Kinetoterapie - hernie de disc operata

29-10-2009
Georgeta Schiopu
Nu este medic/terapeut
Georgeta Schiopu
Sunt operata de hernie de disc l4-l5 de 3 saptamani, am inceput recuperarea in Spital, dar m-am externat si peste putin plec din tara.Simt ca miscarile ce mi-au fost date de kinetoterapeur sant deja depasite, ce ar mai trebui sa fac ptr o recuperare eficienta, avand in vedere ca piciorul de la genunchi la glezna este amortit ?Va multumessc anticipat
6 comentarii
0
10-02-2010, ora 00:01
vio 67
Nu este medic/terapeut
vio 67
sant operat de hernie de disc la l4 l5 de 10 zile am ramas cu calcaiul de la piciorul drept amortit si degetul mare la piciorul sting vreau sa stiu ce exercitii de recuperare trebue sa fac daca cineva de specialitate ma poate ajuta, va multumesc anticipat
0
11-02-2010, ora 20:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sechelele neurologice trebuiesc discutate cu nerochirurgul D-voastra.
In functie de situatia preoperatorie, de interventia propriu-zisa si de evolutia post-operatorie, se poate decide instituirea unui program de kineto-terapie specifica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-04-2010, ora 10:06
ely10
Nu este medic/terapeut
ely10
buna ziua, am si eu cateva intrebari, sant operat de 6 zile de hernie disc, L4L5, dreapta, sant la a doua operatie, prima operatie a fost in urma cu 7 ani, tot L4, L5dar a fost la stinga...in acest moment am 3 degete de la picior drept amortite, imi puteti spune ce este de facut?ce recuperare as putea face?multumesc anticipat
0
07-04-2010, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sechelele neurologice trebuiesc discutate cu nerochirurgul D-voastra.
In functie de situatia preoperatorie, de interventia propriu-zisa si de evolutia post-operatorie, se poate decide instituirea unui program de kineto-terapie specifica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-06-2012, ora 02:51
gimaana
Nu este medic/terapeut
gimaana
Buna tuturor,
m-am operat de hernie de disc in anul 2008 si mi-a aparut din nou durerea isuportabila de spate si picioru imi este amortit de ceva vreme. Oare a recidivat din nou hernia lombara? Ca nu am mai fost la control de mult timp si imi este rusine sa sun medicul care m-a operat. Dar nu prea sunt multumita de medicul respectiv ca nu-mi a recomandat gimnastica imediat dupa operatie. Eu am aflat de o colega ca sotul ei suferea de hernia si s-a dus la un centru de kinetoterapie Kinetomedica in zona unde stau si eu (pe 13 Septembrie) si facea gimnastica cu exercitii dintr-un program (cred ca se cheama Wiliams â••asa ceva). Era foarte multumit. Nu stiu daca programul asta este benefic. Ce parere aveti?. Vreau sa va mai intreb daca ati folosit vre-un aparat pentru recuperare fiindca eu vreau sa-mi iau o bicicleta sau un covor rulant. Sa ma ajute si la slabit ca m-am ingrasat foarte foarte mult. Va pup dulce
0
01-06-2012, ora 08:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- hernia de disc recidiveaza negresit in cazul cresterii ponderale semnificative;
- programul de kineto-terapie mentionat este nu numai util, ci chiar imperativ, insa exclude covorul rulant;
- trebuie sa intelegeti ca nu veti reusi sa slabiti utilizand bicicleta sau covorul rulant. Slabirea se realizeaza 100% prin dieta. In cazul in care exagerati cu efortul fizic, distrugerea articulatiilor este asigurata.
- simptomele descrise trebuie analizate de catre neurochirurg, iar kineto-terapia dupa programe specializate va debuta numai cu avizul express al acestuia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: