tumora mamara dreapta

26-02-2014
teo dora manea
Nu este medic/terapeut
teo dora manea
Domnule Doctor Va rog sa imi explicati aceste buletine medicale ale mamei mele.
Are 64 de ani si pe data de 13.02 2014 a fost operata la IOB. Biletul de iesire din spital indica tumora mamara dreapta (T2N1Mx) initial s-a intervenit sectorial cu ex HP-IOP, dupa rezultat practicandu-se mastectomie radicala dreapta Madden.Examenul histopatolpgic zice asa:tumora cu diametrul 2/3, incapsulare -nu, consistenta -dura, culoare - cenusie, bloc adenopatic 2/3 cm aspect metastaza.Microscopie:2. postcriostat- carcinom lobular invaziv 3.-5 carcinom intraductal si invaziv ductal, invazia tesutului gras peritumoral6. peritumora -infiltratie carcinomatoasa7. distanta -tesut gras, 8. tegument -indemn8. aureola10 mamelon-indemne 10-12 bloc adenopatic metastaza carcinomatoasa0, 2 cm, invazia tesutului gras periggl Statia ggl I 12 ggl metastaza carcinomatoasa 0, 2 cm, invazia tesutului gras periggl Statia ggl II 5 ggl metastaza carcinomatoasa 0, 2 cm, invazia tesutului gras periggl Statia ggl llI 1 ggl metastaza carcinomatoasa 0, 2 cm, invazia tesutului gras periggl Concluzii carcinom intraductal si invaziv ductal G2( Fc2a2m2)+ carcinom lobular invaziv. Total ggl examinati 19, invadati 19. pT2a, pN3a M8500/2; M8500/3 M8520/3. Precizez ca inaintea operatiei markerul C15-3 era 36. Va rog sa ma ajutati, cu multumiri anticipate!
1 comentarii
0
14-03-2014, ora 07:56
teo dora manea
Nu este medic/terapeut
teo dora manea
Domnule doctor, revin cu rugamintea de a-mi spune si mie care este stadiul bolii mamei mele. Pe buletinele de analize sunt foarte multe informatii si nu le inteleg. De la prima mea postare am facut programari pentru un examen tomografic, pentru scintigrafie, pentru o ecografie la inima. Acestea ne-au fost recomandate de medicul oncolog. Mama mea nu a purtat o discutie despre stadiul bolii ei cu oncologul, iar faptul ca la biopsie au aparut metastaze si la san si la ganglioni mie personal imi suna foarte rau.De aceea va rog nu va suparati ca insist, imi puteti explica si mie ca unuia care nu are nici o ideea despre boala aceasta care este stadiul bolii si ce pasi trebuie facuti in continuare ca sa o mai am pe mama catva timp pe langa mine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • Un nou dispozitiv pentru diagnosticarea cancerului mamar
  •