Sleep apneea: povestea mea.

27-05-2015
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Ca mai toti oamenii trecuti de o virsta sufar si eu de apnne in somn, au si rudele de singe mai ales tata, problema a inceput sa se manifeste de pe la varsta de 33 de ani si s-a agravat progresiv.
Am constatat totusi ca e legata de oboseala nervoasa excesiva de peste zi, daca nu obosesc prea tare nu se manifesta.
Probabil aceasta oboseala duce la pierderea tonusului muscular in timplul somnului.
In timp am reusit sa recunosc aceasta conditie dupa vise, ceerul semnaleaza si inregistreaza cumva aceasta problema. practic o recunosc imediat, ceeerul si-a format cumva o cale care duce la acesta informatie.
O parte din rudele de singe au avut un sistem nervos destul de fragil predispus la oboseala si destul de nazuros greu de mentinut in echilibru, si eu mostenesc asta, obosesc destul de repede.
pentru a-mi mentine o conditie buna trebuie sa limitez activitatea psihica pana sa para semne obiective de oboseala, adica greseli, pe bunicul l-a lasat ceeerul cu destul timp inainte de a muri, desi nu avut obiceiuri alimentare care sa favorizeze ateroscleroza, de fapt nici nu a avut vreo problema la inima, posibil ca un soi de vasculita autoimuna cu evolutie lenta sa fi tocat vasele din creer incet incet, poate ca ateroscleroza asta se manifesta divers: la unii cu depozite importante, placi de aterom cu obstructii si embolizari si la altii cu depozite minime, dar cu o reactie inflamatorie perivasculara persistenta, mediata de citochinele produse de macrofagele de la nivelul placii, leziunea fiind mai mult de vasculita.
5 comentarii
0
28-05-2015, ora 18:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca sa credem ce se scrie in STUDIUL CHINA
una din cauze de dereglare de circulatie cerebrala, ficat gras, tensiune, diabet si implicit probleme gastro=intestinale cu probleme de reflux gastro-esofagian care la randul lui afecteaza faringele si toti muschii dn zona.care ca consecinta duc la sforait..
ar fi.. Proteina animala si mai cu seama cea din Laptele de vaca
Excluderea completa a lactatelor si reducerea carnii doar la 15% din alimentatie..si gatita corect acasa. Plus multe legume si mult mai putine fructe.. duce la inbunatatiri serioase a digestiei si implicit a sanatatii..
0
29-05-2015, ora 13:18
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
In cazuri de genul acesta, la indicatia unui pneumolog, se face o polisomnografie care va determina indicele AHI(raportul apnee/hipopneee) iar daca acesta este mare(peste 10, 15-apnee severa) ar fi indicat sa folositi in timpul somnului un aparat de ventilatie cu aer la presiune pozitiva(CPAP sau autoCPAP)la care se leaga o masca.
0
02-06-2015, ora 12:30
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Oricum carne nu maninc sunt destul de alergic la mizeriile care le baga in ea precum si la tot felul de antigene bacteriene si virale, asta cu laptele e intersanta, dar mai am nevoie de ceva iaurturi sa mentin flora intestinala altfel o ia razna.
Oricum masuri invazive nu intetionez sa iau. asta e problema comuna, nu ma deranjaza oricum sa merg pe luna sau sa ajung bogat exclus, asa ca nu ma agit prea tare.
Mai degraba creerul cred ca se duce datorita turnurii preponderent inlfatorii pe care oia ateroscleroza in familia mea.
1
04-06-2015, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
flora se poate normaliza fara iaurt.. doar cu chisleag.., lapte prins ca la tara.. fara sa fi e fiert si aruncata smantana de la suprafata
0
05-07-2015, ora 13:27
lachriss
lachriss
Ce inaltime si ce greutate aveti? Obezitatea este o cauza importanta de apnee in somn, iar scaderea ponderala poate duce la ameliorarea acesteia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.