am nevoie de ajutor - gastrita cronica atrofica

12-12-2009
ananursa
Nu este medic/terapeut
ananursa
In urma unei endoscopii am fost diagnosticata cu gastrita cr. atrofica, am incercat tot felul de remedii alopate si nu numai. Doresc sa aflu daca exista vreun medicament homeopat sau un medicament alopat care sa ma poata ajuta. Mama mea a murit de cancer, stiu ca gastrita cr atrofica este una dintre starile precanceroase, nu vreau sa am aceeasi soarta, am copii de crescut. Acupunctura poate fi de ajutor? Mentionez ca am avut HP in urma cu 4 ani, am facut tratamentul corespunzator si testul este negativ in prezent. Va multumesc!
5 comentarii
0
08-11-2010, ora 13:21
ananursa
Nu este medic/terapeut
ananursa
acusi trece anul si eu nu am primit nici un raspuns. sunt asistent medical , dar ma confrunt cu aceasta problema . am mai facut o endiscopie in iunie 2010 cu rezultate rele; dg- gastrita cr. atrofica cu aspect de metaplazie intestinala. va rog... macar un raspuns.
0
08-11-2010, ora 20:11
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Sunt sigur ca se gaseste un "binevoitor" sa va recomande un tratament si bineinteles ca nu va fii unul foarte ieftin. Sunteti cadru medical totusi...
Eu nu va ofer un astfel de tratament dar incerc un raspuns: Trebuie sa stiti ca gastrita cronica atrofica ar putea fii reversibila, dupa eradicare HP si desi acum se vi se pare o problema foarte greu de dus s-ar putea sa aveti sansa pe care mama d-voastra nu a avut-o, asta prin urmarirea endoscopica si eventuala descoperire a unui stadiu ce se preteaza la o intervetie chirurgicala si atat. In ceea ce priveste intervalul de urmarire endoscopica din nefericire nu exista un consens. Americanii nici nu recomanda screening in afara cazului in care exista si alti factori predisponzanti( de ex incarcare genetica) pentru gastrita atrofica cu metaplazie intestinala, altii insa recomanda screening la 5 ani, in timp ce altii anual. Foarte important este ca in momentul in care faceti endoscopie sa se preleve biopsii multiple din diferite regiuni ale stomacului( sunt prelevari standardizate) dar asta o stie medicul deoarece aparitia displaziei nu se face deodata in tot stomacul.

Sanatate
0
02-08-2014, ora 23:13
marilena17
Nu este medic/terapeut
marilena17
am gastrita cronica atrofica cu metaplasie intestinala si hiperplasie papilara foveolara cum pot sa ma tratez medicul meu imi spune ca e suficient un regim alimentar dar eu nu sunt convinsa vreau sa ma tratez dar unde si cum sunt f tanara va multumesc anticipat
0
13-11-2016, ora 07:26
ftade
Nu este medic/terapeut
ftade
pentru ananursa.imi spuneti ce tratament ati luat
0
06-12-2016, ora 08:42
maryaa_p
Nu este medic/terapeut
maryaa_p
Încercați un tratament cu coaiele popii si galbenele. Din coaiele popii puneti doar o frunzulita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: