Amigdalite subglotice recurente

10-02-2011
steci
Nu este medic/terapeut
steci
Buna ziua.. Baiatul meu, in varsta de 4 ani a facut de la varsta de 1 an si 5 luni mai multe laringite suglotice, cam 6 - 7 la numar. In luna nov 2010 a fost internat in spital cu varsaturi, dureri puternice de cap, febra, redoare de ceafa discreta. s-a propus efectuare punctiei lombare. noi ( parintii ) fiind reticenti la acesta metoda am cerut o alternativa si s-a propus efectuarea unui CT CEREBRAL, ceea ce am si facut. In urma acestui CT am primit urm rez. : trunchi cerebral, cerebel, sistem ventricular si emisfere cerebrale su aspect CT in limitele normale. Nu se constata CT tromboza venoasa cerebrala, edem sau abces cerebral.Ingrosare a mucoasei sinusurilor paranazale formate ( celule etmoidale, sinusuri sfenoidale si maxilare ), cu obilaterare vasicompleta a celulelor etmoidale stangi si sinusurilor maxilare si sfenoidal stang si completa a celulelor etmoidale drepte si sinusului sfenoidal drept.. Obilaterare cvasicompleta a urechii medii prin ingrosare de mucoasa si / secretii ( dreapta stanga ); similar, se constata obliterarea celulelor mastoidiene, bilaterar, completa pe partea dreapta si cvasicompleta pe partea stanga, fiind prezenta aerare partiala la nivelul antrumului si catorva celule pariantrale. Concluzia: Ostomastoidita bilaterara si pansinuzita cronica. S-a urmat un tratament cu clintamicina in cruce cu genta, apoi s-a trecut pe ciprinol , cu o evolutie foarte slaba. S-a efectuat timpanocenteza bilaterala unde cultura din secretia otica a evidentiat Streptococcus Pneumoniae. conform antibiogramei a primit tratament cu rifampicina si ciprinol. I-am facut si vaccinul Prevenar 13. in prezent, copilul este bine si in urma ultimul control ORL este totul OK.
Intrebarea mea este: poate sa se repete episodul anterior? cat de grav este ceea ce a reiesit din CT ? pansinuzita se poate absoarbe singura sau tr un tratament cu antibiotic ? Mentionez ca nu as mai apela la antibiotic deoarece a primit foarte mult si imunitatea lui este la pamant..


Va multumesc foarte mult. si, astept raspuns.
12 comentarii
0
10-02-2011, ora 15:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este exclus sa mai raceasca copilul..
dar nu este neaparat sa faca si sinuzite si laringite si otita seroasa
totul tine de alimentatie ( sa nu consume nimic rece, acidulat, acru, citrice ) care irita faringele, favorizeaza un reflux gastroesofagian care duce la scaderea imunitatii faringelui.
sa folositi mereu Echinacee sirop si tab de supt pentru imunitatea locala
POlen, ginseng.., ulei din seminte de grapefruit s.a pentru imunitatea generala
sa aveti grija sa aiba o respiratie nazala perfecta, inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie
0
11-02-2011, ora 09:57
steci
Nu este medic/terapeut
steci
Buna ziua domnule doctor. va multumesc foarte mult pentru sfatul dumeavoastra.. Momentat ii dam siropel Echinaceea cu propolis, pastilute vit c cu echinaceea, curatam nasucul in fiecare seara. in legatura cu aromaterapia si inhalatiile puteti sa-mi dati mai multe sfaturi? ce anume sa folosesc? !
va multumesc inca o data, si va doresc numai bine!
0
11-02-2011, ora 10:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ulei volatil de eucalipt, lamaie ( cautati VIVASAN pe internet se explica modul de intrebuintare)
0
11-02-2011, ora 11:17
steci
Nu este medic/terapeut
steci
Daca - mi mai este permis, mai am nevoie de un singur sfat. Pentru a nu se repeta episodul ce l-am descris in primul mesaj d-na doctor ORL ne-a recomandat operatia polipilor, acestea fiind infectiosi. Nu stim ce sa facem. sunt foarte speriati. multi zic ca nu este o operatie grea, ba din contra... polipii se pot trata si altfel fara sa ajungem la operatie sau in cazul lui este mai indicata operatia?

Va multumesc inca o data pentru ajutorul pe care mi-l dati.. toate cele bune !
0
11-02-2011, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
indicatiile pentru operatie de polipi ar fi urmatoarele
daca copilu respira permanent pe gura
are voce nazonala
face otite seroase la fiecare raceala si nu recupereaza auzul dupa tratament
0
11-02-2011, ora 11:48
steci
Nu este medic/terapeut
steci
am inteles... mii de multumiri...ptr sfaturile de " aur " pe care le dati... numai bine!
0
13-02-2011, ora 12:19
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
buna ziua d-l dr.FLUERARU copilului meu i-i curge nasul si stranuta, cred ca e o mica raceala luata de pe la gradinita ieri am inceput sa-i fac aerosol 5 zile cu 1/2 dexa si 5ml ser o data pe zi, nazomer de 3 ori pe zi tablete de supt cu propolis si echinacee, vitamina C, 2 pe zi, albastru de metil si panadol la 8 ore. Pot sa-i pun si VIBROCIL picaturi conform prospectului? copilul meu are 4 ani si 9luni. SPUNETI-MI va rog daca-i dau ce trebuie sau sa mai suplimentati dv. SI multe lichide calde. VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS DE LA DV. O ZI BUNA
0
13-02-2011, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vibrocil.. la nevoie.. cand este foarte infundat nasul..
in rest faceti Foarte bine totul..
0
14-02-2011, ora 09:41
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
va multumesc fff mult pt raspuns, SA AVETI PARTE DE NUMAI BINE
0
22-03-2011, ora 00:23
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna seara tuturor
Dl DR va rog ajutati-ma sa inteleg ce sa intampla. Eu, 30 ani, de ceva ani, dupa ce am renuntat la fumat, expectorez dimineata la trezire sau la primul contact cu aerul de afara, apoi imediat dupa ce mananc si in alte intervale spontane ale zilei, un fel de flegma, bine legata. M-am gandit ca o fi de la plamani, dupa fumat, ca o consecinta, insa in timp am observat ca din sinusuri trag si elimin acea flegma. Cam de 2 ori ori pe an, se desprind bucati considerabile, dure si galbui. Pe mine nu ma deranjeaza foarte tare acest ritual de eliminare in fiecare zi, insa as fi interesata sa tratez daca e posibil. Nu am nici o durere de cap, frunte sau nimic altceva. De asemenea nu pot controla fenomenul, daca aleg sa nu expectorez am impresia ca urmeaza sa inghit ceva, iar cuvintele ce le emit au o rezonanta nazala. Nu stiu cat am reusit sa explic inteligibil, insa m-am straduit. Va multumesc anticipat. Multa sanatate tuturor.
0
22-03-2011, ora 06:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, fumatul afecteaza tote mucoasele ( nas, faringe, traheo-bronsica)
Ar ajuta foarte mult sa aveti acasa un aparat de aerosoli cu care sa faceti tratament de durata
1 fiola ACC + 2 pic de ulei volatil de eucalipt si busuioc si ceai cald de musetel
aparatul poti sa.l comanzi pe www.medcor.ro( e suficient unul cu pompita, nu neaparat cu ultrasunet)
deasemenea se folosesc aceleasi uleiuri volatile pentru aromoterapie in camera si pentru inhalatii
0
22-03-2011, ora 14:08
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Va multumesc mult pentru raspuns Dl Dr
Am sa procur aparatul si voi urma recomadarile dvs.
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Vărsături severe - copilul varsă de la orice, inclusiv apă - ce faci?
  • Starea de greață la copil (și vărsături) - cauze posibile
  • Vărsături ciclice (periodice, recurente)
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  • Tratament vărsături la copii
  •