abdomen umflat si pete rosii

29-12-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Am remarcat la bunica mea -care locuieste cu mine-ca are de la o vreme abdomenul mai umflat si niste pete rosii, mai mult pe fata. I-am dat claritin, uneori ii mai dispar petele, alteori e foarte rosie la fata.In general tine regim, nu mananca decat carne slaba, nimic gras, mai mult lapte, E slabuta, are 48 kg, are peste 80 de ani, e destul de activa, citeste.., Sa fie de la ficat problema?Nu se plange de dureri, doar de faptul ca i se umfla abdomenul. Scaunul e normal.Am sa o duc la medic dupa anul nou, dar pana atunci ce as putea sa-i dau?Este si putin hipertensiva.Colebilul si hepatoprotect pot sa o ajute la ceva?Poate unii vor spune 'ce mai vrei de la ea la anii acestea?', dar chiar imi este draga, intotdeauna a avut grija de mine, de mica..., iar eu la randul meu de ea.Va rog, un sfat. Multumesc.
2 comentarii
0
30-12-2012, ora 06:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie facute dupa sarbatori probele hepatice si o ecografie abdominala...Caritine nu-i mai cumpara caci nu o va ajuta. Pana la control ii poti lua doua folii de Lagosa [ 2 cp/zi ] si un ceai hepatic ; si periodic trebuie controlata tensiunea arteriala.
0
16-01-2013, ora 08:28
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
I-am facut analize de sange si urina. La sange i-au iesit valori marite doar la monocite(foarte putin), VSH marit si colesterol putin marit.Urmeaza o ecografie abdominala. Medicul de familie i-a scris Lagosa si Accupro de tensiune, atat.Am sa-i cumpar ceai hepatic.
Va multumesc tare mult ca mi-ati raspuns.Va doresc numai bine si sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.