picioare in x gen varrum

09-02-2015
lucica osan
Nu este medic/terapeut
lucica osan
Am un baiat de 18 luni si are rahitism picioarele in forma de x gen varrum am fost la un ortoped pediatru la control si ne-a spus k trebuie sa ii puna gips de la briu in jos timp de 2 luni. Alta solutie nu exista?
6 comentarii
0
09-02-2015, ora 21:30
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Nu inteleg ceea ce spuneti, explicati-mi cu cuvintele d-stra cum se prezinta membrele inferioare ale copilului, stiind ca partea pana la genunchi se numeste coapsa, de la genunchi pana la glezna este gamba, iar de la glezna la varful degetelor este piciorul.
0
10-02-2015, ora 08:26
lucica osan
Nu este medic/terapeut
lucica osan
Buna ziua. Gambele sunt in forma de arc si calca spre exterior cu picioarele si se dezechilibreaza foarte usor. Ne-a fost recomandat sa ii punem o perina intre picioare si sa il legam de genunchi dar nu am respectat de l-am legat vreo luna din cele 4 si ne-a spus ca s-a agravat trebuie sa ii puna gips pe coapse si gambe ca s-a i se indrepte.
0
10-02-2015, ora 09:38
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Din descrierea d-stra inteleg ca este vorba despre genU varrum(membre inferioare "in paranteze")si nu de membre inferioare in X (genunchi lipiti).Ati facut o radiografie de gambe in care s-au observat cele 2 oase ale gambei ca fiind curbate in forma de arc? Aspectul de membre inferioare in forma de paranteze, sau invers in forma de X, nu este obligatoriu sa fie semn de rahitism si pana la varste de 4 ani poate fi fiziologic(adica nu boala) si nu se trateaza!!! Consultati si un medic pediatru avizat!!!
0
10-02-2015, ora 10:30
lucica osan
Nu este medic/terapeut
lucica osan
Da i-au facut radiografie la membrul superior si inferior(metafize femurale distale efilate bilateral)la baia mare am avut internare de o zi si i-au facut analize la sectia chirurgie-ortopedie pediatrica si mi-au spus diagnosticul(sechele de rahitism, deformatia in varus, regiune pelviana si coapsa picior plat congenital) inca ii este deschisa si fontanela destul de mult ii dau vigantol cate 5picaturi pe zi. Ce sa fac sa il las pe doctor sa il puna in gips? Ati mai auzit de metoda asta sau sa ma duc la cluj cu copilul?
0
10-02-2015, ora 18:55
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Daca intra in discutie un dg. de rahitism, acesta trebuie detaliat si precizat varianta lui, de unde va decurge si modul de tratament.O investigatie suplimentara este necesara intr-un centru medical universitar.Succes!
0
10-02-2015, ora 21:57
lucica osan
Nu este medic/terapeut
lucica osan
Multumesc pt informatii, o sa ma duc joi la cluj la doamna dr dana vasilescu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul