abdomen marit

30-07-2009
ysa
Nu este medic/terapeut
ysa
Femeie, 61 ani, analize uzuale bune, doar colesterol mai mare si osteopenie De aproximativ 6 ani am observat cum mi se mareste abdomenul, fara sa ma ingras in rest, de parca as fi gravida in opt -noua luni. De anul trecut pana acum am luat in greutate aprox. 2 kg. (Aveam 60 kg la inceputul anului si am 62 kg acum. Am fost la medicul de familie, mi-a dat trimitere sa fac eco si nu a iesit nimic anormal, analizele mi-au iesit bune, in general ma simt bine. Care sa fie motivul pentru care mi se baloneaza abdomenul de atata timp si atat de mult si ce ar trebui sa fac? Ce alte analize mi-ar trebui? Multumesc, astept rasp. dvs.
2 comentarii
0
30-07-2009, ora 16:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu cred ca veti gasi raspuns la doctori. Drept sa va spun nu stiu nici eu de la ce este exact, caci cunosc pe cineva care are aceeasi problema si ma intreb de mult timp de la ce vine exact.
Poate sa fie o dereglare la nivel celular, la nivel muschiular, la stomac, poate sa fie cauzata de chisturi sau fibroane uterine, poate sa fie ceva ramas dupa o nastere. Exista multe posibiltati.
Eu am remarcat in plus o anumita slabire a muschilor abdominali in centrul abdomenului.
Poate sa fie cauzata si de o toxina care a atacat anumiti muschi slabindu-i.

La persoana pe care o cunosc acest lucru a ramas dupa nastere...dar nu este imbalonare, adica nu se simte ca imbalonare. Este de parca ceva ar fi in plus in burt sau muschi ar fi cedat cumva.
Nici nu pare sa fie multa grasime pe abdomen.
Candva insa voi descoperi de la ce vine caci ma intereaza.

Puteti consulta un medic homeopat care are sanse mari de a va vindeca si de acest lucru, care probabil este numai unul din simptomele pe care le aveti.
0
30-07-2009, ora 17:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Consultati un medic gastro-enterolog pt o endoscopie digestiva superioara si daca puteti, ar fi buna si o ecografie abdominala. Dupa, veti fi indrumata de medic!

Va doresc numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.