irm si angio irm native cerebral-cavernom mic-sangerare sau nu in secventa T2 GRE

26-11-2015
laurus
Nu este medic/terapeut
laurus
Pentru cefalee repetata dar nu cu grad de permanenta(sunt purtatoarea mai multor patologii precum spondiloza cervicala, mica hernie de disc L5-S1, documentate irm, anevrism aortic ascedent-4, 8 cm, aritmii atriale benigne, HTA grad2, colita ischemica cu istorie rectoragica- in prezent colon fara leziuni, hipotiroidie- toate monitorizate ecografic si tratament)IRM evidentiaza prezenta unei acumulari in hiposemnal accentuat in secventa Gre, dificil de evidentiat in secventele T2 si flair, de 4mm, fara arii de de edem sau glioze perilezionale, leziunea fiind compatibila cu un mic cavernom, sub rezerva lipsei administrarii subst. de contrast neexistand alte acumulari cu caracter hematic intracranian.In rest in afara de mici leziuni demielinizant, probabil vasculo-degenerative, totul este bine.M-am documentat despre cavernoame, chiar si in articolele privind imagistica in identificarea lor, in special in medical market dr. Dan Suiaga. Medicul radialog a fost f. interesat sa descrie corect intreband IMEDIATdupa examinare daca am luat anticoagulante apreciind ca ar putea fi dar in trecut o mica hemoragie sau cavernom si la final mi-a spus ca acest mic cavernom nu a sangerat.Dr. neurolog a spus ca este mic, pot sa iau Sermion.Rog daca un lizereu hipointes semnifica microhemoragii repetitive sugerand o malformatie activa si daca o a doua opinie ma poate ajuta dupa filme si CDV. sPECIFIC TOTUSI PROFESIONALISMUL MEDICULUI RADIOLOG. Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.