a doua sarcina: prea devreme?

05-02-2009
dina_teo_andreea
Nu este medic/terapeut
dina_teo_andreea
am nascut acum 10 luni gemeni, nastere pe cale naturala, si acum mi-am facut 2 teste de sarcina care arata ca sunt din nou insarcinata. este prea devreme pentru organism sa duca la bun sfarsit o a doua sarcina? am deja greturi, urinari frecvente si in plus dureri in zona ovarelor aproape tot timpul. mentionez ca si in timpul primei sarcini am avut dureri si luam tot timpul medicamente (utrogestan sau duphastone, no-spa...). pana la cate luni se poate face in siguranta intreruperea de sarcina? va multumesc!
4 comentarii
0
05-02-2009, ora 13:43
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
nu e prea devreme, tocmai se rămâne foarte uşor gravidă după o naştere
0
05-02-2009, ora 14:59
dina_teo_andreea
Nu este medic/terapeut
dina_teo_andreea
voiam sa stiu daca e prea devreme ca sa tin sarcina si sa iasa un copil sanatos si nici eu sa nu am probleme de sanatate?
0
06-02-2009, ora 17:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa doi gemeni si atatea medicamente de sustinere a sarcinii trebuia sa faci o pauza mai mare intre sarcini, sa lasi timp organismului sa se refaca.Plus ca-ti va fi foarte greu cu copii asa micuti si inca o sarcina pentru care, probabil, va trebui sa iei din nou terapie.Intreruperea de sarcina in siguranta se face in primele doua luni.Probabil ai si o infectie urinara, va trebui sa mergi la medicul de familie.Numai bine!
0
24-02-2009, ora 03:22
giorgi20
Nu este medic/terapeut
giorgi20
buna seara, am si eu o nelamurire, am 20 de anii si acum un an am facut un chiuretaj de atunci imi vine menstruatia o luna da una nu, si imi doresc acum foarte mult un copil, de cinci luni tot incerc sa raman si nu pot, va rog sa imi raspundeti sau macar sa-mi spuneti parerea dvs pt k ma sperie gandul daca nu as mai putea avea copii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epiziotomia
  • Cum influențează riscul de obezitate tipul nașterii – vaginală sau prin cezariană
  • Nașterea naturală în prezent - tot lungă și dureroasă?
  • Recuperarea după nașterea naturală - ce ar trebui să știm
  •