a mai incercat cineva BUPROPION (zyban, elontril)?

13-01-2012
gissele
Nu este medic/terapeut
gissele
Am fost diagnosticata recent cu tulburare afectiva indusa de o substanta si mi sa prescris bupropion( substanta activa).A mai incercat cineva acest medicament si daca da puteti sa-mi spuneti si mie va rog ce efect a avut
multumesc
21 comentarii
0
13-01-2012, ora 18:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
tulburare afectiva indusa de o substanta si mi s-a prescris bupropion..zici..
intrebare;
pt. ce ai luat BUPROPION?

sanatate,
cele bune
0
13-01-2012, ora 22:01
gissele
Nu este medic/terapeut
gissele
Pentru tulburarea afectiva indusa de canabis: mai exact am consumat constant 3 ani de zile care a coincis si cu o perioada ff stresanta psihic survenita la un an jumate dupa ce am inceput sa fumez.Motivul initial a fost cel de relaxare, de socializare iar pe urma a devenit in principal unul pentru calmare(in timpul perioadei critice care a durat aproximativ 9 luni)Incet incet am inceput sa ma schimb dar fara sa-mi dau seama ziceam ca e din cauza stresului din viatza cotidiana :nu mai puteam simti placere, nu puteam sa ma concentrez suficient si aveam o stare destul de ciudata greu de explicat.Am continuat consumul de canabis pana la sfarsitul lui ianuarie 2010 cand ajunsesem intr-o stare destul de critica in sensul ca simtomele initiale s-au amplificat la maxim: concentrare greoaie atat mental(parca nu mai aveam nimic in cap) cat si vizual (imi era greu sa focalizez obiectele, trebuia sa ma uit cateva secunde ca sa le percep cum trebuie).Parca traiam intr-un borcan puteam vedea tot ce se intampla dar imi era greeu sa interactionez in vre-un fel cu orice.In momentul acela mi-am dat seama ca situatia mea nu era deloc roz si trebuia sa apelez la ajutor calificat iar in acelasi timp am intrerupt de tot consumul considerandu-l in cea mai mare parte vinovat.Probabil te intrebi de ce l-am continuat atata timp ee...ti-am zis desi initial era pt socializare cu timpul a devenit un fel de suport moral( big mistake I know :(( dar asta e)

in februarie am ajuns la primul psihiatru care dupa o discutie destul de superficiala mi-a dat un
antidepresiv:valdoxan(o pastila pe zi).nu a avut nici un efect chiar mi-a inrautatit starea ajungand la sf lui apr sa am ganduri suicidale.Drept urmare am intrerupt tratamentul.Nu stiu cum mi-am revenit din depresia aia(io banuiesc ca era din cauza medicamentului prescris) dar pana in iunie eram mai bine :trecuse depresia dar ramasesem cu acea confuzie generalizata, Functionam ca un robot.Am incercat tooot felul de tratamente naturiste, fara prea mare succes, drept urmare am ajuns la al 2-lea psihiatru care dupa o investigatie amanuntita de cateva sedinte mi-a dat acest bupropion pe care il iau de 10 zile initial 150 mg pe zi si din a 7 zi cate 300 de mg.
Imi cer scuze daca am scris prea mult, sincer am incercat sa condensez la maxim o descriere cat mai clara a ceea ce mi se intampla pt ca tu si oricine altcineva sa poata sa-si formeze cat de cat o opinie.Poate exista alte persoane care isi recunosc din propiile simtome (oricum la capitolul asta fiecare vede si traieste altfel orice simtom dar consider ca pot fii f benefice astfel de discutii pt a-si intelege fiecare cat mai bine starea)si daca cineva a mai incercat acest medicament ...si care au fost efectele:)

Multumesc si numai bine

PS: am facut si 5 luni psihoterapie care nu ma ajutat f mult desi era un om f ok
0
14-01-2012, ora 11:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bupropiona este un antidepresiv, daca aveati schizofrenie sau vreo psihoza vi se prescriau antipsihotice.
Multumiti lui Dumnezeu ca ati scapat numai cu atat si nu mai puneti niciodata in viata dv. mana pe droguri.
0
15-01-2012, ora 17:35
gissele
Nu este medic/terapeut
gissele
Sunt de acord cu d-voastra, consumul este greseala mea si mi-o asum.Normal ca nu voi mai consuma si sper sa-mi treaca starea asta pt ca deja dureaza de un an...
0
15-01-2012, ora 17:42
gissele
Nu este medic/terapeut
gissele
nu este nimeni care a facut tratament cu aceasta substanta?
0
15-01-2012, ora 17:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ giselle

Eu am luat.
M-a scos din depresie.
0
15-01-2012, ora 18:51
gissele
Nu este medic/terapeut
gissele
in cat timp a avut efect la d-voastra si cam cat a durat perioada in care ati luat?
0
15-01-2012, ora 18:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ giselle

La mine a avut efect din prima saptamana de tratament.
Dar eu am luat putin timp ca sunt bipolara si virez repede daca iau mai mult.
Nu am luat decat doua saptamani.
Va spune medicul cat timp trebuie sa luati.
0
15-01-2012, ora 19:04
gissele
Nu este medic/terapeut
gissele
Dap si la mine a avut efect din prima saptamana cand efectiv ma scos total din starea de letargie iar acum efectul sa diminuat dar oricum e mai ok decat eram inainte.La mine mai mult ca sigur ca tratamentul va fii pt cateva luni

multumesc si multa sanatate
0
29-02-2012, ora 20:32
c1up4g
Nu este medic/terapeut
c1up4g
buna giselle.am consumat marijuana 5 ani de zile...constant.(asta a fost drogul cel mai usor pe care l-am consumat) si am inceput acum 2 ani un tratament cu Wellbutrin (Elontril acum), dupa un consult la psihiatru

M-a ajutat enorm de mult in prima luna. Chiar am reusit sa ma pun inapoi pe picioare, sa traiesc asa cum obisnuiam s-o fac inainte. Am avut norocul sa gasesc un doctor psihiatru foarte bun care mi-a recomandat acest medicament, cu precizarea ca trebuie luat ZILNIC minim 6 luni de zile si maxim un an.

Te va ajuta garantat. Efectele se vor vedea dupa prima luna. Nu renunta sa il iei. Cunosc problemele prin care treci si stiu cu ce te confrunti.
Am renuntat sa-l mai iau dupa 2 luni si m-am apucat airasi de droguri...Am fost de curand iarasi la medic si mi-a recomdant acelasi medicament, cu promisiunea ca de darta asta sa ma tin cu adevarat de tratament.

Mult succes
0
31-07-2012, ora 17:14
redemption
Nu este medic/terapeut
redemption
Elontrilul este antidepresivul ales de medici pentru consumatorii de substante, cu conditia sa nu fie psihotici.
Este foarte bun pentru cei care simt ca nu mai au vlaga, atentie, putere de concentrare, se simt obositi tot timpul in perioada de sevraj si post sevraj din cauza consumului de substante stimulante - amfetamine, cocaina, etc si nu numai.

La randul lui acest medicament are o actiune usor stimulanta, mai ales in primele saptamani, putand induce anxietate, de aceea unii medici il prescriu la inceput concomitent cu o doza mica de benzodiazepine.

Daca medicul dvs. va prescrie 150mg dimineata si 150mg seara si aveti vise urate, cosmaruri, vorbiti in somn, atunci este indicat sa luati ambele doze dimineata (va spun din proprie experienta).
In orice caz, asa cum spune si prospectul, consultati medicul.

Multa sanatate
0
07-10-2012, ora 01:01
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Eu iau Elontril pentru depresie si anxietate, prima saptamana mi s-a spus sa iau 150 mg, apoi 300, problema e ca pe prespect scrie ca se ia odata pe zi, medicul a zis 150 dimineata si 150 la pranz, Elontril este de fapt Wellbutrin XL adica ala care se lua odata pe zi cu eliberare lenta in organism.

Cat am luat 150 mg nu au fost efecte secundare rele dar nici bune, apoi a doua zi cand am inceput cu 300 a aparut tensionare, putina agitatie urata si teama, dorm mai prost, nici dupa 2 zile nu a trecut, insa continui tratamentul asa cum a fost dat oricum, efectele apar dupa minim 14 zile, daca apar. Inhiband recaptarea norepinefrinei e si normal sa se comporte asa, sper sa fie doar la inceput.
Efecte bune in aceste 9 zile nu am vazut.
Asta e bun dat fiind ca nu induce apatie cum induc SSRI-urile la unii si nici nu da disfunctii sexuale.
0
09-10-2012, ora 23:40
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Sunt in a 13-a zi de tratament cu Bubropiona, nu prea e bine, ma doare capul, sunt putin iritat, am un rau general de la agitatia asta, singurul efect pozitiv este ca merge mai bine sexul. Daca nu as lua Zoloft-ul ala seara ar fi si mai rau, asta mai atenueaza putin efecte-le astuia.
0
03-12-2018, ora 08:52
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Salut! Poate mi raspunde si mie cineva.
Iau de 9 zile zyban plus anxiar si nu ma simt bn deloc.
Multe emotii ce mi vin si un tremur interior ce mi da numai stare de voma si dureri de cap si ameteala.
Dupa cat timp trec aceste simptome, daca le ati avut?
Nu pot controla deloc aceste emotii si simt ca nu mai pot...am slabit mult de la 64 kg la 52 kg in jumatate de an luand doar anxiar...si acum de 9 zile zyban.
0
04-12-2018, ora 19:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ar trebui sa va reveniti in 2-4 saptamani.
0
05-12-2018, ora 10:00
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Problema este ca tot ce mananc vomit si stomacul mi l simt foarte greu.
Medicul mi a recomandat si eglonyl, dar mi este frica sa l incerc.
Durerea asta de stomac este cea mai urata...
0
05-12-2018, ora 13:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atunci mergeti la medic sa vi-l schimbe. Sunt peste 20 de antidepresive.
0
05-12-2018, ora 14:39
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Voi mai astepta vreo cateva zile, poate acum sunt efectele secundare si mi va trece.
0
05-12-2018, ora 14:43
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Am o stare psihica mai buna un pic.
Doar ca atat e rau ca vomit si ma opintesc de vreo 3 ori pe zi.
Si la stomac mi au zis ca nu am nimic.
La mine a fost inainte de acest episod o toxinfectie alimentara si dupa am explodat cu atacuti de panica cate 20 30 pe zi...mi a dat anxiar si am 3 luni de cand il iau si au diaparut...si zyban il iau de 10 zile.
0
05-12-2018, ora 15:31
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Am mai luat Cipralex, dar am facut sindrom serotoninenergic. 7 nopti n am dormit deloc ca aveam tot felul de atacuri de panica cand inchideam ochii si milioane de ganduri si tremuram maxim de tare.

Coaxilul la care nu am simtit nimic intr o luna.
Si acum zybanul.
Am incercat sa fac sport dar ma agit si ma iau emotiile si mi da stare de voma. Ar trebui sa mai astept sa si faca medicamentul efectul si dupa sa ies la alergat. Precizez ca dimineata la 6 ma trezesc cu un tremur interior. Asta de cand am introdus zybanul.
0
17-05-2020, ora 23:45
AndreiDragos
Nu este medic/terapeut
AndreiDragos
Buna Giselle am si eu aceasta problema senzatie de cap gol si efectiv o lipsa de sentimente voiam sa stiu daca tratamentul te.a repus pe picioare daca ai reintrat in normal as dori sa sugerez si eu tratamentul asta medicului meu avand in vedere ca antdepresivele clasice nu isi fac nici un efect.Si eu am facut un abuz de substante chimice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distincția între episoadele depresive din cadrul tulburărilor bipolare și tulburarea depresivă majoră
  •