cancer de col uterin?

08-09-2013
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
mi s-a facut biopsie si a rezultat

Dg. Cervicita cronica epiteliul scuamos intens condilomatos cu aspecte de displazie
simpla CIN gr I; focare de metaplazie scuamoasa displazica ale glandelor cervicaledisplazie
severa CIN gr III, Carcinom in situ CIN gr III.
In materialul trimis marginile de rezectie sunt in tesut sanatos.
NL. De urmarit regiunea endocervicala.
ar trebui sa fac conizatie?sau ce ar trebui sa fac?
astept raspuns si va multumesc
46 comentarii 12 Înainte ›
0
08-09-2013, ora 00:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din moment ce ai auzit de conizatie, care e o procedura chirurgicala minimala, inteleg ca ti-a fost si recomandata. personal, si oncologic vorbind, sunt de acord cu recomandarea! ce urmeaza sa faci si ce ai vorbit cu medicii ?
0
08-09-2013, ora 00:55
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
da, mi- a fost recomandata, urmeaza sa ma duc sa o fac, dar momentan nu am fost decat la ginecolog, ar trebui sa merg si la oncolog?sau credeti ca ar trebui sa fac o alta operatie, cum ar fi histerectomia?sau nu e cazul?
ps/mi s-a recomandat sa fac si chiuretaj de endocol
multumesc inca o data!
0
08-09-2013, ora 10:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este vorba de un cancer "in situ" adica o forma cat de localizata se poate. ca atare de ce sa nu faci o operatie minimala, evident si cu efecte adverse minimale, cum este trahelectomia fata de histerectomia totala ? daca ai si alta indicatie, desigur, dar strictu pentru problema pe care o expui, acesta este tratamentul standard.
0
08-09-2013, ora 14:36
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
Trebuie sa merg si la oncolog sau nu e cazul momentan?cât de repede avanseaza cancerul de col uterin?multumesc mult, chiar mă ajutati ca îmi raspundeti, oricum am stare ft proasta, de când am aflat numai la asta mă gândesc, mi-e ft frica si parca nu-mi vine sa cred ca mi s-a întâmplat mie...in fine trebuie sa mă obisnuiesc cu ideea si o sa fac tot ce trebuie sa îmi fie cât de cât bine.Multumesc mult!
0
08-09-2013, ora 16:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Puteti incerca sa va vindecati fara interventie chirurgicala, care este ultima solutie intotdeauna !

https://www.youtube.com/watch?v=JCVCShvxYNo

La minutul 1 si 30 aveti un exemplu concret al unei doamne care s-a vindecat cu irigatii facute perseverent timp de cateva saptamani !
0
08-09-2013, ora 18:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ineptii! asa ceva nu se poate cum nu se poate sa ajungi in noua zeelanda sapand cu lopata, iar amanarea tratamentului standard poate fi periculoasa !
0
08-09-2013, ora 20:15
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Nu exista cancer vindecat cu bicarbonat de sodiu. Sunt o multime de factori care influenteaza evolutia acestei boli. Eventual mai poate fi utilizat complementar tratamentului alopat preparate pe baza de glutationa.
0
08-09-2013, ora 21:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
..si Soarele se invarte in jurul Pamatului ! Sunt doua certititudini ! :)
0
08-09-2013, ora 22:43
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
da, sunt de acord ca nu se poate vindeca aceasta boala...doar cu operatie si asta bineinteles ca doar o amana, as vrea sa stiu cat timp o amana, cat de repede evolueaza sau ce ar trebui sa fac sa nu evolueze asa repede, pot face ceva in privinta asta?sau pur si simplu fac conizatie si astept?trebuie sa merg si la oncolog?ma poate ajuta?din ce am citit sunteti medic oncolog, ce-mi recomandati in acest caz?am asa multe intrebari...va multumesc la toti!
0
08-09-2013, ora 23:15
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Am mentionat faptul ca nu se vindeca cu bicarbonat, ceea ce nu inseamna ca nu poate fi curabila cu tratamente de specialitate.
In general tratamentul consta in brahiterapie si chimioterapie cu cisplatin si paclitaxel. Evolutia depinde de la caz la caz si modul in care boala este tratata. Cu toate ca, in general unii medici nu recomanda tratamente complementare, din punctul meu de vedere utilizarea unor antioxidanti sau unor alcaloizi naturali aduc rezultate cu mult mai bune. Parerea mea este ca in primul rand ar trebui sa mergi la un oncolog. Daca pot sa te ajut si cu alte informatii nu ezita sa ma intrebi, o poti face si in privat daca iti este mai comod. O seara placuta.
0
08-09-2013, ora 23:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este vorba de nicio amanare si de nicio brahiterapie si nici chimioterapie cu niciun cisplatin sau paclitaxel sau orice! tratamentul DE BAZA in stadiul acesta incipient este REZECTIA CHIRURGICALA MINIMALA prin "conizatie" sau "cervicectomie" sau "trahelectomie", cum zic americanii. se va face un examen histopatologic atent, caci trebuie verificat daca nu exista cumva invazie mai profunda si se va verifica ca marginile sa fie in tesut sanatos, si daca totul e in regula, acest tratament ofera sanse maxime DE VINDECARE ! nu e vorba, repet, de amanare sau nu stiu ce, ci de VINDECARE ! cu sanse ca ale unei persoane obisnuite sa nu mai ai probleme pe viitor, atata timp cat faci controale regulate, dupa cum vor stabili medicii tai! dupa operatie poti sa vezi si un oncolog. momentan nu e timpul de depresie si de ezitari, fa ce trebuie facut si fii optimista, caci lucrurile or sa fie bune !

mult succes !
0
08-09-2013, ora 23:48
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
va multumesc pt sfaturi la toti, am sa fac conizatia si apoi am sa merg si la oncolog, o sa mai revin cu relatari si sper sa va gasesc tot aici ca si acum pt ca am mare nevoie de sfaturile voastre, impreuna cu ale medicilor mei pot intelege mult mai bine aceasta urata boala si ma ajutati sa fac ceea ce trebuie...si da, asa e, trebuie sa fiu optimista, e ft important, mai ales ca am un baietel de 3 ani care are nevoie de mine langa el cat mai mult timp si bineinteles sanatoasa.
mii de multumiri!
0
09-09-2013, ora 00:19
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mie sa nu-mi multumiti decat in cazul in care nu mai aveti nevoie de operatie, cum a fost cazul doamnei din filmulet ! V-am dat informatia cu placere !

Multa sanatate !
0
09-09-2013, ora 19:01
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
RaulDuke.. ceea ce am mentionat mai sus este pentru neo de col in stadiile III - IV. Nu se aplica in cazul de fata. Am facut o paralela la terapia cu bicarbonat.
0
09-09-2013, ora 19:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
grozav !
0
09-09-2013, ora 19:32
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Ce anume?
0
09-09-2013, ora 19:43
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu va mai certati, impartiti coliva si gata !
0
09-09-2013, ora 19:49
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Dar nu se certa nimeni :))
0
27-10-2013, ora 16:57
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
buna ziua, din nou...
am fost la ginecolog iar acesta s-a hotarat sa-mi faca doar un chiuretaj de endocol(pt biopsie)si un nou test pt tipizare hpv(mentionez ca in anul 2009 am avut tulpina C31 si C26).Acum a vrut sa vada strict daca am C16 sau C18, nu le am pe nici una dar mi-au iesit alte tipuri hpv ca sunt detectabile.Rezultatul de la chiuretaj este bun, dar acum a zis ca vrea sa mai imi faca un test de oncoproteine sau oncocelule, ceva de genul acesta(imi cer scuze daca nu am scris ceva corect)dar chiar nu stiu despre ce este vorba si m-as bucura sa ma puteti lamuri.
Conizitia nu a fost anulata dar mi-a spus ca la prima biopsie rezectia s-a facut in tesut sanatos si momentan colul uterin arata bine, daca imi va face conizatia a spus ca va fi o conizatie inalta(probabil amputarea colului uterin?) urmeaza sa imi faca acest test oncologic si apoi nu stiu ce se va intampla, probabil ca in functie de rezultat va lua o decizie.
Astept raspunsurile dvs si va multumesc!(ma intereseaza, in special, raspunsul d-lui RaulDuke)
0
27-10-2013, ora 18:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu prea stiu ce e cu aceste oncocelule sau oncoproteine, cu siguranta ca nu sunt niste teste standard. standard in momentul de fata, daca biopsia a fost excizionala in tesut sanatos, este urmarirea prin examene ginecologice si test babes papanicolau. nu cunosc niciun "test oncologic" alternativ care sa poata inlocui aceste lucruri. de fapt nu exista.
0
28-10-2013, ora 23:23
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
Da, nu am înţeles despre ce e vorba dar sigur o sa mă lamuresc când mă duc sa fac acel test, sunt ft curioasa, in fine, sigur o sa fac si testele standard cum e BP.Daca acesta va ieşi din nou C3, vor urma aceleaşi proceduri?adică biopsie si probabil si conizatie?cred ca de aceasta data voi face conizatia, chiar trahelectomie...?credeţi ca ar fi mai indicata aceasta din urma? multumesc mult!
0
29-10-2013, ora 01:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca o sa iasa iar CIN3. daca se intampla asta, se recomanda iarasi o interventie chirurgicala, cat de minima se poate, cu siguranta oncologica, daca aceasta siguranta mai poate fi respectata.
0
03-01-2014, ora 14:28
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
buna ziua si LA MULTI ANI!UN AN NOU MAI BUN VA DORESC LA TOTI!
De data aceasta va cer o parere pt tatal meu, in anul 2006 decembrie a fost operat de cancer la colon, dupa care nu a facut nici un fel de chimioterapie, in anul 2007 decembrie a suferit un atac cerebral cu paralizie pe partea stanga.De atunci e mai mult in pat cu deplasari ft putine in casa si doar cu ajutor.Acum 2 luni a inceput sa se vaite tot mai tare de dureri de burta, i-am facut analize de sange, care sunt ft proaste[imunitatea e praf, TGO la ficat este 330, leucocitele sunt ft mari]si nu prea mai vroia sa manance, in 26 dec l-am dus la urgenta, unde i s-a facut un eco din care a reiesit ca are 2 metastaze la ficat[mentionez ca in prezent nu mananca nimik de aproape 2 sapt].Astazi am fost cu mama la oncologie cu toate analizele si cu eco si dr a zis ca nu are rost sa-i mai facem nimik ca nu rezista nici la rmn nici la tomograf si nici vorba de citostatice, i-a dat un tratament cu injectii acasa, cu ceva vitamine, calmante, glucoza si un plasture care se lipeste pe piele 72 ore, dr a spus ca daca nu merge cu tratamentul acesta o sa ii dea morfina.Tata zice ca daca mananca il doare si mai tare burta si il doare ft tare si piciorul paralizat.Eu as fi vrut sa ii facem totusi un tomograf sa vedem exact despre ce e vorba, am nevoie de parerea dvs.Mentionez ca are 73 ani si in partea dreapta la burta este tare, astept un raspuns si va multumesc inca o data d-nule RaulDuke!
0
03-01-2014, ora 15:02
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
revin cu precizarile ca in stanga e ft tare nu in dreapta, am gresit eu si mi-a dat mama o scrisoare medicala in care se se specifica NEOPLASM DE COLON TRANSVERS OPERAT IN 2006, HEMICOLECTOMIE DREAPTA, RECIDIVA METASTAZE HEPATICE MULTIPLE, ascita si hemiplezie stanga sechela dreapta avc.Scrisoarea am primit-o acum de la dr oncolog.
0
03-01-2014, ora 15:29
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
PS Si Bilirubina este foarte mare
0
03-01-2014, ora 18:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce anume vrei sa stii ? trebuie sa formulezi o intrebare, caci altfel nu stiu ce sa zic. parerea ti-o poti forma dupa ce ai un fata un caz complet, cu bolnav cu tot si cu toate analizele si investigatiile care iti trebuie. evident ca nu poate fi vorba de asa ceva pe internet, nu se poate face un "consult medical". ca atare trebuie sa formulezi o intrebare la care sa iti pot raspunde.
0
03-01-2014, ora 18:29
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
vreau sa stiu daca ii pot face tomograf fara sa-i pun in pericol viata sau un rmn si dc dr oncolog zice ca nu are rost sa facem asta ?
0
03-01-2014, ora 20:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de ce spune x sau y un lucru, asta nu am cum sa stiu. in schimb un RMN sau un CT nu vad cu ce pune viata in pericol... daca creatinina e normal se poate face si cu substanta de contrast.
0
03-01-2014, ora 20:35
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
se pare ca creatinina e la limita si ureea e mare, am intrebat acum pe mama, in orice caz va multumesc pt raspuns si o sa stau de vorba cu mama sa mergem totusi la un CT, iar in legatura cu problema mea, ma duc saptamana viitoare sa-mi faca testul ala de care v-am povestit, dupa care o sa revin cu rezultatul.Am vb din nou cu medicul meu si l-am intrebat iarasi despre acest test si a spus ca o sa vada daca sunt prezente oncoproteinele si daca sunt prezente nu e bine si o sa-mi faca o conizatie inalta, adica taie mai mult, nu mai am nici o intrebare momentan, o sa revin cu alte intrebari dupa testul respectiv.Va multumesc si ma scuzati daca nu am fost ft explicita in ceea ce vreau sa stiu,
0
12-01-2014, ora 17:28
ema74
Nu este medic/terapeut
ema74
Buna ziua. Am 39 de ani si in urma testului "babes papanicolaou" am urmatoarele descrieri: pe frotiu sunt prezente celule endocervicale. Frotiul prezinta celule parabazale si bazale cu nucleu hipercrom, metaplazie pavimentoasa imatura, frecventa flora cocoida si bacilara. Concluzie: celule scuamoase atipice care nu pot exclude o leziune intrapiteliala de grad inalt -ASC-H. Mentionez ca facut si analiza CA125-si este 54, 71U/ml. Ecografia transvaginala arata ecostructuranormala, endometru 0, 90cm, linie de reacuitate prezenta; parauterin dr. zona de ecogenitate mixta de 5, 77/ 3, 89 (chist ovarian tumoral); parauterin stg.ovar de 3, 26 cu zona de ecogenitate mixta 2, 19/ 1, 55 cm. Diagnostic: chist tumoral ovar dr., col lezional. Am primit recomandarea sa ajung la Bucuresti la Fundeni pentru intervetia acelui chist, sunt pusa in tema ca, daca se va dovedi ca acel chist este chiar tumoral, pot avea parte si de histerectomie totala. Problema mea e ca nu am avut copii pana acum, oare asta ma asteapta? Va multumesc pentru raspuns!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
46 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: