Menopauza indusa chirurgical

12-04-2011
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Buna ziua !
Am citeva intrebari la care nu gasesc raspunsul.
Pe 4 aprilie 2011 am suportat o interventie chirurgicala de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala.
Astazi sunt 8 zile de la interventie.
Va rog mult sa-mi spuneti cind ar trebui sa apara bufeurile sau oricare alt simptom specific menopauzei?
Mentionez ca nu observ nimic pina acum.
Am scapat de ele sau este doar o amagire?
Ce ar trebui sa tratam noi femeile care am trecut prin aceasta interventie ?
La ce medic ar trebui sa merg?
Mentionezca am 47 ani si 6 luni.
Sincera sa fiu imi este foarte foarte teama de modificaraile pe care o sa le suporte organismul meu (si de imbatrinire )
Ce diferenta este intre o femeie care intra la menipauza la timp si femeia cu menopauza indusa.
Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala imi afecteaza in vreun fel organismul (negativ ma refer) pot afecta alte organe lipsa lor?
La ce sa ma astept?
MENTIONEZ CA AM CAUTAT PE TOATE SAITURILE SI PESTE TOT TOATE IMFORMATIILE SUN SIMPLIFICATE, SCURT SI LA OBIECT.NU TOATE FEMEILE SUNT BINE IMFORMATE, ALTELE STIU CHIAR PUTIN SAU NIMIC,
De ce nu gasesc nici un sait care sa explice femeilor in situatia mea ce le asteapta dupa aceasta histerectomie totala, ce simptome or sa aiba, ce trebuie sa trateze, la ce medic sa mearga, la cit timp dupa operatie cum sa se ingrijeasca.
Eu sunt o frmeie cocheta si nu vreau sa decad nici chiar in ochii mei.
TOTUSI AVEM NOROCUL CA EXISTATI DUMNEVAOASTRA IN MOD SPECIAL.
Si totusi in limita timpului disponibil reusiti sa raspundeti intrebarilor noastre.
Multumesc ca existati.
17 comentarii
0
12-04-2011, ora 14:41
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua Laura, toate raspunsurile le poti gasi la medicul care te-a operat si care trebuie sa te urmareasca o perioada, depinde de cauza care a dus la aceasta interventie.daca esti o femeie cocheta trebuie sa lupti pentru a te mentine, totul depinde de psihicul fiecarei femei.probabil vei avea asa zisele bufeuri sau poate nu, viata ta nu se va schimba cu nimic, stai linistita.multa sanatate, ai grija sa nu faci efort fizic.multa sanatate.
0
12-04-2011, ora 15:33
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Buna ziua !
Multumesc din suflet pentru raspuns.
E mult si greu de spus in legatura cu ce se intimpla cu mine in ultimii 10 ani.
2002 operata la parascopie de colecist.
2005 nodul sin drept-operat(benign
2010 nodul sin drept-operat(benign)
2011 mamela seretie sangvinolenta( 21 feb operata)+ ERAD si un curetaj biopsic (ptr ca la Papanicolau a esit C III
tratament cu cervugid repetare papanicolau la 3 luni rez C.I, la alte 6 luni CII, dupa efectuarea bineinteles din 3 in 3 luni a colposcopiei)
Cred ca norocul meu a fost ca la operatia din feb 2011 am facut ERAD si curetaj biopsic in urma caruia rez histopatologic a fost hiperpalazie simpla cu atipii.
La acest diagnostic medicul meu mi-a recomandat histerectomia totala.
Asta e, incerc sa uit, ceea ce este foarte greu ptr ca sunt singura apropae toata ziua, copii la scoala sotul la serviciu, Cred ca o sa stau in concediu medical cel putin o luna.
Doamnae, nu inteleg de ce mamicile aleg sa nasca prin cezariana.
Mie mi se pare foarte grea perioada asta de covalescenta, e drept la mine este vorba de altceva dar taietura este totusi taietura.
Inca odata multumesc pentru raspuns.
Zile frumoase!
0
13-04-2011, ora 12:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Consulta si un medic endocrinolog; numai bine
0
13-04-2011, ora 14:53
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Multumesc Elina
Medicul meu la externare mi-a spus ca o sa ne vedem peste o luna la contrul si in functie de cum o sa ma manifest dupa aceasta interventie, poate o sa-mi recomande un THS sau poate nu (ptr ca este impotriva adm de hormoni) si o sa merg si la endocrinolog ptr ca trebuie neaparat.
In toate acestea mi-e tare frica sa nu apara bufeurile. Ma inebuneste numai cind aud cite femei se cofrunta cu starile astea la menopauza.
Ma rog la Dumnezeu sa ma scape de asa ceva, caci am si asa destule probleme.
In perimenopauza ptr ca inainte de operatie eram deja, aveam niste stari de aproape ca le faceam fata.
Trebuia sa meg mai de mult la endocrinolog dar mi-a fost teama ca o sa-mi dea tratament hormonal.

