Sinuzita + rinita alergica, nu mai stiu ce sa iau

15-11-2012
M!HAi
Nu este medic/terapeut
M!HAi
Buna seara, ma numesc Mihai am 26 de ani si am deviatie de sept pe partea stanga.Intr-o zi a lunii august a acestui an stand afara am racit, batea vantul foarte puternic dar fiind soare nu am crezut ca voi avea probleme.Inca din acea seara am avut dureri de cap si frisoane.Durerea a continuat si in urmatoarele zile mai accentuat dimineata pana in orele pranzului cand aproape nu puteam sta in picioare, imi era frig, stateam intins in pat si dormeam toata ziua dupa care dupa-amiaza ma mai lasa, durerea o simteam mai accentuat pe partea stanga a capului cu ureche cu tot.Dupa cateva zile am vazut ca nu imi trece cu antiinflamatoare obisnuite si am mers la medicul de familie care mi-a spus ca e posibil sa fie o sinuzita si am inceput tratamentul cu : Sinupret 3/zi, Tador 2/zi si Cexyl 500 2/zi. Am luat acest tratament 7 zile si durerile de cap trecusera aproape complet, cum am terminat tratamentul au inceput treptat sa apara din nou.Dupa alte cateva zile am vazut ca revine iar tot, am facut o radiografie si am mers la medicul Orl care dupa ce s-a uitat pe radiografie mi-a spus ca am sinuzita cronica si o rinita alergica (desi nu stiu sa fiu alergic la ceva) si ca partea stanga ma doare pt ca acolo ar fi puroi.Mi s-a recomandat sa fac 10 sedinte de aerosoli cu gentamicina si dexa + in loc de ser fiziologic a fost efedrina tot 10 sedinte de oxigenoterapie + alte 10 sedinte de laserterapie, antibiotic Zinnat 500 2/zi, 1 pastina de Aerius seara si ser efedrinat pt nas.In prima seara dupa tratament m-am simtit bine, am dormit bine dar dupa a 2 sedinta am inceput sa am probleme cu somnul, pur si simplu urmatoarele 2 zile am dormit doar cateva ore si ma simteam groaznic. Am continuat aerosolii am cerut sa mi se scoata efedrina si sa fie inlocuita cu ser fiziologic dar tot nu dormeam mai mult de 5 ore pe noapte (ceea ce era bine avand in vedere prin ce trecusem) cu toate ca eram obisnuit sa dorm chiar si dupa-amiaza ( atat bolnav cat si sanatos) inainte sa incep aerosolii.Intr-un final am terminat tot tratamentul si incepusem sa ma simt mai bine, durerile de cap erau foarte usoare nu mai aveam nici ameteala usoara, somnul tot prost dar incepea sa dea semne de mai bine.Dupa o saptamana am racit usor si au revenit din pacate ameteala usoara, un deranj in zona ochilor, o durere de cap usoara, ma simt de parca as avea febra, parca sunt obosit simt ca nu am putere, este o senzatie foarte deranjanta.M-am intors la cabinetul Orl si pt 3 zile mi s-a prescris Azitromicina 500 1/zi, Ketonal 100 2/zi si 1 Omeprazol dimineata. Am luat tot si degeaba, am mers la Oftalmologie am facut cateva teste si a iesit totul bine.In prezent de cateva zile tot la recomandarea medicului Orl imi dau cu Bioparox spray de 4 ori pe zi in nas si gat( 2 saptamani mi-a fost recomandat) si tot degeaba.Mi s-a spus de la inceput ca deviatia trebuie operata si o voi face, dar vreau pana atunci sa ma simt cat de cat normal sa iau ceva sa imi treaca aceste simptome si nu mai stiu ce sa iau.Am trait cu deviatie atata timp si nu am avut probleme grave cand raceam mi se infunda nasul iar dupa 2 sapt de pus picaturi imi trecea nu era grav nu am avut niciodata pana acum dureri de cap din cauza asta. Legat de rinita alergica mie nu imi curge nasul incontinuu, pot respira acceptabil nu mi se infunda grav sa am nevoie de picaturi.Mi s-a spus dupa ultima radiografie ca sinuzita a cam fost vindecata a ramas doar aceasta rinita pe care mi s-a recomandat sa o cauterizez dar nu stiu daca cauterizarea imi va reduce simptomele acestea.Nu stiu daca e posibil de la aerosoli sa se fi declansat ceva si sa am aceste probleme cu somnul, au trecut 2 luni de cand am terminat si tot cateva ore pe noapte dorm.Am incercat inhalatii cu musetel si eucalipt tot degeaba, nu stiu daca sa incerc pentru rinita cu Colargol de 1% sau ce sa fac. In speranta ca ati avut rabdarea sa imi cititi acest mesaj as dori cateva sfaturi. Va multumesc !
2 comentarii
0
18-11-2012, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rabdarea am... mai greu cu timpul liber
1. nu cred ca durerile se datoeraza bolilor ORL
trebuie investigat. la stomatoog, la neurolog si la oftalmologie fund de ochi, monitoriare Tensiune arteriala, verifici cooana cervocala
2 o sa repeti o radiografie SAF ( in caz ca sunt dureri pe maxilar sau secretii purulente din nas) si daca se mai confirma ca este sinuzita.. tre sa faci punctii sinusale si sa elimini acele secretii din sinus.. altfel nu se vinedeca
0
18-11-2012, ora 17:50
M!HAi
Nu este medic/terapeut
M!HAi
Va multumesc frumos pentru raspuns !

Legat de stomatologie nu am nici un fel de durere sau macar jena de vreun fel, tensiunea arteriala e buna, am facut si analizele la inima si sunt bune, o sa incerc un fund de ochi probabil si voi lasa pentru sfarsit mersul la neurolog.

Voi repeta saptamana ce urmeaza radiografia SAF chiar daca nu am dureri pe maxilar sau secretii purulente din nas (imi curge nasul ca unui om putin racit dar secretiile nu au culoare sau miros).In plus o sa folosesc si Colargol sa vad daca ma va ajuta cu acea rinita alergica despre care am citit ca iti provoaca dificultati in a adormi si stari de oboseala, eu si in prezent mai folosesc o pastila de Clorfeniramin 4mg seara sa pot dormi un pic mai bine, cred ca dincolo de durerile usoare in zona fruntii si usoara ameteala, problema cu somnul ( care a aparut imediat dupa inceperea aerosolilor) ma deranjeaza cel mai mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •