posibil cancer col uterin?

27-04-2009
karmmen
Nu este medic/terapeut
karmmen
buna ziua, am 38 ani , in urma contactului sexual am avut sangerari care au tinut cate o saptamana, mentionez ca am avut sterilet.Va rog poate ma ajutati sa inteleg mai bine rezultatul analizelor: chlamidia -negativ , micoplasma -absent, ureaplasma -absent , culturi -flora fara semnificatie patogena, microscopie +cultura -levuri necrescute la 24 ore. Rezultat papanicolau : clasificare sistem bethesda. Frotiu satisfacator, celule endocervicale prezente FSV+EXOCOL -celule scumoase superficiale si intermediare dispuse in placarde/izolat cu nuclei mariti de volum si citoplasma densa.Rare celule scumoase intermediare cu nuclei hiper cromi de forme atipice cu usoare modificari cromatiniene .Polimorfonucleare foarte frecvente. Flora : lactobacili. ENDOCOL -Fond fibrino mucoid, celule endocervicale de aspect normal, polimorfonucleare foarte frecvente. interpretarea frotiului actual: -anomalii ale celulelor epiteliale -ASC-US -CELULE SCUMOASE ATIPICE DE SEMNIFICATIE NEDETERMINATA. evaloare hormonala-pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza . rezultat final : TBS-ASC-US. RECOMANDARI -reevaloare la 3 luni. Medicul meu ginecolog mi-a facut un chiuretaj biopsic de endometru, dupa care mi-a recomandat testare HPV, si tratament 6 luni cu DUPHASTON 10 zile pe luna ;si repetare papanicolau dupa tratament. REZULTAT CHIURETAJ BIOPSIC: cheag hematic care include fragmente de endometru cu aspect dizarmonic hormonal, predomina fazaproliferativa mijlocie, alaturat mici lambouri de epiteliu malpighiancu metaplazie imatura. VA ROG SA MA AJUTATI SA INTELEG DACA AM VREO PROBLEMA MAI GRAVA.VA MULTUMESC
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.