul dr.Ivanica. Ma tot intreb daca Casa de Asigurari acopera costul interventiei, pentru ca nu dispun de sume mari de bani.Am auzit ca la alte interventii se vehiculeaza sume de 4000-5000 de euro, deoarece se platesc cateterele. Eu sunt asigurat si as vrea sa stiu daca eu voi plati sau nu. Va rog frumos sa mi dati sfatul dvs. ca sa ma pot linisti. Va multumesc.
0
03-05-2012, ora 22:13
carmen ni
Nu este medic/terapeut
carmen ni
da, se plateste, nu asigura nimeni nimic, un cateter acum a ajuns sa coste 5200 eur, eu eprsonal la incepututl vacantei de vara fac un bal caritabil ca s ail ajut pe medicul meu cardiolog, dl. dr Radu Vatasescu sa aiba aceste catetere si ca pacientii sa nu mai palteasca atata, cu ajutorul lui Dumnezeu ma rog s areusesc, dc vreti va dau adresa mea d email, dupa acest bal va anunt ce s-a reusit a se face, dc vreti puteti cere si parerea d-lui dr Vatasescu, pt mine e singurul medic bun pe ablatii, la el vin oameni din America, altfel s-ar duce prin tara, Tg Muresu si Cluju si buni pt operatii pe cord, transplante iar aici pe ablatii, dar NUMAI, repet, la d-nul dr Vatasescu, si nu sunt subiectiva cand spun asta, 3 ani am umblat dupa un medic care s astie ce am si si eu is un caz complicat, eu va sfatuiesc sa discutati si cu d-nul dr Vatasescu, nu trebuie s ama intristeze, e bine sa intrebati, cu cat veti intreba o sa vedeti ca veti vedea si care e ealegerea cea mai buna si intre timp nu uitati rugaciunea, Sf Luca al Crimeii era medic si episocp, opera orice dar in special pe inima, rugati-va lui, cu cuvintele dvs. fara Dumnezeu nu reusiti nimic si nu spun povesti, -. Saaveti nadejde la Dumnezeu si nu va lasati mintea sa va chinuie cu tot felul d eganduri care d ecare mai fantasmagorice ca nu ajuta la nimic, niciodata s anu deznadajduiti de nimic, nici daca ati ramane fara nimic. Acum dvs veti alege, eu va astept pe mail. Seara buna.
0
04-05-2012, ora 10:14
robert32
Nu este medic/terapeut
robert32
Nu stiu sigur daca la aceasta ablatie flutter atrial sunt necesare cateterele. Daca cineva a mai avut aceeasi problema il rog sa mi spuna cum a decurs.
0
04-05-2015, ora 19:46
miresb
Nu este medic/terapeut
miresb
Buna ziua.Ma intereseaza cat costa ablatia la Timisoara, la spital(dr.Ivanica).Baiatul meu de 17 ani urmeaza sa fie programat pt ablatie in 1-2 saptamani.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul parodontal în perioada de aÈ™teptare pentru ablaÈ›ie ar putea reduce riscul de recurență a fibrilaÈ›iei atriale
  •