fractura de gamba - sfaturi

16-05-2010
mihai_24
Nu este medic/terapeut
mihai_24
Repostez mesajul anterior care nu poate fi accesat.

Buna ziua Domnule Doctor,

Sambata trecuta (08.05.2010) m-am ales cu o fractura de gamba dreapta, diagnostic de externare: Fractura spiroida 1/3 medie inf gamba dreapta. S-a intervenit chirurgical in data de 10.05 si s-a practicat reducerea si osteosinteza cu tija centromedulara blocata static S2. Nu s-a intervenit la peroneu, care si el a fost afectat, avand una sau mai multe fisuri (nu sunt sigur). De aici si recomandarea de a nu calca pe membrul operat. Am venit acasa, evolutie pozitiva, conform fisei de iesire. Acum, as avea cateva intrebari daca o sa aveti timpul si amabilitatea de a le parcurge si raspunde: 1. La ridicarea la verticala si plimbarile prin casa, durerile in picior sunt foarte ascutite in zona gleznei mai ales, trecand doar in momentul asezarii si ridicarii piciorului. Am repetat aceste ridicari, sperand ca cu timpul se va obisnui si vor fi mai mici durerile, dar pana acum nici o ameliorare. Sunt cat de cat normale aceste dureri in evolutia post-operatorie? Daca da, ce-mi recomandati sa fac pentru scurtarea perioadei in care ele apar?
2. Recuperarea intr-un centru de specialitate cand imi recomandati sa o incep, si in ce conditii, tinand cont ca nu pot calca pe membrul operat si durerile pe care le am in pozitie verticala?
3. Medicatie locala cu unguente gen Lioton, cum o priviti?

Va multumesc frumos.
6 comentarii
0
18-05-2010, ora 22:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
1. este absolut imposibil sa ma pronunt fara sa cunosc cazul, respectiv mecanismul fracturii initiale, radiografia initiala, desfasurarea precisa a interventiei, radiografia de control, situatia post-operatorie. In mod normal, doar chirurgul care v-a operat poate sa raspunda acestor intrebari.
2. raspunsul este acelasi de la punctul 1
3. acest gen de unguente este practic inutil in cazul D-voastra, singurul efect fiind cel placebo, deloc de neglijat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2011, ora 09:37
vyo20
Nu este medic/terapeut
vyo20
imi cer scuze am omis sa specific, mi-a introdus si o tija centromodulara de tip k, va rog sa-mi spuneti dupa refacere ce riscuri as avea pe viitor lucrand intr-o cariera de lignit?





Va multumesc cu stima vyo
0
11-03-2011, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
NU am inteles, care a fost sediul fracturii, care este tipul anatomo-patologic al acesteia, care a fost stabilitatea intraoperatorie a montajului, este o tija blocata sau simpla, ce varsta aveti, ce antecedente, ce greutate, ocupatie, sporturi, care a fost mecanismul de producere a fracturii, cat timp este de la fractura, cand ati operat-o etc etc etc.
Este absolut imposibil de elaborat un raspuns fara avea cele mai elementare detalii despre caz.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-03-2011, ora 07:49
vyo20
Nu este medic/terapeut
vyo20
Buna ziua D-l Dr !

Am varsta de 39 de ani, greutatea 78 kg, ocupatia electrician in minerit, in urma unei alunecari pe gheata, rezultatul a fost fractura spiroida 1/3 distala diafiza tibie, cu deplasare, fractura oblica 1/3 proximala peroneu, s-a intamplat in data de 26 dec 2010 iar pe data de 28 dec am fost operat, mi-a fost introdusa o tija k centromodulara si imobilizarea piciorului in aparat gipsat, sport nu practic, cu respect va rog sa-mi spuneti ce riscuri as avea pe viitor lucrand in cariera de lignit?


Va multumesc
Cu stima si respect vyo
0
13-03-2011, ora 15:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista sute de varitati de fracturi ale treimii medii-distale a gambei, avand tratamente, evolutie si prognostice total diferite.
Nu inteleg de ce ati avut nevoie de imobilizare gipsata in cazul unei tije centromedulare blocate (care este standardul absolut obligatoriu actual), si care permite mersul cu sprijin inca din prima zi pe membrul afectat...
Asa dupa cum va spuneam, situatia trebuie analizata in functie de sediul fracturii, de tipul anatomo-patologic al acesteia, care a fost stabilitatea intraoperatorie a montajului, de radiografiile de control si de examenul clinic local.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-03-2011, ora 17:39
vyo20
Nu este medic/terapeut
vyo20
Buna seara D-le Dr.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns si va doresc multa sanatate.



Cu respect vyo
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: