leucocite, monocite, limfocite

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna seara
Vreau sa va supun atentiei o analiza a sangelui facuta fiicei mele in varsta de 17 ani.
Datorita unor stari generale destul de proaste, am facut un consult medical unde ni s-au recomandat analize printre care si analiza sangelui.
La interval de o luna am facut doua randuri de analize.

Am sa va expun rezultatele prin comparatie, contradictorii (cel putin asa mi se par mie) si am sa va cer parerea.

Cu o luna in urma: Leucocitele au rezultat fiind 8.7 (in intervalul de referinta), Neutrofile : 79.4% (peste intervalul de referinta): Monocite 3.7(in intervalul de referinta); Limfocite 14.5 (sub interv. de ref.); volum trobocitar mediu: 6.9 (sub interv. de ref).

Peste o luna: Leucocitele au rezultat fiind 3.9 (sub intervalul de referinta), Neutrofile : 59.9% (in intervalul de referinta): Monocite: 13.1 (peste intervalul de referinta); Limfocite 23.8 (in interv. de ref.); volum trobocitar mediu: 7.7 (in interv. de ref).

Dupa cum se observa, unele analize care au iesit bine cu o luna in urma, peste o luna nu au mai iesit bine. Diferenta mare mi se pare la Leucocite in interval scurt (dupa parerea mea) atata timp cat celelalte componente (eritrocite, hemoglobina, hematocrit, volum eritrocitar madiu, hemoglobina eritrocitara medie au iesit in limitele normale la ambele serii de analize).

In masura in care se poate, as dori o lamurire cu privire la aceste componente ale analizei vis-a-vis de cele relatate mai sus.
1. E posibil sa fie o eroare de analiza si pentru linistea mea sa o mai repet odata?
2. cat de grava este diferenta la Leucocite si ce cauza ar putea genera aceasta anomalie (chiar si intr-o perioada sau pentru o perioada scurta de timp)?

Va multumesc anticipat,
Costel Bunescu
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Valorile pe care le-ati dat dv. sunt in procente. De un real folos ar fi si nr. absolut din fiecare, fiind mult mai concludente astfel.
Diferentele de valori de la o luna la alta sunt intr-adevar cam mari. Cred ca cel mai bine ar fi sa repetati analizele, pentru a nu ne hazarda in supozitii inutile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: