Posibilitate infectare cu HIV dupa sex oral?!?!?!

23-11-2015
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Buna tuturor,

Scriu in speranta in care am rasfoit deja sute de articole si sunt inca in soc.

Acum 5 zile am avut un contact oral neprotejat (mi s-a facut felatie). A doua zi, am observat o iritatie pe penis, urmata de o mica usturime si mancarime ale penisului. Deoarece nu eram in tara, am cautat pe net si simptomele apareau ca cele pentru sifilis. Cand am ajuns in tara (in weekend), m-am programat luni la un dermato-venerolog (deoarece erau cam toti inchisi pe weekend), si pentru mi-am administrat ospampox 1000 mg (6 doze in 2 zile) si mi-am frecat glanudl cu nidlofor.

Deoarece am candida bucala (n-am reusit sa o tratez inca), de multe ori am si tuse seaca, in special cand sunt obosit.

Problema mea e ca acum mi se pare ca toate simptomele bat intre hiv si nu stiu daca sunt pure coincidente sau nu:
- candida (care probabil ca a fost exacerbata de consumul mare de antibiotice in 2 zile - am mai trecut prin asta)
- gat uscat si tuse seaca (provocate de aceeasi candida)
- imi simt ganglionii putini umflati
- am avut ceva transpiratii noapte, insa a fost chiar cald in camera
- senzatie de oboseala - am dormit in ultimele 5 zile cate 4 ore pe noapte, din cauza grijii
- posibila pierdere in greutate - sincer, de cand sttiu ca pot fi suspect, nu mai pot manca nimic (simt in stomac foamea insa)
- usturari ale penisului
- nu am febra

Astazi o sa vad dermatologul sa vad ce spune.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri, sunt disperat!!

Ce tip de testare ar trebui sa fac?
Testarea pentru HIV la cate zile e condenta?
Pot fi alte BTS care sa aiba aceleai simptome?
25 comentarii
0
23-11-2015, ora 21:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test Hiv la 3 luni si 6 luni. Va spun ei ce trebuie.
0
23-11-2015, ora 21:29
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Imi puteti spune la ce va referiti cu 'Va spun ei ce trebuie'?? ca sunt infestat???

Normal ca o sa fac testul, insa pana atunci simt ca mor, mai ales cand nu sunt sigur daca potentialele simptome sunt reale sau nu..

de semenea, e normal ca intr-o perioada de 5 zile sa apara toate simptomele?
0
24-11-2015, ora 12:58
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
D-le Iotharm, nu aţi răsfoit articolele potrivite!Simptomele enumerate nu au nici o legătură cu infecţia cu HIV şi nici cu sifilisul.Probabilitatea de a va fi infectat cu HIV este atât de redusa încât poate fi scoasa din calcul, în schimb se poate sa va fi ales cu alte infecţii gen hepatita, herpes, gonoree, chiar şi sifilis (doar ca perioada de incubatie este de minim 10-20 de zile).
0
24-11-2015, ora 21:14
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Sa dea al de sus sa aveti perfecta dreptate!

Eu am gugaluit si cam peste tot erau afisate la infectia cu HIV simptomele de mai sus, atat ca perioada de incubatie era de 2-4 saptamani.

M-as bucura foarte mult daca ati putea sa postati niste linkuri catre alte articole!

Cu stima,

Lotharm
0
25-11-2015, ora 09:45
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Cele mai des intalnite conditii in infectia primara(acuta) cu HIV sunt rashul cutanat si febra dar nu apar a doua zi ci la cateva zile de la expunere, interval in care are loc multiplicarea virala.Acest interval poate varia de la o saptamana la 3-4 saptamani.Dat fiind faptul ca ati intretinut un singur raport sexual oral riscul de infectie cu HIV este extrem de mic.In acest sens va recomand sa cititi cel mai longeviv studiu al transmiterii HIV pe cale sexuala efectuat de Nancy Padian care demonstreaza ca incidenta transmiterii acestui virus pe cale sexuala este extrem de scazuta(1/3-4000 raporturi sexuale)
0
25-11-2015, ora 12:51
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Ieri m-am mai linistit, acum iar m-ati pus pe ganduri. Deci va trebui sa astepta inca cateva zile pentru a vedea daca apare ceva... 2-4 saptamani?

Testul HIV ar fi relevant la 4 saptamani de la expunere, nu?
0
25-11-2015, ora 14:20
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Nu va alarmaţi în legătură cu HIV, nu are sens!Peste doua săptămâni puteţi face VDRL, TPHA pentru sifilis şi un test pt hepatita B.În legătură cu HIV şi SIDA va recomand un documentar:"House of numbers", îl găsiţi pe net subtitrat.
0
25-11-2015, ora 16:19
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Sincer, nu stiu daca ma pot increde in documentarul postat de dvs (am vazut ca e catalogat ca si AIDS denialism).

Am fost la dermatolog si mi-a spus ca iritatia care mi-a aparut a doua zi dupa contact e generata de candida (manifestata si la nivel bucal). De asemenea, partea de transpiratii reci se poate datora glicemiei scazute (nu am mancat mai nimic zilele trecute).

Mi-a dat trimitere pentru verificare sifilis (peste 3 saptamani). Deoarece i-am semnalat ca sunt foarte stresat referitor la HIV, mi-a dat o trimitere pentru testare pe maine (ceea ce mi se pare irelevant, avand in vedere ca din ce am citit, doar pe la min. 4 saptamani incepe rezuyltatul sa fie relevatn).
0
25-11-2015, ora 18:35
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
AIDS denialism pe naiba, documentarul prezintă părerile specialiştilor în domeniu şi printre altele şi testarea HIV.Intr-adevar sunt prezentate şi părerile câtorva sceptici însă majoritatea celor intervievaţi sunt adepţii teoriei HIV-SIDA.Faptul ca ei se contrazic în idei sau nu sunt capabili sa explice anumite lucruri nu reprezinta AIDS denialism.
0
25-11-2015, ora 18:35
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Dacă faceţi mâine testul de anticorpi rezultatul va indica dacă aţi fost sau nu infectat acum minim o luna, maxim trei.In general se recomanda testarea la trei luni.Testul pentru prezenta virusului în schimb indica statusul real după circa o săptămână!
0
25-11-2015, ora 21:30
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Imi puteti spune, va rog, care e tesul pentru prezenta virisului? As vrea sa il fac cat mai repede!
0
25-11-2015, ora 22:24
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Cel mai des utilizat este HIV PCR (polimerase chain reaction).Testul implica amplificarea fragmentelor ADN-ului proviral specific virusului şi rezultatul este concludent după primele 5-10 zile post infectie.Insa este puţin mai scump şi în cazul dvs nu-şi are rostul.
0
25-11-2015, ora 22:32
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Stiu ca poate par agasant (e din cauza stresului maxim), insa imi puteti spune de ce nu ar avea rost?
0
25-11-2015, ora 22:46
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Pentru ca riscul sa fiţi infectat după un singur raport sexual oral este probabil de unu la zece mii de raporturi.Adica la fiecare zece mii de raporturi sexuale orale riscaţi sa va infectaţi o singura data!Astea sunt rezultatele studiilor oficiale.
0
26-11-2015, ora 14:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nici nu au cum sa se faca asemenea studii oficiale. Nu poti lua 10.000 de oameni sa ii urmaresti cand fac sex oral, apoi 6 luni pauza, apoi testati. Hai sa fim sobri. Tu poate nu ai vazut cum arata o multime de 5.000 de oameni.
0
26-11-2015, ora 17:20
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Vorbesti serios Clara_p???...adica...e pe bune postarea ta???:))))))))Dumnezeule!!!
Nu-mi revin...tu chiar ai crezut ca se strang toti 10000 ?!?!?!
Acestea sunt niste estimari pe baza de statistica!!!
Cand se face un studiu se tin sub observatie, sa zicem, 2-300 de cupluri serodiscordante timp de mai multi ani(cel mai lung studiu a durat 6 ani.Cu toate ca trebuia sa dureze zece ani, concluziile au fost trase mai repede iar din cele 360 de cupluri care au participat in 175 de cazuri nu a existat seroconversie).Cuplurile efectueaza vizite din sase in sase luni si povestesc medicului cate si ce fel de raporturi sexuale au intretinut dupa care urmeaza testarea si daca nu exista seroconversie se stabileste un nou protocol de urmat.Pe baza acestor rapoarte se face o estimare generala privind riscul transmiterii virusului pe cale sexuala.Tasteaza HIV TRANSMISSION RISK-CDC si gasesti un tabel in pdf cu estimarile la 10000 de raporturi sexuale.
0
26-11-2015, ora 19:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lasa asta.
Cum il scapi tu pe acest baiat de stresul prin care trece pina isi face testele. Tu nu intelegi ca poti sa le spui orice mai mult sau mai putin filosofic dar ei au dat in "anxietate". La ce cupluri te gandesti tu din strainate ?
Pacat ca nu intelegi ce inseamna anxietate.
0
26-11-2015, ora 19:46
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Un om cerebral nu poate sa fie îngrijorat de faptul ca s-a infectat cu HIV de la un singur raport sexual având în vedere incidenta transmiterii.Asta încerc sa-i explic, nimic altceva decât purul adevăr.Stiu cum e sa fii stresat de gândul ca eşti hiv+, acum multi ani am trecut şi eu prin asta şi de atunci am făcut o pasiune pentru SIDA, am citit sute de articole in diferite limbi şi am urmărit zeci de documentare.
0
26-11-2015, ora 19:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Iti urez succes !
0
27-11-2015, ora 17:56
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Va multumesc ca subiectul generaza o discutie si respect opiniile fiecaruia in parte.

Intr-adevar, partea de anxietate e groaznica si mi se pare ca orice mica schimbare sau punctulet au de a face cu boala. Momentan, am inceput uin tratamentul recomandat de dermatolog pentru candida (pastile si unguent), iar ganglionii din zona gatului sunt umflati si mobili. Sa fie din aceasta cauza?

Inca o intrebare: testarea PCR, la cat timp de la expunere poate sa furnizeze un rezultat concludent? De asemenea, cat timp dureaza pana la aflarea rezultatelor?

Va multumesc!
0
02-12-2015, ora 12:51
lotharm
Nu este medic/terapeut
lotharm
Daca ma puteti ajuta cu inca 2 informatii:

1. Testarea PCR este relevanta la 21 de zile de la expunere?
2. Testarea VDRL este relevanta la 21 de zile de la expunere?

Multumesc!
0
02-12-2015, ora 15:12
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Da!
0
05-01-2016, ora 21:58
Bogdan2016
Nu este medic/terapeut
Bogdan2016
Buna ziua,
Testul PCR la Synevo se numeste cumva HIV 1 ARN cantitativ ? La cate zile de la presupusa infectie se poate face?
Va multumesc
0
20-08-2018, ora 20:26
Adi9
Nu este medic/terapeut
Adi9
Buna seara,
In urma cu 14 zile am fost la o prostituata si mi sa facut sex oral neprotejat, acum 3 zile am fost la un dermatolog si cel mai probabil am herpes genital, ramane doar sa confirmam prin aparitia ulceratilor/analiza.
Intrebarea mea este, cand am luat herpes genital prin sexul oral neprotejat, ce sanse sunt sa fi luat si hiv?
Pentru ca daca am luat herpes genital inseamna ca avea si ea la gura herpes, si daca avea, inseamna ca avea leziuni/rani, daca avea rani, inseamna ca avea si sange, ceea ce ma face sa cred ca am luat si hiv.
O sa fac analiza pentru hiv, dar la 14 zile nu cred ca aflu sigur.
Am febra, am arsura pe o parte din capul penisului (locul prin care a intrat herpesul), am o pierdere in greutate (2 kg), nu am pofta de mancare, am transpirati nocturne.
Ce parere aveti?
Multumesc.
1
11-11-2018, ora 23:25
Adi9
Nu este medic/terapeut
Adi9
Buna seara,

Au trecut 17 saptamani de la incident, 4 luni si o saptamana, am facut toate analizele din nou, nu am absolut nimic, toate au iesit bine.
Singurul lucru pe care il am, ca si lucru nou de la prostia facuta, este faptul ca am o usoara roseata pe o portiune din capul penisului dupa fiecare act sexual. Fara nimic altceva, care trece de la sine in cateva zile.
Posibil sa fie o candidoza, insa nu a confirmat niciun medic pentru ca nu sa agravat niciodata pana acum, a fost doar aceasta roseata.
Vreau sa va multumesc tuturor celor care m-ati ascultat si care ati raspuns, imi pare rau daca v-am stresat sau daca am exagerat, apreciez ceea ce faceti, multa sanatate si succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.