a fost sau nu accident ischemic tranzitoriu?

20-07-2007
mirela-n
Nu este medic/terapeut
mirela-n
am 35 de ani. acum un an si jumatate am inceput sa obosesc, nu puteam sa dorm noaptea, pana cand intr-o zi, dupa ce am stat mai mult la serviciu am avut ameteli, oboseala, nu am mai vazut, amorteala partii stangi: fata cu gura, limba, mana, piciorul, greata, dureri foarte mari in spatele capului, simteam ca ceva se intinde si se va rupe in partea din spate a capului. Am stat asa un timp, cam trei saptamani, mi-a fost din ce in ce mai rau, m-am trezit intr-o dimineata cu dureri foarte mari de cap, ameteala, vomitam, tulburari de vedere si de gandire. Am fost la spital, mi s-a luat tensiunea, am fost la ORL, la oftalmologie, mi s-a spus ca nu am probleme, m-au trimis la inca doua spitale unde mi s-a facut acelasi lucru: mi s-a luat tensiunea: 10/6, 11/6, 12/6. In final nu mi s-a pus niciun diagnostic. M-am internat la neurologie, mi s-au facut analizele si mi s-a spus ca totul este pe o lipsa de calciu. Am mai fost si la un alt spital, dupa analizele de rigoare, mi s-a spus ca am o lipsa de fier si tulburari de conversie si am fost indrumata spre neuropsihiatrie. De atunci urmez tratament cu Prazolex si Efectin. Durerea din spatele capului s-a localizat in tampla stanga si o simt din ce in ce mai des ca pe o strangere, nu neaparat insotita de dureri de cap, mana stanga a fost mult timp mai grea decat mana dreapta, mai am si acum tulburari de vedere, uneori simt ca nu gandesc cum ar trebui. Va rog sa ma ajutati sa aflu ce boala am. Va multumesc.
2 comentarii
0
20-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În nici un caz accident ischemic tranzitoriu.
0
22-07-2007, ora 00:00
mirela-n
Nu este medic/terapeut
mirela-n
Atunci ce a fost si de ce durerea din tampla stanga nu cedeaza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Accident vascular cerebral - primul ajutor
  •