examen histopatologic si imunohistochimic

13-12-2012
sanatatea conteaza
Nu este medic/terapeut
sanatatea conteaza
Buna ziua,
Va implor sa ma ajutati cu interpretarea buletinului de analize. Am trombopenie severa, iar de un an tot fac analize si punctii osoase, fara niciun rezultat (trombocitele variaza de la luna la luna : 55 mii, apoi 45 mii, in luna nov mi-au iesit 20 mii). Mentionesc ca nu am hemoragii (rar imi apar mici vanatai, cand ma scarpin imi mai apar mici puncte rosii, cat varful acului). Am efectuat si biopsia, insa nu mai am rabdare pana la intrevederea cu medicul hematolog.
Histopatologic: biopsie osteomedulara de aprox 15 mmsupa procesare; maduva hematogena cu celularitate in limite corespunz. varstei, cu prezenta tuturoe seriilor; G/E~3/1, matureaza; relativ frecvente grupuri de eritroblasti de tip normoblastic; usoara hiperplazie megakariocitara- megakarocite cu lobulatie conservata, dispersate si in mici grupuri (2-4 megakarocite)laxa perivasculare.
Imunohistochimic: 'L26/CD20' POZITIV IN FOARTE RARE LIMFOCITE MICI, DISPERSATE; CD34 POZITIV ~3-4%celule mononucleate, dispersate
CONCLUZII: aspect histopatologic si testele imunohistochimice sunt compatibile cu o hiperplazie megakariocitara secundara. De corelat cu datele clinice, citologice, pt a exclude in totalitate o mielodisplazie.
Multumesc!
1 comentarii
0
14-12-2012, ora 13:38
sanatatea conteaza
Nu este medic/terapeut
sanatatea conteaza
ma poate ajuta cineva? sunt o multime de pers disperate cu boli grave, insa unii nu primesc rasp. DIN CATE AM VAZUT DE RASP BENEFICIAZA DOAR CEI CU INTREBARI MAI PUTIN RELEVANTE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.