Inca odata multumesc!
0
20-04-2011, ora 19:29
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Buna Ziua stimata D-na Laura63,

Nu va panicati, viata dvs. nu se va schimba in rau dupa aceasta operatie, trebuie sa va menajati fff mult (nu ridicati greutati, nu va ridicati brusc si dupa 3-4 saptamani iesiti la mici plimbari, mersul este necesar )
In primul rand sunteti norocoasa ca la biopsie nu va iesit malign.Dar nu iteleg de ce histerectomie ptr. hiperplazie simpla ?

Bufeurile apar de obicei imediat dupa operatie si sunt mai crescute sau minime in intensitate, am inteles ca inainte de interventia chirurgicala dvs. erati deja in premenopauza si s-ar putea sa nu aveti bufeuri prea dese si crescute in intensitate. Nu uitati ca acum organele vecine se reaseaza cu timpul (vezica, colonul, etc). Atentie la greutati sa nu ridicati nimic ptr. ca este posibil sa faceti prolaps de organe pelvine

Dusmanul femeilor care au o menopauza indusa sau nu, este : - OSTEOPOROZA. Anual ve-ti face o analiza dexa (densitatea oaselor).
-SUBSTITUTIA HORMONALA (analiza hormonilori care are legatura cu tiroida ) TSH. De ce medicul va interzice substitutia hormonala ca doar nu ati avut cancer? Hormonii (estrogeni, etc) ajuta organismul foarte mult, inlocuieste aproape tot procesul din timpul menstrei si a organelor genitale excluzand procesul de a pocreea.
-Depresia, stari de anxietate, uscare vaginala, insomnii si cresterea in greutate.

Medici ? Ginecolog, cirurgul care va operat si la endocrinolog.

Modificarile nu vor fi prea mari (cu substitutia h. nu ve-ti avea imbatrinire precoce).

Nu sunt diferente, indiferent de menopauza sunt aceleasi simptome si efecte secundare.

Va ve-ti astepta la o viata normala ca si pana acum, cu aceleasi tabieturi doar ca ve-ti face bine sa discutati cu cineva (apropiat sau nu ) despre aceasta perioada din viata dvs.

Ptr. informatii mai detaliate si traite de paciente cu probleme asemanatoare intrati pe forum la : Histerectomie totala cu anexectomie /ro medic

Am incercat sa va raspund cat mai pe inteles si in ordinea intrebarilor dvs. Sper ca v-am fost oarecum de ajutor.

Va doresc o viata frumoasa, sanatate si zile senine !!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S. Daca nu ati inteles ceva nu ezitati sa ma intrebati.
0
20-04-2011, ora 22:21
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara Laura, ce faci, cum te simti??abia acum am remarcat ca esti operata cu o zi inaintea mea.eu ma simt bine, nici nu ma asteptam sa ma recuperez asa de repede.sarbatorile care vin sa-ti aduca multa sanatate, fericire.PASTE FERICIT!
0
21-04-2011, ora 10:11
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Draga meryiob !
In primul rind tin sa-ti multumesc pentru detaliile pe care mi le-ai dat.
Sunt raspunsurile pe care le asteptam.
Sa stii ca am intrat pe forum inainte de interventie si am urmarit povestea ta cit si comentariile
tale insa nu am indraznit sa intervin.
Mi sa parut ca fiind cea mai deschisa.
De ce histerectomie ?
In 2010 am avut un papanicolau CIII.
Medicul mi-a facut o colposcopie care a esit cu o rana pe col si extinsa spre interior.
Am aplicat tratament cu cervugid si repetare de pap test cu rez nesatisfacatoarea.
Anula acesta pe 21 feb cu ocazia unei alte probleme aparute un apilom intraductal la sinaul
stig (mamela singerinda) medicul m-a operat si fiind sub anestezie am facut si ERAD si un curetaj biopsia pentru rana de pe col.
Rezultatul este:
1) Fragmente de col uterin cu glande de aspect hiperplazic,
Pseudopoloid si epiteliul epidemoid cu acantoza, hiperkeratoza, parakeratoza si koilocitoza;Stroma congestive
2)Produs de chiuretaj continind fragmente de endocol cu metaplazieepidemoida imatura incomplete a epiteliului glandular si fragmente si structuri glandulare endocervicale fara atipii ale epiteliului
3)Produs de chiuretaj continind fragmente de endometru cu glande de aspect hiperplazic (hiperplazie simpla cu atipii)in faza secretorie mijlocie si stroma fibroasa cu sufuziuni hemoragice.
Un uter fibromatos cu singerari abundente la ciclu de ani de zile
In legatura cu efortul fizic, e adevarat ca o saptamina si jumatate ma durea burta si organele, aveam impresia ca ma junghie intestinele, colonul iar la toaleta cind iesema parca ma durea tot abdomentul.
Cind ma dedeam jos din pat, la fe junghiuri ca niste circei durerosi, nici un mai situ cum sa maexprim
nu iti spun ca un m-am dat jos din pa 2 saptamini in afara ca trebuia sa merg la toaleta.
Deci am zacut la pat.Acum sunt mult mai bine, am inceput sa ies ptr ca am vazut pe forum ca trebuie sa circul si parca imi face bine.
Imi spunea sotul meu ca timp de 2 saptamini in fiecare noapte tipam (eu un situ asta).
Un inteleg da ce la taietuta este dura, este normal sa fie mai tare mai ales la capete?
Operatia este reusita, sa vindecat frumos, firele sau resorbit, nu a ramas decit cele de la dren pe care mi le vor scoate cind voi merge la control.
Tot atunci medicul a zis ca o sa intru intr-un proces de investigatii edocrinologice, ptr prev osteoporozei si a bolilor de inima.A zis ca daca este cazul o sa-mi dea si TSH.
De ce un TSH ?
Nu stiu ce sa zic, nu vedeti ca si la sini imi apar fel de fel, cind noduli (op de 2 ori) cind papilom itraductal, nu stiu..., la ciclu mi se mareau si ma dureau foarte mult.
Poate ca acum dupa histectomie nu or mai aparea.Nu stiu ce sa mai cred. In legatura cu bufeurile
A doua zi dupa operatie medicul ma intrebat daca au aparaut si tot la fel mi-a spus ca daca nu am
s-ar putea sa nci nu mai apara sau sa am ceva mai usoar.Acum constat ca parca as avea ceva valuri de caldura dar aproape nesezizabile (de ele imi este cel mai frica si de stres ptr ca in peritada de premenopauza eram f agitata, nervoasa, imi sarea din orice, nu ma mai intelegeam aproape cu nimeni, eram f ciudata, cu toate ca incercam sa ma controlez).
De ceva timp am observat ca am piele mai usacata, si tenul la fel.
Parca nici cremele nu se mai potrivesc.
Nu stiu ce sa mai iau, parca nu mai gasesc o crema mai emolienta.
Toate sunt extrem de scumpe.
Poti sa-mi recomanzi o crema buna si sa un fie scumpa ptr ca-ti dai seama ca de acum. O sa fiu si mai consumatoare cu asa piele.Acum cind voi merge la Bucuresti am sa-mi fac o lista cu intrbari pentru toti medici la care or sa ma vada.
Altceva, imi este teama sa un ma igras am 68 de kg.
Imi cer scuze ca am scris atit de mult darcam acestea sunt intebarile mele.
Daca vrei si poti sa-mi dai un sfat, il primesc cu multa placere.
0
21-04-2011, ora 10:18
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Draga vsi61
Acum ma simt mai bine si mai linistita, mai ales dupa ce am citit mesjul de la meryiob.
Sper sa ne mai auzim mai ales ca nu avem voie sa facem nimic.
Pastele acesta o sa fiu musafir.
Sarbatori fericite!
0
21-04-2011, ora 10:21
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Draga meryiob!
De luni merg in fiecare seara cite o ora la denie.
Laura63
0
30-04-2011, ora 19:27
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Buna ziua,


Oricum mai devreme sau mai tarziu tot la histerectomie va ajungeati. Am citit tot ce ati scris si in cazul dvs. nu cred ca e buna substitutia hormonala (nu sunt medic, deci eu doar imi dau cu parerea ) deoarece ati avut probleme cu sanii, efectele secundare ale subst. horm. sunt printre altele si declansarea cancerului de san, mai bine ceva homeopat (pe baza de plante ).Cred ca mai bine asteptati 6-8 luni si oservati foarte atent ce schimbari vor survenii in organismul dvs. si apoi consultati-va cu oncologul care sigur va va indruma si explica tot ce este mai bine ptr. sanatatea dvs.
Cred ca si medicul dvs. a fost intr-o dilema la inceput.

In legatura cu taietura dura s-ar putea sa fi facut aderente (sunt bezi de tesut care apar in abdomen intre diferite organe)

Crema ? Uleiul de masline face minuni si are un pret rezonabil ( cantitativ si calitativ ) sau Apidermin, eu asta folosesc. Daca vi se pare prea gras stergeti surplusul cu un prosop de hartie dupa 5-10 min de la aplicare.

Cu ingrasatul se spune ca la menopauza se poate lua intre 10-20 de kg in plus.Acum depinde de persoana de organism si de stilul deviata al fiecarei persoane.

Va felicit ca faceti miscare, daca ati face chiar mai multa nu strica.

Ma bucurca v-am fost de ajutor si va doresc insanatosire grabnica !!!!!!
0
30-04-2011, ora 21:00
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Draga meryiob,
Medicul care ma are in supraveghere de 6 ani, nu a vrut sub nici o forama sa-mi administreze TSH, a spus ca este impotriva administrari de hormon si ca ar fi bine sa suport cu rabdare si usor usor ma voi obisniu cu ele daca depun si eu efort si imi schimb modul de viata.L a ce va-ti referit cind a-ti ca si medicul meu a fost intr-o dilema la inceput.?
IMI SUGERATI CA ACUM LA CONTROL DUPA O LUNA SA NU CONTACTEZ INCA ENDOCRINOLOGUL?
Ce sa spun acum sunt surprinzator de linistita iar in legatura cu bufeurile parca sa zic ca am ceva un val aproape nesezizabil de caldura, nu stiu ce sa zic.
Cind e nor afara am niste dureri in zona unde au fost scoase ovarele.

Multumesc pentru raspuns!
0
05-05-2011, ora 12:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da-mi o adresa de Mess, Doamne ajuta.
0
05-05-2011, ora 12:36
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Buna ziua Doamna draga,


Da, si are foarte multa dreptate, timpul le rezolva pe toate.

M-am referit la faptul ca si dansul a fost derutat la inceput pentru ca : a reaparut un alt nodul la acelasi san dupa cinci ani iar la un an imediat acea secretie si rez. pap. nic. clasa C III. Credea ca sunteti suspecta de cancer. Va dati seama ca s-a linistit dupa ce a primit rez. dvs. de la anatomopatologie.

Va sugerez sa respectati tot ce va sfatuit acest medic. Discutati inca o data aceasta problema cu medicul.

E normal sa va doara, doar aveti o taietura mai mare sau mica de 10 cm. si au fost taiati si muschii burtii, ca doar nu aveti o zgarietura minora. Dureaza ceva timp pana se reaseaza organele, nu uitati ca acolo este un gol (lipsa aparatului genital)

O sa simtiti durere si atunci cand se apropie data la care aveati menstruatia.

Sanatate multa !!!!!!!!!!!!
0
03-06-2011, ora 23:01
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
Buna ziua tuturor. Am facut si eu o hiserectomie pt ca am fost diagnosticata cu cancer de col uterin. Am 9 luni de la operatie si ma simt bine doar ca am o mica problema - linfa nu are cursul normal, adica in patea de jos a burtii mi-i se unfla uneori cand merg sau stau mai mult in picioare. Uneori se retrage si apare alteori.Nu stiu cum sa fac masajul linfatic. Se mai confrunta cineva cu o astfel de problema? cu greutatea corporala cum este? este adevarat ca vom lua in greutate? Multumesc.
0
16-06-2011, ora 13:53
Laurasol
Nu este medic/terapeut
Laurasol
Buna ziua
bunica mea in varsta de 79 ani are hiserectomie totala din 1970. Acum vreo 2 saptamani a gasit 2-3 picaturi de sange pe camasa de noapte de la san. Nu o doare, nu e tare, nu s-a lovit. A mai gasit si acum 2 zile la fel, 2-3 picaturi. A fost si si-a facut ecografie la sani si ia-u spus: san stang structura usor neomogena difuz cu aspect micropolichistic cu tesut fibroconjunctiv in cantitate mult crescuta si o formatiune de 1.4/1 cm structura usor hipoecogena limita cadran supero cu infero-extern; SSan drept structura glandulara redusadislocuita de tesut fibro-conjunctivit in cantitate crescuta si cu aspect micropolichistic difuz. Fara adenopatii axilar bilaterale evidentiabile ecografi.
Exista posibilitatea ca la varsta aei sa fie ceva periculos?

multumesc frumos
0
27-06-2012, ora 16:57
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Mai mult ca probabil este vorba de un canal galactofor dilatat care secreta un lichid sangvinolent.
Totusi medicul trebuie sa-si fi dat seama de aceasta.Ce este de luat in seama este faptul ca trebuie intervenit chirurgical daca tot mai secreta, Cum va puteti da seama ? Sa tringa usor de mamelon si atuci vede daca inca mai curge.Daca da nu trebuie stat trebuie mers la medic altfel se transforma in papilom intraductal si nu e bine deloc.
Nu a facut si un examen de laborator la aacea secretie?
Trebuie facuta o mamografie ptr ca vad ca exista si o formatiune acolo care trebuie bine analizata
Ii urez bunicei multa sanatate si sa auzim de bine!
0
04-10-2014, ora 19:41
marigeo
Nu este medic/terapeut
marigeo
ma bucur ca v-am gasit si eu urmez pentru operatie..am uter polifibromatos..am inteles ca am unul mare si vreo 2-3 mai mici..cel mare cica este urat..de 10..asa ca vad ca situatia mea de sanatate fiind o fire ff activa..ar fi ca ma dor picioarele ff mult..obosesc mai repede ca mai nou am cica si anemie..si durerile sau mai bine arsurile..in zona pelvina..la ciclu e jale uneori parca mi se scurge viata din mine..
daca voi ati fost operate..mai aflu si eu cate ceva..despre aceasta operatie care va fi si la mine totala..cu extirpare uter..si tot..ovarele sunt bune..dar am 47 de anii si dr mi-a recomandat totala..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •