dureri puternice in piept

12-08-2012
olivert1310
Nu este medic/terapeut
olivert1310
Buna dimineata, sunt foarte speriat si nu stiu ce sa mai fac. De vreo 3 luni ma tot simteam obosit seara, simteam ca nu am destul aer in plamani, in urma cu o saptamana am stat intr-o camera unde erau si ferestrele si usa deschise si m-a tras curentul, am si o sinuzita care ma chinuie ingrizitor, dar a doua zi m-am simtit foarte rau, adica simteam mici intepaturi in piept la nivelul toracelui, in ambele parti cat cuprind coastele. Problema este ca nu sunt in tara si nu pot merge la un medic, am luat sirop sinecod sirop, de 4 ori pe zi pentru ca tuseam sec si inca mai tusesc, si dafalgan o pastila la 8 ore. Initial parea ca ma simt mai bine, mi-am recapatat energia, insa durerile in piept nu m-au lasat. Acum ma doare in piept cateodata si cand pur si simplu stau, cand tusesc sau cand respir mai adanc. Cand stau intins in pat nu mai am nicio problema. Nu am transpirat niciodata noaptea si nu transpir, nici nu fac temperatura. Sunt foarte speriat, nu stiu ce sa fac, mai am de stat 2 saptamani pe aici, si nu stiu unde o sa se ajunga daca simptomele vor persista. Va multumesc si astept cu nerabdare ca cineva sa-mi raspunda sau macar sa-mi dea un sfat. Stiu ca ar trebui sa merg la spital dar asa cum am zis, mai am de stat doua saptamani. Mentionez ca nu sunt fumator, nu am fumat niciodata, nu consum alcool, si nu lucrez intr-un mediu toxic. Am 20 de ani.
1 comentarii
0
13-08-2012, ora 13:38
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
Dupa cum spuneai si tu, e bine sa ajungi la medic; pana cand vei putea face asta, poti sa iei ceva antiinflamatoare de tipul Ibuprofen (daca nu suferi de alergie la Aspirina sau de ulcer) si antialgice. Dac ai dureri in capul pieptului, e bine sa iei si cu un pansament gastric. Cam atat poti face tu, si cam atat iti pot recomanda prin internet. E bine sa fii vazut de un medic.
Succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.