Control cu glucometru.rog raspuns!

14-05-2009
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Daca verificarea glicemiei se face cu un glucometru, care sunt valorile considerate normale? la ce interval dupa masa este corect sa faci verificarea? la o ora? la doua ore?
Va multumesc pentru raspuns!
16 comentarii
0
14-05-2009, ora 16:12
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
In instructiunile aparatului trebuia sa scrie lucrurile astea. Glicemia se poate exprima in mg/dl sau in mmol/l. Unitatea de masura in Sistemul International este milimol/litru (mmol/l), insa mai des folosita este exprimarea in miligram/decilitru (mg/dl). Conversia mg/dl la mmol/l se face prin impartirea la 18. De exemplu, o concentratie plasmatica a glucozei de 90 mg/dl reprezinta 5 mmol/l.
Glicemia capilara (glicemia masurata de pacient)
Pacientii diabetici isi pot masura singuri valoarea glicemiei cu ajutorul aparatelor numite glucometre. Recomandarile vizeaza mentinerea valorilor glicemiei capilare intre urmatoarele valori:

* glicemia capilara pre-prandiala (inainte de masa): 90 - 130 mg/dl (5 - 7, 2 mmol/l)
* glicemia capilara post-prandiala (se recomanda masurarea la 1 - 2 ore dupa masa): < 180 mg/dl
0
14-05-2009, ora 17:29
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Multumesc pentru raspuns.
Inca o lamurire va rog: valorile indicate de dvs sunt valabile doar pentru pacientii diabetici? sau sunt valabile pentru orice persoana care doreste sa-si verifice valorea glicemiei?
De exemplu, eu, daca am avut usor crescuta glicemia à jeun(110) in conditii de laborator si doresc sa ma mai verific un timp si acasa cu glucometru, tot aceste valori indicate de dvs sunt considerate normale?
Astazi de exemplu, glucometru a aratat dimineata à jeun: 107, la doua ore dupa masa: 100, inainte de masa de pranz: 105, la doua ore dupa:123.sunt normale aceste valori?
Mentionez ca nu tin vreo dieta anume.am exclus doar dulciurile concentrate (din care consumam si pana acum extrem de rar si cu masura)
Va multumesc pentru amabilitate si rabdare!
0
14-05-2009, ora 17:41
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Nu sunt medic, insa pentru a vedea daca aveti diabet, trebuie sa face analiza pentru Hb glicozilata intr-un laborator de analize, precum si glicemia. Aparatul este bun, dar nu puteti da un diagnostic dupa masuratorile facute cu el.
Valorile indicate sunt valorile de referinta, orice depaseste aceste valori poate fi considerat diabet, in consecinta trebuie mers la medic si facute investigatii in laborator.
Ce inaltime, greutate si varsta aveti?
0
14-05-2009, ora 22:24
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
pt iuliutz:

Am 57 ani, 1, 68m, 61kg. Am facut deja Hb glicozilata la doua laboratoare diferite.rezultate: 6, 55(normal intre 4- 6) si 5, 9(normal intre 4, 4- 6, 7)...iar glucoza serica a fost 110 si 111.
0
14-05-2009, ora 22:29
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Un pic marit, dar eu zic ca daca urmati un regim specific diabeticilor, o sa treceti cu bine.
0
14-05-2009, ora 22:32
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
tot pt iuliutz:

mai adaug faptul ca pana acum am avut mereu glicemia sub 100(inclusiv acum o luna...tot in conditii de laborator).asta e si motivul pentru care m-am alertat. Nu am avut pe nimeni in familie bolnav de diabet, mananc sanatos de cand ma stiu, fac miscare dar am o profesie care presupune mult consum nervos(sunt profesor). In urma cu o luna, am avut o viroza urata si-am ramas c-o stare de astenie accentuata...acest lucru m-a determinat sa-mi fac toate analizele(care au iesit f bune...cu exceptia glicemiei) Credeti ca viroza avuta ar fi putut altera valoarea glicemiei?
0
14-05-2009, ora 22:39
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Obezitatea, stresul şi factorii genetici reprezintă riscuri majore în diabet.
Din pacate in cele mai multe cazuri stresul nu poate fi evitat, insa trebuie incercat.
Cunosc caz, care a facut diabet zaharat tip 1 dupa un soc
0
14-05-2009, ora 23:18
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Cum sta treaba cu stresul, am inteles... de altfel, stiam deja:-)).dar cu viroza? poate fi ea cauza valorii usor crescute a glicemiei?
0
15-05-2009, ora 10:14
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Daca ati facut tratament, este posibil ca unele medicamente (gen miere, sirop de tuse) din acesta sa contribuie la o crestere usoara a glicemiei. Cel mai bine este sa intrebati un medic, eu neavand specializare si studii superioare medicale. Sunt informat deoarece am avut caz in familie si am studiat problema.
Daca la trei masuratori consecutive nu depsiti limitele superioare ale glicemiei nu trebuie sa va faceti probleme.
Eu spre exemplu, intr-o dimineata, dupa ce m-am intors de la tura de 24 de ore, am avut glicemia 142. M-am speriat un pic, dar dupa cateva zile am repetat masuratorile si nu am mai trecut de 105.
0
15-05-2009, ora 12:10
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Da, in timpul virozei si cam o saptamana si dupa, am consumat zilnic miere de albine cu propolis si trahisept cu miere si propolis.Nu atat valorile usor crescute ale glicemiei ma ingrijoreaza, cat starea de astenie, somnolenta si senzatia de sete(gura uscata), mai ales in cursul diminetii, care inca persista.
0
15-05-2009, ora 12:57
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Aceste simptome pot fi si de la alte boli, de exemplu ale splinei. Cel mai bine incercati un consult la un medic, care va poate recomanda o serie de analize.
Pe forum primiti mai mult pareri specializate si nespecializate, care insa nu inlocuiesc un consult.
Incercat un produs natural precum Ginseng american, care combate exact aceste simptome.
cititi mai multe aici http://ezoteric.50megs.com/qigong/splina_bucataria_corpului.htm
Sanatate multa!
0
15-05-2009, ora 16:44
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Am facut deja toate analizele si sunt bune.nu am nimic nici la splina.Probabil ca-i de vina doar astenia de primavara si suprasolicitarea pe care o presupune munca mea.Curand insa, va fi vacanta si sper in zile mai senine:-))
Parerile de aici(chiar daca uneori nespecializate, cum spuneti dvs) conteaza mult.uneori chiar si numai drept un simplu suport moral.
Va multumesc pentru sfaturi.ma voi interesa de Ginseng american.
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor si atitudine in general.
Va doresc numai bine!
0
15-05-2009, ora 17:51
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Multumesc, asemenea!
0
15-03-2021, ora 07:14
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Buna ziua.
Ar putea oare ca aparutele de glicemie sa infice erori?
Am luat glicemia sambata si era 65, insa eu ma simteam ok.
Bausem o cafea si mancasem o gogoasa inainte...mi s-a parut ciudat sa fie asa mica
0
15-03-2021, ora 08:21
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
De obicei era in jur de 80, 75
0
29-03-2021, ora 06:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Deci treaba e asa la sanatosi:

Pe nemancate dimineata sa fie sub 100
La o ora de la masa sa fie sub 155
La 2 ore sa fie sub 140.
Hemoglobina glicozilata sa fie sub 5, 7 %


La diabetici e asa un control bun al diabetului:

Pe nemancate sa fie sub 130
La o ora de la masa sub 180
La 2 ore sub 160
Si hemoglobina glicozilata sa fie sub 7

Ei la o ora nu zic nimic, insa de fapt zic, ca eu am intrebat un medic cat sa fie la o ora de la masa si a zambit zicand sub 155 la sanatosi.
Iar la Sanador la testul de glucoza iti lua glicemia la 30, 60, 90 si 120 minute dupa glucoza, deci nu luau de prosti si la o ora.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •