aTPO si aTGL ff mari

03-08-2008
Claudian
Nu este medic/terapeut
Claudian
ATGL=263 (<=115), ATPO=401 (<34), TSH=2.93 (0.27-4.2), FSH=5.4 (femeie, 39 ani, ziua 14 a ciclului), LH=5, estradiol=433.8.
premenopauza? tulburare endocrina care cauzeaza sterilitate?
o lamurire m-ar linisti. mutumesc
3 comentarii
0
28-08-2009, ora 17:56
BEZMAN ADINA BIANCA
Nu este medic/terapeut
BEZMAN ADINA BIANCA
Am 27 de ani si in urma unor analize de laborator pe care le-am repetat am ATPO 1200. acum 3 luni l-am avut 400 si medicul endocrinolog nu mi-a dat nici un tratament. Ce inseamna o valoare atat de mare a ATPO-ului si este normal sa nu mi se dea tratament sau trebuie sa cer si parerea altor medici?
0
31-08-2009, ora 22:28
dana17
Nu este medic/terapeut
dana17
In primavara acestui an, in urma unor analize, mi-am descoperit o tiroidita autoimuna.Un nodul pe istmul tiroidian(benign-asa mi-a spus medicul), descoperit la ecografie. Valorile Anti TPO=89(trebuia sa fie mai mic decat 34).Celelalte valori mi-au iesit normale: T3=1.7; Free T4=14, 9; TSH=0, 888.VSH=52(aveam si o infectie la o masea);Nr leucocite 10, 24; hemolobina=13, 7;Am obezitate 3, tahicardie sinusala, steatoza hepatica2, litiaza biliara(piatra de 1, 5cm), hipertensiune 2.Fac tratament cu tertensiv, concor, aspenter, omega 3-6-9.In prezent am trei masele lipsa: 2.4, 3.6 si 4.6.Intrebare: Pot sa-mi fac implant dentar, daca am tiroidita autoimuna?Exista tratament pt tiroidita mea?Medicul endocrinolog nu mi-a dat niciun diagnostic scris si i-a spus ca nu exista tratament si nici vindecare.Mi-a zis doar ca nu trebuie sa ma stresez.Cum sa nu ne stresam?Avand valori normaleT3, T4, TSH, medicul a facut bine pt ca nu mi-a dat tratament.Poate exista un tratament naturist?Este indicat vaccinul antigripal in tiroidita autoimuna?Cantastim?Biorezonanta?
0
31-08-2009, ora 22:37
dana17
Nu este medic/terapeut
dana17
Nu inteleg de ce trebuia sa astepti sa creasca valooare de la 400 la 1200? Eu daca am 89, ma pot trezi cu de 3 ori mai mult? Chiar nu exista niciun tratament care sa amelioreze boala sau sa stagneze cresterea antiTPO? Ce se intampla? Daca nu merge tratament chimic, macar naturist. Toti medicii iti spun prin intermediul mass-media sa vii la doctor. Cand ajungi la doctor, esti aproape expediat, in cel mai bun caz cu un zambet. Analiza antiTPO crescuta, deci tiroidita autoimuna. Bun, asta stiu si eu. Problema e ca vrem cel putin sa amelioram boala!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.