abces dentar-incizie

22-03-2011
Camiii
Nu este medic/terapeut
Camiii
Acum 4 zile ma durea foarte tare maseaua.Am luat tetraciclina, a doua zi ma durea din ce in ce mai tare asa ca am mers la un cabinet stomatologic.Mi-a pus un pansament cu calmant, mi-a dat augmentin si nurofen forte.am facut apoi radiografie.Doctorul a spus ca pe fiecare nerv exista puroi.M-a avertizat ca mi se va umfla dupa ce iau antibiotic si asa a fost.Eram desfigurata, gura mi se strambase.Am revenit la stomatolog pt control, mi-a spus ca puroiul s-a restrans.si ar trebui sa imi faca incizie.Astazi am fost din nou si mi-a spus ca e posibil sa scap de incizie.O sa revin peste 2 zile la cabinet.Daca nu scap, in ce consta aceasta incizie?Cum se procedeaza?Ma sperie cuvantul.Maseaua oricum trebuie scoasa.Multumesc
1 comentarii
0
22-03-2011, ora 20:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Incizia consta in sectionarea, sub anestezie, a gingiei in dreptul varfului radacinii dintelui afectat, care permite o mai buna drenare a puroiului, asociata cu drenajul prin dinte si astfel se grabeste trecerea puseului acut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul