Sunt tratata de sifilis cu rpr cantitativ 1 1?

23-11-2011
angela133
Nu este medic/terapeut
angela133
Buna ziua! in anul 2009 cu ocazia sarcinii a, fost depistata cu sifilis. am facut tratament cu moldamin toata sarcina, copilul a fost ok, iar in mai 2010 a iesit rpr neg.La 2 luni mi a recidivat un tbc care l am avut acum 15 ani, am facur tratam corespunzator, surpriza neplacuta a fost ca rpr a iesit poz si am inceput iar tratam cu moldamin.In prezent am tratat tbc ( 8 luni trat)dar rpr cant. a iesit acum o sapt 1/1.Am si un ganglion inghinal, presupun de la cele 2 boli. As dori sa stiu ce sa fac in continuare, daca sa mai cotinui cu moldamin ptr ca imi este teama sa nu recidiveze din nou tbc.Au legatura cele doua boli?Multumesc!
2 comentarii
0
23-11-2011, ora 10:10
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
In urma unui tratament corect (asa cum cred ca ati facut in 2009) sifilisul dispare (RPR negativ) prin urmare nu poate recidiva. Boala poate fi contactata din nou in urma unui contact sexual infectant.
Pe de alta parte RPR este un test nespecific pentru sifilis el putandu-se pozitiva intr-o serie de afectiuni( inclusiv tuberculoza) asta neinsemnand ca aveti lues.
Sfatul meu este sa faca si partenerul sexual serologia pentru sifilis (RPR, TPHA calitativ si cantitativ) iar dumneavoastra sa repetati serologia peste 3 luni.
Numai bine,
0
23-11-2011, ora 13:17
angela133
Nu este medic/terapeut
angela133
multumesc ptr raspuns.tratamentul a fost corect facut 2.400.000 u moldamin o data pe saptamana iar la sot, rpr a iesit negativ, o sa fac si alte investigatii la alte laboratoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: