tratament balnear - durerile de coloana cervicala si dorsala

27-05-2009
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Am 57 de ani si ma necajesc extrem de des durerile de coloana cervicala si dorsala. Durerile sunt mai accentuate dimineata, iar uneori sunt insotite si de cefalee si vertij(mai ales inainte de schimbarea vremii).Am facut si osteodensitometrie, am un inceput de osteopenie pentru care iau zilnic 1g de Calciu cu Vit D3, fac miscare si mananc sanatos. Radiografia dorsala a evidentiat o usoara scolioza inferioara si mici osteofite marginale T5 T6. Mentionez ca fac gimnastica si masaj zilnic iar rezultatele sunt pe termen f scurt.
Preparate antiinflamatorii nu prea pot lua(am o gastrita hiperacida).iau doar nurophen la nevoie si folosesc unguente(fastum gel, voltaren).
Doresc sa stiu daca mi-ar fi de ajutor un tratamentul balnear...care ar fi tratamentul indicat si statiunea? Mentionez ca am varice la un picior si un inceput de cardiopatie( pt care iau zilnic concor 5mg, preductal MR, sortis 5 mg) si-mi sunt contraindicate procedurile calde.
Va multumesc mult!
3 comentarii
0
01-06-2009, ora 23:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Intr-adevar, kineto-terapia (tratamentul prin miscare supravegheata) poate face adevarate minuni, mai ales daca este practicata in piscina.
Trebuie insa sa va controlati strict greutatea corporala, obezitatea fiind un factor agravant indiscutabil.
Medicamentele au doar un efect limitat, simptomatic (de moment), masajul este contraindicat in insuficienta venoasa periferica (varice), iar procedurile de fizioterapie sunt formal contraindicate in afectiunile cardiace.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-06-2009, ora 14:55
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Dle Dr Uscatu,

Va multumesc mult pentru raspuns.
Obezitate nu am, (masor 1, 68 m si cantaresc 61 kg).
Masajul pe care il fac, este stric pentru spate si este un masaj de relaxare in principal.
Intrebarea mea nu se referea doar la proceduri de fizioterapie, ci si la cele balneare(namol la ghiol de exemplu ). Doresc sa mai adaug ca, intre timp, pentru vertij mi s-a prescris un tratament cu Betasec 24mg/zi si o tableta de Tanakan/zi.abia am inceput astazi acest tratament, deci nu pot spune daca imi ajuta sau nu. Credeti ca-i suficient?Mentionez ca nu prezint semne neurologice patologice.
0
04-06-2009, ora 14:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Tratamentul balnear va va ajuta cu siguranta, o data sau de doua ori pe an puteti apela fara probleme.
In rest, pentru tulburarile de tip neurologic eu nu sunt competent.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Tratamentul ce poate reduce afectarea coloanei vertebrale după un traumatism
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •