am o conjuctivita de vreo 6 luni

29-12-2010
gabriel82
Nu este medic/terapeut
gabriel82
buna ziua:am o conjuctivita de vreo 6 luni care se manifesta prin ochii rosi, pleoape umflate si cu niste dunci rosi pe ele, lacrimare si uneori mici mincarimi. am fost la pina acuma la 4 oftalmologi, am urmat tot felul de unguente si tot felul de picaturi fara nici un rezultat. Am facut pina la urma si examenul bacteriologic de sectetie conjuctivala, rezultatul este staphylococcus aureus, am fost iar la oftalmolog mi-a recomandat iar niste picaturi dar fara nici un rezultat, intrebarea mea este se poate trata acest microb sau o sa ma chinui cu el incontinuare? va multumesc
4 comentarii
0
31-12-2010, ora 09:49
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Antibiograma s-a facut?Daca avem antibiograma, putem alege si un antibiotic eficient ( stafilococii castiga usor rezistenta , de aceea este bine sa se administreza antibotic in functie de antibiograma).Eu as recomanda si examen de evidentiere a Ag chlamydial, Ig G antiVHS tip 1, consult alergologic si testare la alergeni si am putea face si un examen micologic.Este importanta si igiena locala, eu recomand sampon " no tears" pentru bebelusi.Mai recomand si cicloplegie si refractometrie, este posibil sa ai si un viciu mic de refractie care intretine blefaroconjunctivita ; daca se evidentiaza un mic viciu de refractie, este necesara corectia optica; Si inca ceva, cresterea imunitatii, pentru a preveni recidivele infectioase, iar asta presupune un tratament corect al bolilor, o alimentatie bogata in antioxidanti ( fructe si legume proaspete), odihna suficienta( nu pierzi noptile), nu fumat, nu alcool ; numai bine
0
17-02-2011, ora 09:33
paun anton
Nu este medic/terapeut
paun anton
Buna ziua
sunt disperat pentru ca niciun medic oftalmolog din buzau nu reuseste sa-mi spuna dioptriile pe care le am (la ochiul drept am o miopie care necesita o lentila pozitionata intr-un anumit unghi iar la ochiul sting am o lentila cu plus 1.5), motivind ca ne vedem dupa virsta de 50 ani.
Bine, bine,.dar pina atunci trebuie sa dau bani in vint pe consultatii si ochelari degeaba?
Deasemenea pe pleoapa ochiului sting mi-a aparut in urma cu doi ani o formatiune cam cit un bob de piper care nu ma deranjeaza si care nu doare, dar atunci cind eram expus la curenti de aer se umfla pleoapele ochilor ca la o conjuctivita.in urma unui examen la un medic oftalmolog (mai bun -zic unii), acesta mi-a dat un unguient-TOBTADEX-, pe care i-l foloseam sub pleoapa si pe pleoapa, prin masare usoara si niste picaturi.
In urma acestui tratament a mai scazut in marime formatiunea respectiva si nu mi sa mai umflat ochiul la curenti de aer dar in ultimul timp a inceput sa creasca iar un pic.Am observat ca seara cind ma uit la TV.si inchid ochii ptru. o perioada scurta de timp si dupa aceea i-i deschid, la ochiul cu afectiunea respectiva vad citeva secunde in ceata si apoi treptat, treptat, incep sa vad clar.
Va rog daca puteti sa ma ajutati in problema respectiva si eventual sa-mi recomandati un medic bun (EVENTUAL DIN BUCURESTI), care poate sa-mi rezolve problemele respective

Va multumesc si astept un raspuns
0
17-02-2011, ora 09:35
paun anton
Nu este medic/terapeut
paun anton
i-mi cers scuze unguientul se numeste TOBRADEX, si se umfla doar pleoapa ochiului cu formatiune de pe el
0
27-04-2014, ora 16:08
Marinelaemilia
Nu este medic/terapeut
Marinelaemilia
BUNA ZIUA!

Am un copil care a avut initial la coada ochilui drept ceva alb.Am fost la medic si i-a prescris un tratament.Nu stiu daca a respectat in tocmai tratamentul pt ca el este student in alta tara.Acum s-a intors acasa si am vazut ca nu numai nu s-a vindecat dar s-a extins si la celalalt ochi.Nu stiu daca are legatura dar am vazut ca si in urechi parca sunt infundate si are coji.Foarte multe coji iar sub ochiul stang a facut de asemenea coji.Unde sa merg cu el ca sa-l vada cineva sau sa ia un tratament.Tine de oftalmologie sau de dermatologie.Stiti ce ar putea sa putea sa aiba?

Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziuni oculare - primul ajutor
  •