reflux gastroesofagian

26-12-2011
dia80
Nu este medic/terapeut
dia80
am o fetita de 12 ani a facut gastrita si mi sa dat nexium 10 gr tratamaent a trecut un an si da iar semne k ar face iar boala respectiva vreau sa -i dau iar nexium se poate ? precizez k medicii de la mures au dat tratamentul tot cate o luna iar boala recidiva la doua luni iar ultima dat am dat 3 luni neintrerupt si nu a mai recidivat acum simt k iar are o respiratie foarte urata k acum 1 an si jumatate si imi spune k 0i vine ceva pe gat si se duce inapoi si are un miros urat mirositor eu cred k e iar aceiasi problema dar fara dureri k inainte avea dureri si varsa turi acu nu are va rog sa ma ajutati si pe mine dak puteti sa imi spuneti dak pot sa -i mai dau nexium sau trebuie sa merg iar la spital pentru investigatii de specialitate.? va multumesc.
2 comentarii
0
29-12-2011, ora 19:15
Dr-D-T
Identitate neconfirmată
Dr-D-T
Respiratia fetida a copilului este diferita fata de adult si la copilul Dvs. ati bagat suferinta stomacului si trebuie sa se lamureasca daca mirosul nu este cavitatea bucala sau cavitatea nazala (pediatrii stiu bine bolile copiilor).Daca nu se rauseste sa se lamureasca cquzq respiratie mirositoare cronica, obligatoriu sa se examineze capul, gatul, stomacul, pancreasul.
0
29-12-2011, ora 21:30
cristina1981
Nu este medic/terapeut
cristina1981
Buna seara.Sarbatori fericite si sanatate maxima va doresc.Acuz dureri in piept(restosternale )de cateva luni de zile.Prima data mi-a fost pus diagnosticul de esofagita in urma unei endoscopii iar a doua oara de acelasi doctor dianosticul de Sindrom Tietze.Mi-a dat midocalm si xefo ca tratament.Am in continuare durerile de stern si nu stiu ce sa mai fac.Ce ma sfatuiti?Exista vreun tratament ca sa scap de durerile astea?Ma panichez destul de tare cand durerile se intensifica.Este posibil sa fie diagnosticul gresit?Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •