abces mare pe obraz

25-03-2010
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
de 7 luni am un cos sau furuncul pe obraz. adica o inflamatie puternica, coace foarte greu si doare. am fost la spital acum 1 luna, mi-a zis ca e un cos si sa dau cu fucicort.
Daca se inchisteaza--asa parea atunci-sa il excizam, dar nu obligatoriu. Pb e ca dr de acolo nu a vazut cat de mare poate sa ajunga respectivul cos pt ca are "faze". adica se retrage un timp si coace, pare ca se vindeca, dupa care se umfla iar. azi s-a spart si a curs foarte mult puroi (nu ca la un cos), galben si vascos, si apoi si mult sange.. mi-e teama, nu stiu daca se vindeca sau o ia de la capat.

cand incepe sa coaca /sa colecteze, nu arata ca un furuncul la forma, adica e bine delimitat, nu face varf si se simte ca o basica mare sub piele --unde se acumuleaza puroiul--de aprox 1. 5 cm. seamana cu un abces nu cu un furuncul.
nu s-a intins in rest, nu mai am alte cosuri. nu are legatura cu dintii, merg des la dentist si nu am infectii dentare.
ce poate fi? la cine sa merg sa priveasca cu atentie si sa nu imi spuna ca e un cos pt ca un cos nu are asa o dimensiune si nu tine atata timp.
7 comentarii
0
26-03-2010, ora 16:45
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
domnule dr. Dorin Mihalache , va rog, o parere !
nu mai scap de abcesul asta ! merg luni iar la spital si acum daca s-a spart, nu vor vedea mare lucru. oricum, chiar daca nu mai e umflat, are tot cam 1 cm diametru si tot mai e tare sub piele. trebuie excizat? ramane semn/cicatrice dupa asa ceva?
0
27-03-2010, ora 07:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Mergi la Chirugie Plastica; numai bine
0
31-03-2010, ora 14:03
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
multumesc ! se pare ca se vindeca. am mai dat cu fucicort si se micsoreaza, nu cred sa se inflameze iar.
0
01-04-2010, ora 17:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa fie vorba despre un chist sebaceu.
Pana nu se excizeaza, acesta va tot recidiva!
0
05-04-2010, ora 16:04
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
buna ziua dle dr mihalache si Christos a inviat !

nu e un chist sebaceu, e un afurisit de cos / furuncul care vad ca incepe sa se vindece. acum coace din ce in ce mai des si se sparage singur , dreneaza. s-a micsorat foarte mult in felul asta, de cand folosesc fucicort. deja nu mai am obrazul inflamat si nu mai doare. nu inteleg de ce i-a trebuit asa mult timp sa colecteze. a stat sub forma unei inflamatii mari vreo 4 luni fara sa iasa nimic din el.
0
03-05-2010, ora 16:53
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
s-a vindecat cu fucicort.oricum a tinut foarte mult, o fi ceva cu imunitatea scazuta...
0
30-12-2010, ora 22:50
vasy.laur
Nu este medic/terapeut
vasy.laur
am si eu o problema ..cel putin asa cred.o problema asemanatoare.dora_s te rog adauga in lista ta de mess -* si dami cateva buzzuri insistent.multumesc mult anticipat


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Furuncul - aspect, cauze, diagnostic și tratamentul corect
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  • Furuncul genital (în zona genitală) - aspect (diagnostic), cauze, tratament
  •