abdomen umflat

06-08-2008
elenadi
Nu este medic/terapeut
elenadi
de un an de zile am abdomenul foarte umflat (parca as fi insarcinata in luna a treia).Am fost la medic si mi-am facut analize si ecografe dar totul este normal.Am facut si exercitii fizice..dar nici o schimbare.Ma poate ajuta cineva cu un raspuns...nu mai stiu ce sa fac sa scap de aceasta 'burtica'.E umflata si doar dacabeau numai apa toata ziua.
2 comentarii
0
11-08-2008, ora 00:00
Dr.Madalina Ilie
Identitate neconfirmată
Dr.Madalina Ilie
Ce alte simptome in afara de balonarai aveti?
Constipatie/diarre, eructatiii(ragaieli), arsuri in epigastru(capul pieptului), exista dureri abdominale?
Balonarile apar de obicei din cauza acumularii unui exces de gaz prin procesele de fermenatie si putrefactie ce au loc in colon prin intermediul florei intestinale.
Va trebui efectuat un examen special de scaun care pe langa detectarea parazitilor sa specifice flora intestinala normala si eventuala suprapopulare(E col, Enterococus, Lacobacilus, Bifidobacter, Clostridium) cat si Candida, Geotrichum, un Antigen Helicobacter Pylori din scaun.
Daca balonarea se accentueaza dupa lactate/fructe va trebui efectuat un test respirator pentru intoleranta la lactoza/fructoza.

Multa sanatate!
Pentru intrebari va stau la dispozitie.
0
21-09-2010, ora 19:17
m0nyx
Nu este medic/terapeut
m0nyx
o am pe mama care are abdomenul umflat, cu dureri ingrozitoare. a facut tratamentul pentru bacteria heliobacter, analizele au iesit perfect, dar acum au apucat-o iar durerile, vomita, iese afara cu scaun moale, nici nu poate sta in pat de durere. care poate fi cauza si c trebuie sa faca?la ecografie si la analizele nu apare nimic la stomac. va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.