Vindecare VPPB

18-03-2011
JOANILA
Nu este medic/terapeut
JOANILA
Buna ziua, am 43 de ani si in urma cu aproape 2 ani am avut primul vertij. Medicul de familie mi-a dat trimitere catre un medic neurolg, care dupa un consult, un tratament cu betaserc si inca cateva medicamente, care nu au dat rezultate, a spus ca trebuie sa fac un RMN cu substanta de contrast la cap. La RMN totul a iesit in regula, iar medicul neurolog mi-a dat trimitere catre spitalul Hociota pentru a efectua acolo niste teste pentru urechea interna. La spitalul Hociota am facut o audiometrie, un test de echilibru pe o platforma mobila si un test cu un aparat numit nistagiograf, sper sa nu gresesc.In urma acestor teste am primit diagnosticul de VPPB, fara insa a primii un raspuns la intebarea care este cauza care il provoaca, spunandu-mi ca este de cauza ideopata si singura modalitate de a scapa de vertij este manevra ELPY efectuata de un medic de acolo. Mi s-a efectuat si aceasta manevra de repozitionare a otolitelor ( EPLEY), am suportat toate acele interdictii, sa nu misc capul in nicio directie timp de 2 zile, sa nu ma aplec, sa nu dorm cu capul mai jos de 45 de grade si totusi la cateva luni de atunci, vertijul a reaparut. Pana astazi am mai avut cam 5 crize de vertij, care imi afecteaza viata atat fizic cat si psihic. Ultimul vertij l-am avut in luna ianuarie al acestui an, a durat aproape o saptamana, iar apoi am descoperit un cabinet de acupunctura in Ploiesti, pentru ca eu locuiesc in Prahova, am mers acolo si dupa a doua sedinta mi-a disparut vertijul. Traiesc totusi cu teama ca poate revenii oricand, deoarece nu mi s-a garantat ca am scapat de VPPB. Va rog din suflet sa-mi spuneti daca ma pot vindeca de VPPB, si daca pot cum ?
4 comentarii
0
18-03-2011, ora 12:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa investigati functia rinichilor ( echilibrul ionic din organizm afecteaza si urechea interna)
2 trebuie sa investigati coloana cervicala si starea arterelor vertebro bazilare
3 conteaza tensiunea arteriala si colesterolul
4 faceti 10 sedinte de acupunctura lunar sau la 3 luni( la indicatia medicului care profeseaza)
0
18-03-2011, ora 12:44
JOANILA
Nu este medic/terapeut
JOANILA
Va multumesc pentru raspunsul dat. Am sa fac investigatiile pe care mi le-ati indicat.
Cu respect, Joanila
0
18-03-2011, ora 21:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara d-le DR.
Invatam cu totii-multe din ceea ce raspundeti dvs.

Va dorim succese si sanatate.
Doamne ajuta!
o seara buna!
0
22-06-2014, ora 16:12
vladmld
Nu este medic/terapeut
vladmld
Buna ziua,

Dupa lungi analize si investigatii de 7 luni prin care mi s-a spus ca sufar de anxietate generalizata si atacuri de panica, marti am ajuns la o clinica privata orl unde in urma unor teste vestibulare mi s-a spus ca am vppb pe stanga dar si putin pe dreapta.Mi s-a efectuat manevra Semont cu 4 zile de indicatii cum sa dorm si sa nu misc capul insa acum parca si mai tare ametesc.Am ajuns la capatul puterilor.Oare calvarul meu se mai termina vreodata?Va rog mult daca cineva stie daca aceste manevre de repoz a otolitilor dau roade si in cat timp?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: