Pulsatii.mana, picior partea stanga cu dureri de cap

15-01-2009
luci.an
Nu este medic/terapeut
luci.an
VA ROG! POATE A MAI TRECUT CINEVA PRIN CEVA ASEMANATOR... De 2 luni am trecut prin diferite dureri de cap, cu ametelii cu senzatiide voma..etc.. De 1 luna s a instalat o singura durere de cap care este pe partea STANGA si da senzatie de pulsatie care ma oboseste. si chinuie.In acelasi timp am furnicaturi si pulsatii in mana si piciorul stang mai ales in palma, degete si talpa..cu senzatie ca picorul si mana respectiva oboseste mai repede.si uneori amorteste imediat daca stau incomod. Practic ma simt precum corpul e impartit in doua...Am facut analize la sange, Rmn Cerebel+cervicala, eeg, ekg, ecografie inima. toate au iesit bine...Am fost la diversi dr neurologi si dr neurochirugi fara diagnostic.. Un neurolog a zis ca e posibil sa fie o nevrita. dar nu cred, ca nu corespund cu simptomele. Ce poate fii? Va rog orice sfat este util...

Va multumesc
12 comentarii
0
15-01-2009, ora 21:23
luci.an
Nu este medic/terapeut
luci.an
Am uitat sa mentionez ca am 27 ani...
0
15-01-2009, ora 23:27
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
ce sati spun sar putea sa fie ceva nevrotic si eu ma comfrut cu dureri in partea stinga si in mina stinga si uneori se lasa in picior am facut analize si miau iesit bune nici eu nu stiu ce ar pute fi multa sanatate
0
14-02-2009, ora 12:36
Helen H.
Nu este medic/terapeut
Helen H.
Salut!Si eu am trecut prin asa ceva, mai exact am pulsatii in intreg corpu, deobicei cand stau linistita in pat si deobicei la incheieturi.Am fost la neurolog si mi s-a spus ca sunt prea stresata si sa nu ma mai stresez asa mult din orice.Si pentru amorteala cica sa beau multe lichide si minim 2 litri de apa pe zi iar pentru o imbunatatire mai rapida, am inceput sa fac si miscare, pentru o circulatie sanguina mai buna.Si cu durerile de cap, atata pot sa-ti spun ca eu am fost diagnosticata cu sinuzita iar mai apoi cu alta boala(ceva rinita nu stiu cum).Sper sa te ajute cu ceva...
0
03-03-2010, ora 14:11
Terente
Nu este medic/terapeut
Terente
Salut, lu.cian eu trec prin asta de o luna, imi simt mana si piciorul stang mai slabe, am pulsatii sau spasme musculare in ele, si mai nou ma doare putin si capul (la ceafa) pe partea stanga. Neurologul mi-a zis ca ar fi pe fond de tensiune prelungita, stres, intr-adevar am avut niste decese in familie in ultimul an, de curand am pierdut-o pe mama pe 6 feb... si am avut eu luni de zile alte probleme de sanatate care ma ingrijorau nonstop. Eu am 45 de ani. Am probleme cu coloana lombara un nerv pensat, si acum trebuie sa fac rmn la cervicala sa vedem daca e ceva si acolo...Tind sa cred ca e pe fond nervos. Cum te mai simti, ai descoperit ce ai?
0
25-03-2010, ora 18:02
Christian_madrid
Nu este medic/terapeut
Christian_madrid
Salut.Si eu ma confrunt de cateva luni cu aceeai problema..adica printre simptomele care le prezint astea ma deranjeaza cel mai mult..imi simt mana si piciorul stang amortite..de multe ori dureri..am fost la medic si facand niste analize cardio totul a iesit ok.Mai am cateva analize de primit rezultatele dar in principiu mi s-a spus ca totul e pe fond nervos...sunt niste crize de panica...stres exagerat...insomnii noaptea.mi.au recomandat niste pastile tratament 2 sapt.Lexatin 2.5 mg initial ma simteam bine..nu mai aveam senzatii de oboseala..nici insomnii..nici nu imi mai amorteau nici mana si nici piciorul stang, dar in momentul in care am terminat tratamentul simptomele au reaparut.Atunci pe un forum asemanator cu acesta, in madrid cineva mi.a recomandat initial sa merg la un bun psiholog.Apoi mi.a recomandat o carte despre cum sa scapam de stres si starile de panica.Daca doreste cineva o pot trimite pe mail.numai ca este in spaniola.-
0
17-07-2010, ora 05:40
SirX
Nu este medic/terapeut
SirX
Ceau.si eu am acelasi chesti si simt ca nu o mai duc mult:).simt ca imi bate pulsul in mana stanga si in picior mai tare decat in dreapta.am si dureri in muschiul de la mana.din cauza asta si a stresului am ajuns sa fiu hipertensiv iau nebilet(daca nimeni nu iti zice nimika ce ai nici un doctor normal ca te stresezi singur si ajungi la altele).am facut eco dopler la inima nimika ekg...nimika...dar de amortit nu imi amorteste.NU STIU CAND O SA IMI TREACA VREODATA !!:(IMI DORESC VIATA NORMALA CUM ERAM INAINTE sa fac sala sa fiu normal...acuma nici la sala nu mai merg ma retin de la multe :(((Cand vad pe altii atat de fericiti se distreaza fac de toate la 24 de ani...si eu ma confrunt cu probleme :(VIATA DE RAHAT !
0
17-07-2010, ora 22:41
loredanadana
Nu este medic/terapeut
loredanadana
mergeti la un medic homeopat cu experieta. Homeopatia ajuta la multe boli unde alopatia este neputincioasa. va recomand un medic care practica homeopatia clasica si are exsperienta de ex. dr Gheorghe Jurj(tm), dr Dumitrescu Ioan (buc), dr Raceanu( iasi) dr.Ileana Randasu ( buc), dr. Adrian Alecu(tg-mures, )dr. Zainescu Laura (brasov)
0
19-07-2010, ora 05:21
SirX
Nu este medic/terapeut
SirX
Loredanadana sunt din Timisoara o sa incerc la Dl Jurj.dar eu nu prea inteleg ce'i homopatia?crezi ca sintomele noastre sunt de la hemopatie nu ma pricep la medicina.o sa iau legatura cu doctoru si o sa merg pana la el.incercarea moarte nu are...
0
19-07-2010, ora 05:22
SirX
Nu este medic/terapeut
SirX
ms mult oricum Loredana si iti doresc multa sanatate!
0
19-07-2010, ora 10:42
loredanadana
Nu este medic/terapeut
loredanadana
apeleaza cu incredere, este un dr de exceptie pacat ca eu nu pot ajunge la dumnealui sunt prea departe.
0
19-07-2010, ora 13:22
loredanadana
Nu este medic/terapeut
loredanadana
sirXtrem, pentru a intelege ce este homeopatia pe scurt.

.HOMEOPATIA - O ALTERNATIVA IMPORTANTA ÎN TRATAMENTUL BOLILOR ACUTE SI CRONICE
Dr. Radu Sarandan

Deoarece nu se poate prezenta în cîteva cuvinte totul despre o metoda de vindecare care si-a pastrat continuitatea de mai bine de 200 de ani, am încercat sa surprind unele aspecte mai importante, tinînd seama de cei care au în primul rînd nevoie de ea : pacientii.

Ce este homeopatia ?
Homeopatia este arta de a vindeca bazata pe legea similitudinii descoperita de Samuel Hahnemann cu mai bine de 200 de ani în urma. Aceasta lege:, , Similia Simillibus Curentur" înseamna ca remediile care produc anumite simptome vindeca bolile cu simptome similare[astfel spus boala artificiala produsa de remediu trebuie sa semene cît mai mult posibil cu bola naturala a pacientului].
Samuel Hahnemann [Meissen1755 - Paris1843] medic german, fiul unui creator de portelanuri din Meissen, a absolvit Facultatea de Medicina la Erlangen. Avea un talent deosebit pentru limbile straine[vorbea fluent 8 limbi] si a studiat cu pasiune chimia. A profesat în Germania si mai apoi în Franta, ultimii ani petrecîndu-i la Paris.
Medicina homeopata individualizeza fiecare caz în parte adica pentru aceeasi boala se administreaza medicamente diferite în functie de caracateristicile si simptomele pacientilor.
În întreaga lume, homeopatia reprezinta o alternativa de tratament[ de exemplu, în Franta aproximativ 40% din populatie apeleaza la tratament homeopat], în unele tari existînd chiar spitale unde tratamentul este exclusiv homeopat[Anglia, Spania].
Medicina homeopata nu exclude medicina actuala, dorindu-se întotdeauna o colaborare interdisciplinara, scopul fiind ajutarea omului aflat în suferinta.

2. Ce este medicamentul[remediul] homeopat?
Remediile sunt preparate din plante, minerale, metale, veninuri[serpi], produse din secretia glandelor unor animale[sepia, moschus, etc.] sau chiar din întreg corpul insectei[albina, paianjeni]; azi exista mai bine de 4000 de remedii homeopatice.
Medicamentele homeopate sunt preparate pe baza unor legi foarte clare, respectîndu-se normele legale de preparare a oricarui tip de medicament.
Scopul administrarii remediului este de a stimula imunitatea organismului astfel încît organismul, prin fortele proprii sa învinga boala prezenta.

3. Cine beneficiaza de tratamentul homeopat?
Homeopatia se adreseaza tuturor categoriilor de vîrsta de la copilul mic pîna la vîrstnic.
Chiar daca copiii raspund mult mai repede tratamentului homeopat, rezultatele obtinute fiind foarte bune si bolnavii vîrstnicii care efectuaeaza diferite tratamente pentru o boala cronica pot opta pentru acest tip de tratament.

4. Ce trateaza ?
Cu ajutorul homeopatiei putem trata în principiu aproape orice boala, atît în stadiul acut cît si în stadiul cronic.
În cazul bolilor acute, amigdalite, alergiile la diferite produse alimentare si din mediul înconjurator, cistite, diaree, rino-faringite, otite, traheite, tromboflebite, urticarie, administrarea corecta si la timp a tratamentului homeopat permite vindecarea în scurta durata.
În cadrul bolilor cronice cum ar fii: astmul bronsic, hipertensiunea arteriala, poliartrita reumatoida, administrarea remediilor homeopatice permite de cele mai multe ori reducerea dozelor de medicamente administrate în mod obisnuit pentru aceste afectiuni.
Conjunctivitele, dismenoreea, acneea, ulcerele varicoase, sindroamele migrenoase, microlitiaza biliara si renala, lombalgiile, hipertrofia de prostata, terenul atopic-alergic, ulcerul gastric, , pot beneficia de asemenea de tratament homeopat.
Pentru ca rezulatele tratamentului sa fie bune trebuie sa existe o buna colaborare între medic si pacient; de exemplu în cazul unei boli acute la copil, unde exista o buna vitalitate, acesta, uneori poate fi consultat zilnic pentru ca, în functie de modul de evolutie al simptomelor tratamentul se modifica.

5. De ce sa alegem homeopatia ca metoda de tratament?
În primul rînd homeopatia este o metoda naturala de vindecare, care nu are efecte adverse si nu creeaza dependenta.
Medicamentele homeopate sunt mai ieftine, deci usor de achizitionat.
Medicamentele homeopate sunt usor de administrat chiar si la copilul mic, modul lor de prezentare sub forma de granule de lactoza-avînd gust dulce, nu creeaza dificultati.
În anumite cazuri cînd coexista mai multe boli la acelasi pacient, anumite medicamente pot fii contraindicate; în aceste cazuri medicantele homeopate pot constitui o alternativa.

În încheiere, paragraful 1 din Organon[S.Hahnemann] :, , Singura si cea mai înalta misiune a medicului este de a vindeca, cu alte cuvinte de a restaura starea de sanatate a bolnavului"..
0
22-03-2018, ora 19:28
Andreea6789
Nu este medic/terapeut
Andreea6789
Bună seara. De 1 an de zile am pulsatii fff deranjant, odată cu bătăile inimii în partea stângă a corpului. Permanent, cu aceeași intensitate. Dacă stau în șezut îmi pulsează puternic în fesa stânga, iar dacă stau întinsă îmi pulsează în urechea stanga și în carotida stanga la gat. E o senzație extrem de deranjanta, am fost peste tot, numai angiografie la cap și coloana nu am fct în rest, am fct doppler carotida, rmn cerebral, ekg, holter, teste audiometrie, tiroida, totul e ok. Mi s a declanșat într o perioada în care eram foarte stresanta. Doresc sa știu dacă mai e cineva cu aceste simptome și dacă a reușit sa se vindece. Precizez ca de mult timp nu mă mai stresez, m am apucat de sport, plimbări în aer liber meditstie și tot nu trece. Oare care ar fi soluția?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •