rezultat endoscopie

04-05-2015
adrianaada
Nu este medic/terapeut
adrianaada
daca stie cineva sa imi zica ce inseamna urmatoarele.in urma endoscopiei

Esofag cu lumen si mucoasa de aspect normal pana in aproprierea liniei Z(situate la 40 de cm de arcada dentara)unde se observa o reoziune de 1 mm(BRGE).
Corp gastric, fornix, marea si mica curbura de aspect normal.
Lichid de secretie gastrica in cantitate mare.
Mucoasa antrala si cea duodenala edematiata, hiperemica.
D1, D2 de aspect normal.
3 comentarii
0
27-06-2015, ora 21:39
lachriss
lachriss
Aveti esofagita de reflux (lezarea mucoasei esofagiene de catre continutul refluat din stomac) si gastroduodenita (inflamarea mucoasei gastroduodenale)
0
17-07-2015, ora 16:09
adrianaada
Nu este medic/terapeut
adrianaada
Multumesc frumos pentru raspuns. As dori sa va intreb si cu ce se trateaza ca eu am luat oroperydis in 2 cure plus nexium, stresclin, sedatif pc, dicarbocalm, gaviscon acum am inlocuit cu de-nol si regim nu mai zic de 6 luni tin, iar de 1 saptamana nu pot manca decat orez.Tratamentu este dat de catre medic nu e luat dupa ureche, am facut si analiza pentru hp e negativ plus 3 endoscopii
0
30-01-2016, ora 18:19
adrianaada
Nu este medic/terapeut
adrianaada
tot calvarul meu s-a terminat am avut un colecist putrezit care era asimptomatic. toate diagnosticele puse erau din cauza colecistului care nu il descoperea nimeni. 3 CT facute 5 endoscopii 6 ecografii analize la sange nu mai tin minte nr...toate analizele la sange ieseau bune si eu ma hraneam singura cu perfuzii...9 luni m-am chinuit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici