Hipotiroidismul tratat naturist?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Exista un numar mare de medicamente pe baza de plante care sunt recomandate in cure de slabire.in ce mod actioneaza acestea asupra metabolismului si daca influenteaza hormonii tiroidieni?
Hipotiroidismul poate fi tratat cu produse naturiste?
Cu respect,
Elena I.
8 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Trebuie sa recunosc ca nu cunosc multe informatii pe aceasta tema.
Multe din curele de slabire pe baza de plante actioneaza prin efectul lor diuretic sau purgativ. Dar atentie, insa! Unele produse pot afecta ficatul, chiar daca sunt facute din plante.
In cea ce priveste aplicarea acestor produse in hipotiroidism nu pot sa-ti raspund, endocrinologia nefiind specialitatea mea.
0
15-05-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
In cazul hipotiroidismului se administreaza cu succes produse naturiste, respectiv amestecuri din plante medicinale si extracte hidroalcoolice. Se aplica unguente speciale chiar in zona anterioara a gatului.
Cobaltul, zincul, seleniul, magneziul sunt foarte eficiente in caz de hipotiroidism. De altfel algele marine care sunt frecvent folosite in afectiunile tiroidei contin cobalt, seleniu, magneziu, zinc si alte cateva minerale exceptionale intre care aur si argint.
0
28-01-2007, ora 00:00
nelucristian
Nu este medic/terapeut
nelucristian
am auzit ca o planta medicinala numita "Sanziene" este foarte utile in cazul hipotiroidismului
0
24-08-2009, ora 18:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, il poti trata cu alga marina numita KELP atlantic (varec), sau cu ajutorul Thyodine (este bun si pt hipo, dar si pt hipertiroidie).


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
09-12-2009, ora 13:40
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
In tratamentul impotriva hipotiroidiei va recomand tinctura de sanziene (1 ml/3 ori zi), tinctura de propolis (25-30 picaturi/zi), precum si urmatoarele ceaiuri: sanziene, cretisoara, coada soricelului, galbenele, salvie, urzica, coada calului si ciubotica cucului. Se pot bea 3-4 cani/zi din acest amestec de plante (infuzie). Durata tratamentului este de cel putin doua-trei luni.
Mai multe detalii, la cabinetul FARES din Strada C.A. Rosetti nr 31, in aceeasi cladire cu farmacia Apifarm (unde puteti gasi remediile si produsele apifitoterapeutice recomandate).

Dr. Daniela Busneag, medic Fares, -*

(*modificat de administrator)
0
14-08-2011, ora 23:48
Demetra Cucueanu
Identitate neconfirmată
Demetra Cucueanu
Alte terapii alternative (vindecarea prin gandire): chakra gatului, Vishuddha este chakra comunicarii, de unde problemele de aceasta natura, (de intelegere, de exprimare, de receptare deformata a ceeea ce doriti sa comunicati sau blocarea comunicarii) ramase nerezolvate corespunzator aduc dezechilibrul acestei chakre.
O alta abordare este cromoterapia: organismul raspunde la vibratia cromatica albastru deschis, turcoaz.
0
02-12-2018, ora 22:38
IoanaCosmina
Nu este medic/terapeut
IoanaCosmina
Bună ziua,
Am următoarele rezultate
TSH e normal
FT4 e normal
TPO e 322, 5 (valoare normala <60)

Ac. Anti tiroglobulina e 404, 2 (valoare normala <60)

Și la sânge hematii e 3990000. (valoare normala 4010000 - 5290000)
Am fost acum 7 luni cu valori mai mici decat acestea la medic endocrinolog și mi-a dat seleniu, și mi-a mai zis sa nu mănânc sare cu iod nici pește și nici nuci.. Acuma după 7 luni am refăcut analizele și mi-a ieșit și mai mare TPO și tiroglobulina..
Va rog mult ce ma sfătuiți, vreau sa încerc tratament naturist..
Am o stare generala foarte rea, obosesc repede, dureri de stomac și nu pot dormi..
Sunt foarte slabă am 1, 55 Inaltime și 44 kg
1
05-01-2019, ora 12:57
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Identitate neconfirmată
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Pentru IoanaCosmina,
Stati de vorba cu un reflexolog. Prin Reflexologie se obtin rezultate incredibil de bune. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.